Napište nám zprávu
Naučte se trhy číst

ONLINE KURZ
„Vaše podpora v tradingu.“

Volumes indikátor


Povězme si upřímně, že Metatrader4 tímto základním volume(s) indikátorem nedokáže poskytnout informaci o množství zobchodovaných kontraktů.

Volume indikátor nám svou velikostí poskytuje informaci, kolikrát se za jednotku času změnila cena v rámci jedné svíčky (u svíčkového grafu). Zobrazuje tedy „pouze“ součet tickových změn.

To, jestli je mezi tímto ukazatelem a skutečným volume nějaký vztah, je na jiný článek. Nicméně nejeden zkušený trader tento Volume indikátor dokáže efektivně využít.

Volumes indikátor
Volumes indikátor ve spodní části okna MT4

V základním nastavení zelená a červená linie. Linie se zabarví do zelena, pokud je předešlá svíčka nižší. Naopak linie, která je nižší než předešlá se zabarví do červena.

Praxe

Tři situace s Volume

Zleva první zajímavá situace se odehrála při změně trendu z rostoucího na klesající. Nejenže se na cenovém vrcholu objevil pinbar, ale následující svíčka dosáhla nejvyššího volume za poslední dva dny.

Druhá situace zleva a potvrzení prodejního sentimentu na trhu.

Třetí situace, obratová svíčková formace a znovu zvýšený zájem investorů a minimálně krátkodobá změna trendu. Zde si všimněme vyššího volume než při předešlé aktivitě, která vedla k poklesu trhu.

Využití

Obvyklé užití spočívá ve sledování trendů a odhadu konce trendu.

  • Pokud trh roste a Volumes se zvyšuje, obchodníci přidávají, živí trend – je lepší spekulovat na další růst.
  • Pokud trh klesá a Volumes se zvyšuje, obchodníci přidávají, živí trend, panikaří – je lepší spekulovat na další pokles.
  • Pokud na sledovaném trhu panuje trend, ale Volumes se začne snižovat, je třeba být více na pozoru a spíše vyhledávat obratové formace.
  • Kromě sledování trendů a obratů lze Volumes využít i při breakout strategiích. Všimněme si například, jak se chová Volumes při prorážení trendline nebo chopu.

TCZ závěr

Volumes je zajímavý indikátor a má jistě nespočet využití. Stačí jen zapojit selský rozum a vnímat ho jako indikátor aktivity obchodníků.
Ebook