Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Velká analýza zlata 2023 – od historie k predikci vývoje ceny zlata


RoboMarkets 3. 8. 2023
Analýza zlata 2023 | TradeCZ

Analýza zlata 2023

Od května do července 2023 klesla cena zlata o více než 8 % ze svého historického maxima 2 081 USD za trojskou unci. Investoři však o drahý kov neztrácejí zájem.

Rekordní nákupy centrálních bank za poslední rok navíc dávají naději na další potenciální růst ceny aktiv.

Dnes si povíme o aktuální ceně zlata, o tom, jak se ceny měnily v minulosti a jakých hodnot by mohly dosáhnout během dalších let. Prozkoumáme hlavní faktory ovlivňující výkyvy ceny zlata, specifikujeme hybatele možného růstu jeho cen a provedeme technickou analýzu cenového grafu.

Analýzu zpracoval RoboMarkets

Analýza zlata 2023 | TradeCZ

Jak se dříve měnily ceny zlata

Zlato objevili staří Egypťané před více než 4 000 lety. Používali ho k výrobě šperků a náboženských předmětů. Pro Římany bylo zlato symbolem postavení a moci a používalo se ke zdobení korun a soch. Ve středověku byly zlaté mince hlavním prostředkem obchodu a mezinárodní směny. V pozdějších obdobích historie se tento kov stal základem měnového systému.

Během období zlatého standardu od roku 1887 americká vláda stanovila cenu zlata na 20,67 USD za trojskou unci. Po opuštění zlatého standardu a devalvaci dolaru v roce 1933 se cena unce zvýšila na 35 USD a zůstala na této úrovni až do roku 1967.

V roce 1971 americký prezident Richard Nixon definitivně zrušil zlaté krytí americké měny, což vedlo k výraznému nárůstu hodnoty drahého kovu. Na počátku 80. let dosáhla cena rekordní úrovně 850 USD za trojskou unci, ale během následujících téměř 20 let šla neustále dolů.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ
Graf ceny zlata, 1997-2023

Zlato začalo zdražovat v roce 2001 uprostřed finančních krizí, geopolitického napětí a nejistoty na trhu, přičemž cena dosáhla v roce 2011 nového historického maxima 1 920 USD. Od roku 2012 do roku 2016 včetně klesly kotace na 1 000 USD. Od poloviny roku 2018 ceny opět začaly stoupat a v roce 2020 dosáhly úrovně 2 075 USD a v roce 2023 dosáhly nového rekordu 2 081 USD.

Proč investovat do zlata

 • Zajištění proti inflaci. Zásoby tohoto zdroje a jeho těžba jsou omezené, a proto jeho hodnota roste v období vysoké inflace, kdy fiat měny rychle oslabují.
 • Rezervní aktivum.  Během období nestability, finančních a geopolitických otřesů investoři investují do zlata, aby ochránili své investice před riziky a udrželi stabilitu.
 • Diverzifikace portfolia.  Přidání zlata do portfolia snižuje celkovou úroveň rizika pro investiční portfolio, protože ceny zlata se vyznačují nízkou korelací s hodnotou akcií , dluhopisů a dalších aktiv. Vytvářejí se podmínky pro zmírnění volatility portfolia.

Co ovlivňuje cenu zlata

 • Makroekonomické ukazatele. To znamená inflaci, úrokové sazby, nezaměstnanost, HDP a další ekonomické údaje. Například vysoká míra inflace a ekonomická nestabilita mohou zvýšit poptávku po zlatě jako uchovateli hodnoty
 • Geopolitika. Investoři považují zlato za bezpečný přístav proti rizikům a nejistotě uprostřed válek, konfliktů, sankcí, politické nestability a geopolitického napětí. Poptávka po zlatě se proto v těchto obdobích zpravidla zvyšuje
 • Vliv technologie. Například vývoj trhu s kryptoměnami může negativně ovlivnit poptávku po drahém kovu. Investoři mohou opustit své pozice ve zlatě a investovat do digitálních aktiv, zlákáni vysokou úrovní jejich volatility
 • Nabídka a poptávka. Toto aktivum zdraží v případě silné poptávky, například ze strany investorů a klenotnických společností nebo snížení nabídky způsobené například omezením těžby nebo nedostatkem nových ložisek.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ

Analýza dnešních cen zlata

Na denním grafu XAU/USD se cena po otestování maxima v blízkosti 2 081 USD pohybuje v korekci směrem dolů. V srpnu 2020 a březnu 2022 se kupující pokusili ustálit nad úrovní 2 075 USD, ale oba pokusy o rozvoj býčího pohybu vedly k výraznému poklesu cen.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ
Technická analýza cen zlata

Z hlediska technické analýzy se současná nová struktura podobá vytvoření vzestupného vzoru 5-0  , který se skládá z pěti bodů. První bod X se tvořil kolem 1,685 USD, po kterém následoval růst ceny. Bod A se nachází na úrovni 1 806 USD a po jeho vytvoření cena klesla a bod X narazil na nové minimum. Bod B vznikl vedle 1 620 USD. Následoval agresivní nárůst ceny na úroveň 2 078 USD a zde se vytvořil bod C.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ
Technická analýza cen zlata

Cena se aktuálně přesouvá k dokončení formace finálního bodu D, který lze očekávat na úrovni 1 888 USD. Navíc test této úrovně ukáže, že formace celého vzestupného vzorce 5-0 je dokončena a může následovat přesun k novým vrcholům. Nejbližší cíl růstu je 2 005 USD. Při dokončování patternu by cena mohla vzrůst nad úroveň bodu C, proto by růstové cíle mohly být na úrovni 2 080 USD a výše.

Býčí scénář s dokončením patternu 5-0 může být zrušen, pokud cena spadne a ustálí se pod úrovní 1 860 USD. Takový cenový pohyb bude indikovat proražení spodní hranice vzorce a další pokles k úrovním 1 795 USD a 1 668 USD.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Patreon | TradeCZ

Hlavní hybatelé cen zlata v roce 2023

Nákupy centrálních bank

Podle Světové rady pro zlato (WGC) dosáhla poptávka po zlatě ze strany centrálních bank v roce 2022 historického maxima, a to 1136 tun. Jde o nejvyšší hodnotu za celou historii sledování od roku 1950. Již v prvním čtvrtletí roku 2023 dosáhla poptávka centrálních bank úrovně 228 tun, což je o 176 % více než v prvním čtvrtletí předchozího roku.

Podle zjištěných údajů odborníci očekávají, že vzestupný trend poptávky přetrvá po celý rok. Průzkum WGC ukázal, že 24 % centrálních bank je připraveno v blízké budoucnosti navýšit své zlaté rezervy, což může vést k růstu cen zlata.

Poptávka od šperkařů

Podle WGC zaznamenalo čtvrté čtvrtletí roku 2022 velkou poptávku po zlatých špercích – přes 630 tun. V prvním čtvrtletí roku 2023 se poptávka zvýšila o 1 % na 448 tun ve srovnání se statistikami za Q1 2022.

Navzdory celkovému zhoršení globálního ekonomického prostředí zůstává výroba a spotřeba šperků na vysoké úrovni, přičemž poptávka se za posledních deset let pohybovala mezi 840 a 2 100 tunami ročně.

Čína je největším trhem se zlatými šperky na světě s ročním prodejem 700 tun. Pokud země zmírní nebo zruší omezení COVID-19 a čínská ekonomika obnoví rozvoj, může to mít krátkodobě pozitivní vliv na ceny zlata.

Nabídka zlata

V roce 2022 pocházelo 76 % z celkové světové nabídky zlata z těžby, zatímco recyklované zlato tvořilo pouhých 24 %. Podle WGC činily dodávky za první čtvrtletí roku 2023 celkem 1 174 tun, což je o 1 % více než v prvním čtvrtletí roku 2022.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ
Údaje WGC o nabídce zlata

Nárůst nabídky je tažen silným růstem produkce, která zaznamenala 856 tun (nejvyšší ukazatel v 1. čtvrtletí od roku 2000), a zvýšeným objemem recyklace na úrovni 310 tun. Nárůst recyklace je podle odborníků připisován růstu ceny drahého kovu. Je třeba poznamenat, že navzdory omezeným rezervám a složitosti rozvoje těžby zůstává těžba vysoká, což může mít negativní dopad na cenu zlata.

Zpřísnění měnové politiky FEDem

Zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému (FED) obvykle vede k posílení americké měny. V důsledku toho klesá hodnota drahého kovu, který se obchoduje v dolarech, což snižuje poptávku po zlatě ze strany investorů používajících jiné měny.

Jedním z hlavních důvodů znehodnocení zlata v roce 2023 je zpřísňování měnové politiky ze strany centrálních bank, zejména Fedu. Situace se může změnit, až bude muset americký regulátor snížit úrokové sazby.

Jaké jsou předpovědi ceny zlata na rok 2023 očima analytiků a institucí

 • Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank, očekává růst zlata na 3000 USD. Jedním z hlavních důvodů je zvýšené geopolitické napětí. Válečné hospodářství roste a touha snížit závislost na devizových rezervách roste, což zvyšuje poptávku po drahém kovu.
 • Juerg Kiener, výkonný ředitel a hlavní investiční ředitel Swiss Asia Capital,  věří, že ceny zlata by mohly vzrůst na 4 000 USD již v roce 2023. Obavy z recese přetrvávají, což by mohlo vést k tomu, že centrální banky zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb a zatraktivní zlato investorům.
 • Kenny Polcari, hlavní tržní stratég společnosti Slatestone Wealth, souhlasí s tím, že pro investora je důležité mít zlato ve svém portfoliu, ale nevidí důvod pro agresivní nárůst nad 4 000 USD. Zároveň poznamenává, že hodně bude záležet na tom, jak inflace zareaguje na zvyšování úrokových sazeb globálně.
 • Nikhil Kamath, spoluzakladatel největší indické makléřské společnosti Zerodha,  doporučuje  alokovat 10 % až 20 % investorského portfolia do zlata, což považuje za relevantní strategii pro rok 2023.
 • Analytici UBS předpovídají, že zlato do konce roku 2023 stoupne na 2 100 USD a do poloviny roku 2024 se ustálí nad úrovní 2 200 USD. Důvodem rally je silná poptávka po tomto aktivu ze strany centrálních bank a oslabení americké měny.

Zlato v roce 2023 – závěr

Zlato zůstává atraktivním nástrojem pro investice, protože se považuje za spolehlivého uchovatele hodnoty v dlouhodobém horizontu. Navzdory současnému poklesu ceny účastníci trhu neztrácejí o zlato zájem, protože existuje několik fundamentálních důvodů pro potenciální obnovení býčího růstu na grafu ceny zlata.

Odborníci, včetně těch zmíněných výše, předpovídají, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu skončí, zatímco nákupy zlata centrálními bankami nadále porostou.

Analýza zlata 2023 | TradeCZ

Tým RoboMarkets

info@robomarkets.cz

+420 800 088 482

https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Analýza zlata 2023 | TradeCZ
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook