Break Even (BE)
Je to vstupní cena do našeho zrealizovaného obchodu.
Pokud např. vstoupíme do obchodu a ten se vyvíjí naším směrem (jsme v plusu), můžeme umístit SL na BE.
V takovém případě můžeme umístit stop loss na naší vstupní cenu (na break evenu) a nejhůř pro nás může obchod skončit za 0.
Další pojmy z TradeSlovníku
Price Action tvary – obdélník a trojúhelník
V obchodní a analytickém software MetaTrader je možné provádět analýzu prostřednictvím základních tvarů, mezi které patří především obdélník a trojúhelník.
Tvary se využívají pro zakreslení důležitých oblastí v grafu, které trh svým pohybem vytvořil.
Open interest
Open interest je ukazatel, který vyjadřuje počet otevřených futures kontraktů nebo opcí na daném finančním instrumentu. Pro open interest se využívá zkratka OI. OI je vyjádřen buďto číselně, nebo graficky (jako indikátor). Hodnoty, které OI uvádí, jsou většinou vztaženy k jedné obchodní seanci, ale může se jednat i o konkrétní expiraci nebo strike ceny. Open interest se využívá především při futures a opčním obchodování. U futures obchodování nám OI říká, kolik je v daný moment na daném instrumentu (např. na ropě) a na daném futures (expirace) celkem otevřeno kontraktů. U opčního tradingu nám OI říká totéž, plus se OI může vztahovat pro konkrétní strike cenu. OI s hodnotou 1 znamená 1 otevřený long a 1 otevřený short kontrakt. Příklad: Pokud indikátor open interest ukazuje hodnotu 10 000, znamená to, že je v tomto případě otevřeno celkem 10 000 kontraktů - právě v tento moment! Je třeba odlišit OI od Volume, který nám říká celkový objem zobchodovaných kontraktů. OI může v průběhu dne růst i klesat, tak jak se mění počet právě otevřených kontraktů/opcí. Volume může během dne pouze růst! Na začátku dne začíná opět od 0. Praktické využití open interest: OI nás informuje především o likviditě. Větší OI značí vyšší likviditu, tedy i zájem o daný instrument, případně o danou expiraci a strike cenu. Vyšší likvidita může pro obchodníka znamenat lepší plnění obchodních příkazů, ale i užší bid x ask spread. OI nás u opčního obchodování informuje o zájmu obchodníků o konkrétní ceny. Vyšší OI funguje v trhu jako silná support a resistence oblast. Futures obchodníci pomocí OI zjišťují vhodnou dobu pro přesun na jiný, likvidnější kontrakt. OI se většinou využívá v kombinaci se zmíněným Volume. V případě zvýšeného zájmu obchodníků (rostoucí OI) a zvýšeného objemu (Volume) je potvrzen panující trend na trhu.
Market Vane
Market Vane je jedním z psychologických indikátorů (podobně jako Investors Intelligence).
Market Vane zkoumá vyšší desítky bulletinů (věstník, úřední zpráva) a zkoumá u každého publicisty stupeň býčího přesvědčení.
Stejně jako u Investors Intelligence i zde lze při vyhrocených procentech očekávat obraty trhu.
Jakmile procento býčí shody dosáhne hranice 80 %, je zde veliká pravděpodobnost obratu trhu směrem dolů.
Naopak, pokud je mezi publicisty obecně převládající medvědí smýšlení a býčímu trhu věří jen cca 20 %, objevuje se před námi s velkou pravděpodobností nákupní příležitost.
publikováno 12. 5. 2019
Štítky: Money ManagementTradeSlovník
Jak se Vám líbil tento příspěvek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdy.
Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2
Příspěvek zatím nebyl hodnocen. Buďte první!