Resistence
Cenová úroveň, která působí jako překážka pro pokračování pohybu trhu směrem nahoru.
Obchodníky je resistence využívána pro spekulace na krátkou stranu.
Více pak v patternech.
Další pojmy z TradeSlovníku
Sell In May And Go Away
Sell In May And Go Away je staré známé pořekadlo z finančního světa, které lze volně přeložit jako „Prodej v květnu a jdi pryč“.
Pořekadlo odráží fakt, že akciové trhy mají tendenci kolem května (na jaře) oslabovat.
Obchodníci a investoři by měli být na toto sezónní okno připraveni a raději své nakoupené pozice odprodat. V létě velcí hráči, stejně jako běžní lidé, nepodnikají velké kroky a užívají si dovolené. Z trhu se stáhnou velké peníze a to stejné by měli udělat i retail obchodníci.
Přesná poučka říká, že sezónní okno, ve kterém akcie slábnou, je od května do října. Poté by měly mít tendenci akcie a akciové indexy opět růst.
I kdyby trh v daném období neklesal, je mnoho zastánců, kteří se i tak z trhů stahují pryč. Letní měsíce jsou doprovázené nízkou volatilitou a likviditou a zvyšuje se riziko z důvodu nižšího obchodovaného objemu.
Sezónní okna lze zjistit například pomocí nástroje sezonality Season.
Zmíněné americké rčení „Sell in may and go away“ má pravděpodobně svůj původ v jednom velmi podobném starém anglickém rčení \"Sell in May and go away, and come on back on St. Leger\'s Day\", které bychom mohli volně přeložit jako „Prodej v květnu a jdi pryč a vrať se na den sv. Legera“.
Nejedná se zde přitom o pouhé rčení, ale existuje řada studií, které jasně dokládají, že právě v daném období za posledních 50 i více let dochází k poklesům nebo k minimálnímu růstu v porovnání s jiným obdobím.
Odraz mrtvé kočky (Dead Cat Bounce)
Co je to odraz mrtvé kočky? Odraz mrtvé kočky, v angličtině Dead Cat Bounce, znamená růstovou korekci trhu v downtrendu či v medvědím trhu. Hned na začátku je nutné si uvědomit, že pokud probíhá odraz mrtvé kočky, většinou se o něm příliš nehovoří. Až zpětně lze s jistotou říci, že se jednalo o situaci Dead Cat Bounce! Jak poznat odraz mrtvé kočky? Jak již bylo řečeno, s jistotou lze mrtvou kočku pojmenovat až zpětně. V grafu vypadá jako růstová korekce nebo pullback trhu. Obvykle k růstu dochází v době mimo obchodní hodiny, kdy je zveřejněna nečekaná důležitá zpráva nebo pozitivní výsledek. Trh otevře fyzickým gapem výše, než kde před close trhu zavíral. Gap je později zaplněn a trh pokračuje níže. Kde se vzalo označení Dead Cat Bounce? Výraz je žargonem obchodníků na Wall Street a má mít základ v předpokladu, že i mrtvá kočka, která spadne z velké výšky, se odrazí. Počet použití výrazu stoupá v medvědím trhu nebo v období recese, kdy jsou trhy nastaveny jasně na short a sentiment je silně negativní. V takovém tržním prostředí se daný trh zmůže pouze na mírnou růstovou korekci, po které následuje další propad ceny. Mrtvá kočka a FOMO. Za růstem trhu v jasném downtrendu může stát několik faktorů: investoři zavírají krátké pozice a vybírají zisky; investoři otevírají dlouhé pozice a spekulují na obrat trhu; investoři se potřebují zbavit spekulativních krátkých pozic nakoupením dlouhých pozic. Krátkodobý růst trhu v bear marketu je také způsobený tzv. FOMO, tedy strachem z promeškané příležitosti. Obchodování mrtvé kočky: Pro zobchodování nám postačí základní technická analýza a Price Action. Identifikace odrazu mrtvé kočky není v daném okamžiku nic jednoduchého. Obchodníci proto sledují fundamentální analýzu a s pomocí Fibonacciho nástrojů nebo díky trendovým liniím naskakují do dlouhodobého trendu. Růstová korekce není obvykle podporována objemem, který je pro obrat trhu zapotřebí. Nízký objem v růstové korekci naznačuje slabost býků a pravděpodonost otočení trhu zpět dolů.
Spekulant
Spekulant je burzovní pojem, který označuje osobu, která se na burzovních trzích snaží profitovat.
Spekulant tzv. spekuluje, tedy nakupuje nebo prodává podkladové aktivum, pokud věří, že zná odpověď na budoucí pohyb trhu.
Spekulant nakoupí, pokud věří, že jeho vybraný trh poroste.
Spekulant prodá, pokud věří, že jeho vybraný trh bude klesat.
Pojem spekulant je využíván i při COT analýze (Large Speculators), kde označují velké hráče jako hedge fondy, které dokáží živit trendy.
Odhad budoucího směřování trhu je nesmírně obtížné a ani po důkladné analýze nemusí mít spekulant pravdu a trh se může vydat proti jeho pozici.
Kromě pojmu spekulant se obvykle využívá „trader“ nebo „obchodník“. Do stejné skupiny bychom mohli zařadit ještě označení „investor“, který ale představuje trochu jiný styl výdělku na burze.
Spekulanti jsou mnohdy chybně považováni za nepotřebné a zmatek přinášející individua na burze. Opak je ovšem pravdou! Bez spekulantů by na trzích chyběla potřebná likvidita a pak by i takoví hedgers (zajišťovatelé) neměli na koho přenést cenové riziko.
publikováno 12. 5. 2019
Štítky: patternyprice actiontechnická analýzaTradeSlovník
Jak se Vám líbil tento příspěvek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdy.
Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0
Příspěvek zatím nebyl hodnocen. Buďte první!