Recenze Osmosis – decentralizovaná burza a cross-chain AMM, cena tokenu OSMO – kryptoměna
Co je Osmosis?
Osmosis je decentralizovaná burza (DEX).
Jedná se o cross-chain automatizovaný market maker (AMM) protokol vytvořený pomocí Cosmos SDK (sada pro vývoj softwaru), který umožňuje vývojářům navrhovat, sestavovat a nasazovat jejich vlastní přizpůsobené AMM.
Osmosis je protokol automatického tvůrce trhu (AMM), který umožňuje vývojářům vytvářet AMM na míru se suverénními fondy likvidity. Zároveň využívá Inter-Blockchain Communication (IBC) k usnadnění transakcí napříč řetězci.
Jinými slovy, Osmosis je decentralizovaná burza navržená speciálně pro Cosmos, se záměrem rozšířit se v budoucnu o další blockchainy.
Cena coinu Osmosis je v době psaní článku $1,12 a jeho objem obchodování za posledních 24 h činí $18 869 574. Aktuální pozice v Market capu je #92, s tržní kapitalizací 484 milionů USD. Má oběžnou zásobu 282 464 369 OSMO mincí a max. nabídka činí 1 000 000 000 mincí OSMO.
Coin Osmosis dosáhl historického maxima $11,25 dne 4. března 2022.
Tokenové metriky OSMO
Ticker: OSMO
Blockchain: Cosmos
Typ tokenu: Utility & Governance
Maximální nabídka: 1 000 000 000 OSMO
Cirkulující nabídka: 282 464 369 OSMO
Harmonogram vydávání tokenů funguje následovně: V prvním roce bylo uvolněno celkem 300 milionů tokenů. Po 365 dnech se těchto 300 milionů sníží o jednu třetinu, tak bude v 2. roce uvolněno celkem 200 milionů tokenů. Ve třetím roce bude uvolněno celkem 133 milionů tokenů. A tak dále.
Tento proces bude pokračovat, dokud OSMO nedosáhne maximální zásoby jedné miliardy tokenů, takže se token stane neinflační.
Rozdělení tokenů OSMO
Rozdělení tokenů je poměrně standardní, 22% podíl pro developery je spíše menší.
Těžba likvidity (také nazývaná výnosové hospodaření) je, když uživatelé získávají tokeny za poskytování likvidity protokolu DeFi.
- Liquidity Reward Mining: 40,5 %
- Developer Vesting: 22,5 %
- Staking Reward: 22,5 %
- Community Pool: 4,5 %
- Strategic Reserve: 5 %
- Airdrop: 5 %
Liquidity Reward Mining
je česky těžba likvidity. Jedná se o proces, kdy uživatelé získávají tokeny za poskytování likvidity protokolu DeFi. Tento mechanismus se používá k vyrovnání nestálé ztráty, kterou zažívají LP. Odměny za těžbu likvidity vytvářejí další pobídku pro LP kromě transakčních poplatků. Tyto odměny jsou zvláště užitečné pro vznikající protokoly. Těžba likvidity pomáhá nastartovat počáteční likviditu, usnadňuje zvýšené využití a vyšší poplatky za LP.
Aktuální situace na Osmosis (OSMO)
V době psaní článku se cena nachází v akumulační zóně. Po pumpě cca před rokem jsme se opět dostali na stejnou úroveň jako před ní. To je jeden z důvodů, proč by aktuálně mohla být investice do OSMO zajímavá. Jedná se o token na 2. nejrozvinutějším ekosystému, který má utilitu, ale zejména je velmi hezky vyklesaný. My tento projekt bereme spíše spekulativně, tzn. klidně se zbavíme všech tokenů s postupně rostoucí cenou.
Online graf Osmosis (OSMO/USDT)
Staking OSMO
Aktuální staking tokenu přináší výnos kolem 25 % ročně. Jak již bylo napsáno výše, bude klesat inflace coinu, tím pádem klesne i odměna za staking. Záleží, kolik procent tokenů, které aktuálně obíhají, se bude stakovat. Aktuálně je tento poměr na úrovni 43 %, tzn. 43 % tokenů je zastakovaných. To je také poměrně vysoké číslo, a značí to, že mnoho investorů vkládá důvěru do tohoto projektu v dlouhodobějším časovém horizontu. Pro kontext bídný projekt EOS má tento poměr na úrovni 3 %. Například Polkadot má tento poměr na úrovni 52 %.
Výnos 25 % je celkem slušný, zejména pokud se jedná o takhle solidní projekt s potenciálem růstu ceny zpět na předchozí úroveň.
Marketing
Osmosis sleduje na Twitteru celkem 132 000 lidí. Jak je vidět na grafu, poměrně rychle rostl počet sledujících v první polovině roku 2022. 130k sledujících je celkem málo, v porovnání s Uniswapem je zde ještě velký prostor k růstu. Uniswap na Twitteru sleduje 900 tisíc uživatelů. Z toho lze jednoduše konstatovat, že je zde určitě velký prostor pro růst popularity a tím i využívanosti protokolu.
Zajímavost / Novinka kolem Osmosis
Moonbeam, inteligentní smluvní parachain na Polkadotu, se spojil s decentralizovanou burzou Osmosis, založenou na Cosmos, aby umožnil výměnu tokenů mezi ekosystémy Polkadot a Cosmos. To znamená, že bude snadné přenášet tokeny mezi dvěma různými blockchain ekosystémy.
Tomáš a další investoři jsou na Discordu. Tak se přidej!
Investiční výhled Osmosis
Jedná se o token, který má dopředu danou maximální zásobu. Přesně známe míru inflace. O protokolu víme, že se jedná o nejrozsáhlejší interchain na Cosmos ekosystému podle objemu a využívanosti.
Jeden čas dosahoval objem poskytnuté likvidity na protokolu 2 miliard USD, teď je to jen 1/10, tedy 200 milionů. To bylo způsobeno zejména poklesem celého trhu a také snížení aktivity v celém kryptosvětě.
Nicméně tím, že se jedná o velmi jednoduchý a praktický protokol, což potvrzují i aktuální čísla, je tu velký prostor pro nárůst objemů celkové uzamčené likvidity, s čímž by se mohl pojit růst ceny.
V aktuální situaci nejvíce záleží na okolnostech trhu a celkovém sentimentu. Pokud bude Bitcoin klesat, nelze od tohoto coinu očekávat nikterak velké pumpy. Myslím si, že do dalšího kratšího Bullmarketu bude celý ekosystém Cosmos velmi zajímavý a mnoho tokenů na této síti udělá zhodnocení ve stovkách procent. Jedná se o coin s velmi zajímavým poměrem zisku vůči risku (nejedná se však o investiční doporučení!).
Pokud provedete investici do projektu, budete muset využít nějakou decentralizovanou směnárnu. Takže budete mít své tokeny rovnou na soukromé peněžence. Dále je vhodné je rovnou zastakovat s aktuálním hezkým úrokem 25 %.
Dovětek… coin OSMO se zatím netraduje na žádné velké burze typu Binance, s následným zalistováním lze očekávat pumpu.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Zdroje:
https://coinmarketcap.com/currencies/osmosis/
https://www.stakingrewards.com/earn/osmosis/
token osmosis, kryptoměna osmo