Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Royal Caribbean Group – přední provozovatel výletních lodí, analýza společnosti Royal Caribbean Cruises (RCL)


Probíhá-li na kapitálových trzích souboj mezi medvědem a býkem, tak u akcií jednoho z předních provozovatelů výletních lodí na světě, Royal Caribbean Group (NYSE:RCL), se strhl snad ještě krvelačnější boj mezi stoupenci obou směrů.

Zatímco jedni vidí v současné době v akciích RCL skvělou příležitost k nástupu do opětovně se rozjíždějícího vlaku, druzí vidí Titanic, který se bez kormidla řítí recesními vodami plnými ledovců.

Akcie Royal Caribbean Group

Akcie Royal Caribbean Group

Podívejme se ale na vše nezaujatě a hlavně postupně. Royal Caribean Group je liberijská společnost se sídlem v Miami na Floridě, založená v roce 1968. Aktuálně provozuje 64 výletních lodí, s nimiž obsluhuje kolem tisícovky destinací po celém světě a to pod značkami Royal Caribbean International, Celebrity Cruises a Silversea. Dále společnost vlastní poloviční podíl v TUI Cruises a Hapag-Lloyd Cruises.

Od deseti k pěti…nebo spíš k minus pěti

Akcie RCL dosáhly svého maxima dne 17. ledna 2020 a v té době by snad jen málokdo odhadoval, že business, který vygeneroval za rok 2019 téměř dvě miliardy čistého zisku a stabilně vyplácel dividendu s výplatním poměrem kolem 30 %, tedy necelé tři dolary na akcii, se za téměř dva měsíce, konkrétně 18. března 2020, ocitne na hodnotě 22,33 dolaru za akcii, a v podstatě ze dne na den bude nucen přerušit svou činnost. Covid skutečně zasadil zničující ránu celému businessu.

akcie Royal Caribbean

Rok 2020 společnost zakončila s čistou ztrátou ve výši více jak pět a tři čtvrtě miliardy dolarů. Rok následující pak dopadl jen nepatrně lépe, se ztrátou zhruba o půl miliardy menší. Z důvodu výrazného omezení možnosti fungování, covidovým opatřením i obavám lidí cestovat, bojovala společnost náhle o přežití. Příjmy spadly na minimum, dluh naopak dramaticky narostl a to až na současných téměř 25 miliard dolarů. Právě kolem dluhu a závazků společnosti se točí (nebo by se alespoň točit mělo) veškeré uvažování stávajících i potenciálních investorů. O tom však později.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Kde koupit akcie Royal Caribbean

Kde koupit akcie Royal Caribbean

Online graf akcií Royal Caribbean Cruises (RCL)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Procházka XTB

Royal Caribbean Cruises a covid

Zachovat klid a hledět vstříc novým zítřkům byl jasný plán

V období covidového temna management nezpanikařil a zaměřil se na údržbu své flotily výletních lodí a její vylepšení zejména směrem k snižování spotřeby paliva a celkově úspoře nákladů na provoz svých lodí. Došlo rovněž na výměnu starších nákladnějších plavidel za nová a úspornější. Samozřejmě ruku v ruce s tímto zefektivňováním rovněž zavedl úsporná provozní opatření, převedl celý business do nouzového režimu, kdy však nepřestal hledět kupředu a nepřestal minimálně doufat ve světlo na konci tunelu a byl připraven rychle začít obnovovat provoz. Tento přístup se ukazuje jako klíčový pro návrat na výsluní.

Royal Caribbean

Blýská se na lepší časy, aneb má smysl nakoupit akcie Royal Caribbean?

Jak strašák covidu a s ním i opatření činěná v rámci zamezení jeho šíření ustupují, přichází RCL opět ke slovu a začíná znovu ožívat a vracet svoji flotilu zpět do vln. V současné době jsou již všechny výletní lodě zpět v provozu. Díky pořízení nových lodí dokonce ve vyšším počtu, než tomu bylo před covidem. Zadržovaná poptávka spotřebitelů nejen po cestování, ale především po zážitcích, je nejen dle managementu, ale i vykazovaných dat enormní. Poptávka po službách RCL v mnoha ukazatelích již převyšuje čísla z předcovidové doby. Je pak logickým vyústěním, že po dlouhých dvou letech vykázala společnost za druhé čtvrtletí roku 2022 pozitivní EBIDTA a cash flow. Nutno dodat, že takto dobrá čísla nebyla očekávaná ani vedením společnosti.

Tahounem oživení je především zámoří, tedy kratší cesty kolem amerických pobřeží, kde obsazenost lodí atakuje 100 %. Když už jsme u celkové obsazenosti, ta se pohybuje kolem 82 procent, v červnu pak bylo dosaženo 90procentní obsazenosti. Úspěch sklízí zaměření na prodejní model, kdy společnost nabízí zákazníkům možnost objednat si služby na palubě ještě před samotnou cestou a tržby na zákazníka na den plavby (APCD) jsou díky němu na historických maximech, konkrétně se pohybují o pět procent výše než ve srovnatelném čtvrtletí roku 2019.

Royal Caribbean

Pomalejší Evropa, žádná Čína

O něco pomalejší návrat a oživení je pak možné sledovat u evropské části provozu společnosti, tedy u evropských destinací, a to zejména ze dvou hlavních důvodů. Tím jedním je pomalejší uvolňování opatření a požadavků jednotlivých států směrem ke covidu. Tyto požadavky jsou rovněž přísnější a především rozmanitější. Katastrofální situace na evropských letištích příliš optimismu rovněž nepřidává. Druhým a důležitějším důvodem pomalejšího oživení evropského segmentu je pak válka na Ukrajině a s tím související energetická krize a nejistota v Evropě. Čína pak zůstává jedinou destinací z portfolia, kde doposud nebyl provoz obnoven. Jeho obnovení lze však očekávat v průběhu několika málo týdnů.

tvorba akciového portfolia

Copak na zemi s Amazonem, ale na lodi se zážitky, to je život!

Budeme-li pátrat po příčinách výrazného oživení poptávky a čekávat její překonání, tak velkou konkurenční výhodou oproti suchozemské dovolené je určitá přirozená vyšší atraktivita dovolené na lodi, s čímž v principu asi není problém souhlasit. V době, kdy lidé seděli zavření doma a nemohli a někdy ani nechtěli své domovy opustit, strádali nejen fyzicky, ale i duševně. Zejména američtí spotřebitelé rozhodně netrpěli díky nejrůznějším vládním podporám nouzí, mnoho z nich bohatlo a neměli problém si pořizovat nové věci. Jak s nadsázkou prohodil CEO společnosti Jason Liberty, každý den se mu doma objevilo deset krabic od Amazonu. Co jim ale velmi chybělo, jsou zážitky. A právě zážitky, kterých se lidem po dva roky ve velkém nedostávalo, zesilují a katalyzují poptávku po výletních lodích. Společně s posledními covidovými opatřeními a požadavky, které jsou kladeny na pasažéry, padají i jejich zábrany a obavy z průběhu nebo i samotného uskutečnění plavby. Právě odstranění těchto posledních překážek vede k dalšímu uvolnění a nárůstu poptávky. Není proto divu, že každý jeden den se toho času nachází celkově na lodích společností Royal Caribbean Group více než sto tisíc lidí. Zdá se, že vše se navrací do normálu a nic nebrání zmiňovanému návratu na výsluní.

Royal Caribbean

Inflace, dodavatelské řetězce, recese, úrokové sazby…

Bohužel, není vše tak růžové, jak by se mohlo zdát. Zotavení brzdí zrychlující inflace a RCL se nevyhnuly ani problémy v dodavatelských řetězcích. Nejvíce je pak znatelná v segmentu potravin a paliva. Co se paliva týká, management se opět snaží postupovat prozřetelně a zajišťuje si významnější část spotřeby paliva v předstihu za pevně danou cenu, jež je pod současnými cenami, a v podobném trendu plánuje společnost postupovat i do budoucna. Na zbytek roku 2022 je hedgováno 56 % spotřeby, na rok následující mají zajištěno skrze swapy 36 % a tento podíl plánují navyšovat.

Dalším strašákem je potom úsvit recese, která se, pokud již nepřišla, kvapem blíží. Protože nikdo nemáme křišťálovou kouli, je těžké odhadnout, zda se společně s FEDem dočkáme kýženého soft landingu, nebo nás čeká nepříjemný náraz do zdi. Stejně tak obtížně se tudíž odhaduje i případný dopad na RCL. V případě, že recese bude jen mírná, nemusí ji společnost v podstatě vůbec zaznamenat díky své již zmíněné výhodě vyšší atraktivnosti oproti suchozemské dovolené, dychtivosti zákazníků a promyšlených kroků vedení společnosti směrem k efektivitě provozu i efektivitě prodejů. V případě výraznější recese by však čekaly RCL krušnější časy, stejně tak jako většinu ostatních společností nejen v segmentu výletních lodí a turismu.

Smlouva s ďáblem?

Neoddiskutovatelně největším strašákem pro investory však je, ať chceme nebo ne, celkový dluh společnosti, jak již bylo naznačeno v úvodu. Čistý dluh přesahuje hodnotu dvaceti miliard dolarů a je tak na úrovni zhruba dvojnásobku tržní kapitalizace společnosti. Zadlužení, které covidem nabobtnalo na dvojnásobnou hodnotu oproti době předcovidové, je významným varováním pro všechny, kdo mají o akcie společnosti RCL zájem. Účetní hodnota společnosti se pak propadla z předcovidových zhruba 58 dolarů na akcii něco málo přes třináct dolarů – svůj podíl na tomto pak má i navýšení počtu akcií za dvouleté covidové období o padesát milionů na čtvrt miliardy akcií.

Royal Caribbean

Management si je velmi dobře vědom, že potom, co dělali všechno možné pro to, aby přežili období covidu, aktuálně musí ještě usilovněji pracovat na resuscitaci svého balance sheetu. Jako jednoznačnou prioritu tak mají snižování zadlužení, které je již tak vysoce úročené. V případě, že FED bude agresivněji zvyšovat úrokové sazby, tak i vzhledem k poměrně krátkým splatnostem, se obsluha dluhu může snadno stát nezvladatelnou, zejména pak v případě, že by se solidně se zotavující poptávka opět začala snižovat.

Závěr

Shrneme-li si všechna pro a proti, musíme konstatovat, že akcie RCL rozhodně nejsou klidným přístavem pro zaparkování prostředků na pohodové stáří. Cesta zpět k tržní kapitalizaci přes třicet miliard, což by odpovídalo ceně akcie kolem 130 dolarů, bude trnitá, plná překážek a dá se předpokládat, že nebude ani rychlá. Podaří-li se však všechny nástrahy zvládnout, trpělivého investora čeká sladká odměna v podobě společnosti nabízející široké portfolio továren na jedinečné zážitky, které generují vysoké zisky, jež si nyní může pořídit ve výraznější slevě.

Analýza akcií Royal Caribbean Cruises (RCL)

Platné k datu 18. 8. 2022

Název společnosti (ticker)Royal Caribbean Cruises (RCL)
Akciový indexS&P 500
Sídlo společnostiMiami, Florida
Tržní kapitalizace10 miliard USD
Sektor
(podsektor)
Consumer Cyclical
(Travel Services)
Počet zaměstnanců85 000
Dividenda
P/E
EPS(17,54)
P/S2,25
P/B3,14
P/C5
TCZ hodnotí5/10
Patreon TradeCZ

Nakupuj akcie u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Zdroje obrázků:

1) https://www.royalcaribbeanpresscenter.com/images/#5

2) https://www.macrotrends.net/stocks/charts/RCL/royal-caribbean-cruises/stock-price-history

3) https://seekingalpha.com/symbol/RCL/income-statement

4) https://www.royalcaribbeanpresscenter.com/images/#14

5) https://www.royalcaribbeanpresscenter.com/images/#7

6) https://www.royalcaribbeanpresscenter.com/images/#25

7) https://pixabay.com/illustrations/heaven-hell-contrary-clouds-fire-1549874/

8) https://seekingalpha.com/symbol/RCL/income-statement

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook