Napište nám zprávu
Investiční rady 2022
TOP 5 z XTB
Investiční rady 2022
„Vaše podpora v tradingu.“

Analýza společnosti Amazon – akcie AMZN a investice do technologického giganta (e-commerce)


Jeff Bezos založil Amazon v roce 1994 ve své garáži v Bellevue ve státě Washington. Původní prodejce knih se však přes hegemona e-commerce oblasti převtělil až do technologického giganta, jedné z nejhodnotnějších společností na světě, která udává trendy v řadě odvětví.

Může však stále představovat rozumnou investici, když jenom v roce 2020 vzrostla
cena akcií Amazon o 71 %?

Amazon analýza akcií

Amazon a Jeff Bezos

Jeff Bezos je nejbohatší muž naší planety a bývalý CEO jedné z největších a nejúspěšnějších společností na světě, Amazonu.

V roce 2021 Bezos oznámil svůj konec jako CEO, ale v Amazonu zůstává i nadále, a to jako „prezident, generální ředitel a předseda představenstva“.

Momentálně se Jeff Bezos více věnuje své letecké společnosti Blue Origin, která se zabývá vesmírnými lety a rok 2021 by pro ni měl být zlomový.

Bezos se dál věnuje svým filantropním činnostem, pomáhá a financuje boj za ochranu životního prostředí a spolupracuje s organizacemi na pomoc rodinám bez domova.

Jeff Bezos CEO Amazonu

Od ledna 2021 je novým CEO Amazonu David H. Clark, který v Amazonu působí od roku 1999, a to i jako Senior Vice President.

Video – analýza Amazonu

Online graf akcií Amazon (AMZN)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Amazon žene dopředu řada katalyzátorů růstu

Amazon je v prvé řadě nesporným lídrem v oblasti e-commerce nejenom v USA, ale i v celém zbytku světa.

Na západním pobřeží Atlantiku je však jeho dominance naprosto nejzjevnější, když se jeho tržní podíl pohybuje dlouhodobě kolem 40 % a neustále drobně roste.

Amazon e-commerce
Amazon Prime

Amazon Prime

Ačkoliv nejsou maloobchodní marže něčím, z čeho by investorovi spadla brada, Amazon také dokázal přetavit svou dominanci v online prostoru ve více než 150 milionů členů předplatného Prime po celém světě. Poplatky, které e-commerce hegemon od svých zákazníků vybírá, umožňují společnosti nabízet na svém tržišti takřka dumpingové ceny a likvidovat tak kamennou konkurenci. Kromě rychlejších a bezplatných dodávek však Prime členství nabízí předplatitelům mnohem více doplňkových služeb, které je doslova pobízejí, aby zůstávali i nadále v ekosystému produktů a služeb Amazon.

AWS cloud Amazon

Cloud Amazon Web Services

Dalším (a možná hlavním) důvodem, který by vás mohl přesvědčit k investici do Amazonu, je jeho cloudová služba Amazon Web Services (AWS). Předpokládá se, že roční výdaje na cloudové služby a infrastrukturu vzrostou přibližně z 229 miliard dolarů v polovině roku 2019 na téměř 500 miliard dolarů do roku 2023. To je více než 32% složený roční růst tohoto trhu – odvětví, ve kterém Amazon drží 30% tržní podíl. Ačkoliv svůj výrazný tržní podíl pomalu ztrácí na úkor Microsoftu, v roce 2020 ztratil pouze jediné procento. V Q1 2021 přitom vzrostly tržby Amazonu z prodeje cloudových služeb meziročně o 32 % na 13,5 miliard dolarů při provozním zisku 4,16 miliardy dolarů.

V současnosti tak Amazon generuje zásadní podíl ze svých provozních příjmů z cloudových služeb, které charakterizuje podstatně vyšší marže, proto by měl být předpokládaný růst trhu s cloudovými službami klíčem k rozšiřování hotovostních toků, které bude moci posléze investovat do dalších menších iniciativ, a jak se ukazuje po celou dobu historie Amazonu, společnost je při reinvestování kapitálu zpět do podnikání nesmírně efektivní.

Amazon Health Care

Logistika, chytré prodejny a Health Care

Podnikání Amazonu však nestojí pouze na dvou nohách. V blízké budoucnosti je připravený rozšiřovat své logistické služby a začít je nabízet i externím podnikům, čímž by mohl začít velmi výrazně ohrožovat postavení společností typu FedEx nebo DHL. Amazon také začíná testovat svůj unikátní koncept „chytrých prodejen“, které nevyžadují personál za kasou, ani samotné kasy, zkrátka nakoupíte a zaplatíte prostřednictvím mobilní aplikace. Do roku 2021 tak společnost vstoupila s plánem na rozšíření svého programu virtuální zdravotní péče po celých Spojených státech.

17. března 2021 Amazon oznámil, že se jeho pilotní program telematické medicíny s názvem Amazon Care v létě 2021 rozšíří na všechny jeho zaměstnance v USA, jejich rodiny i na další firmy v dodavatelském řetězci. Program byl přitom spuštěn v sídle v Seattlu začátkem roku 2020. Pokud Amazon dokáže poskytovat efektivnější služby zdravotní péče, růstový potenciál je v této oblasti obrovský – zdravotní péče nyní tvoří téměř pětinu americké ekonomiky.

Nemůže být problémem vysoké ocenění Amazonu?

Jste-li vyznavačem hodnotové investiční strategie, jak ji nastínil Benjamin Graham, pravděpodobně vás Amazon díky svému vysokému ocenění neosloví. Společnost však na druhé straně optikou tradičních oceňovacích měřítek vykazovala známky nadhodnocení po celou dobu své historie. Dlouhodobě nebyla zisková (i když i to se s růstem AWS mění – stačí se podívat na růst EPS), ačkoliv generoval vysoké objemy provozních peněžních toků, většinu z nich reinvestoval do svého podnikání.

V období mezi lety 2010–2020 se Amazon obchodoval za cenu, která odpovídala 23-37násobku provozních peněžních toků. V současné době se však při ceně akcií 3 300 dolarů obchoduje za přibližně 14násobek odhadovaných provozních peněžních toků na rok 2023. Pokud by se tak akcie Amazonu vrátily k jejich střednímu ohodnocení z období mezi lety 2010–2020 (30násobek provozních peněžních toků), mohly by se obchodovat v roce 2023 přibližně za 6 600 dolarů.

online kurz akcie a opce

Dovětek Petr Plecháč

Amazon se dle svých slov soustředí na čtyři základní principy:

  • Raději posedlost zákazníkem než zaměření na konkurenta.
  • Vášeň pro invenci.
  • Závazek provozní dokonalosti.
  • Dlouhodobé myšlení.

analýza Amazonu tradecz Petr Plecháč

Amazon jde za cílem stát se společností zaměřenou na zákazníka, na životní prostředí planety Země, chce se stát nejlepším zaměstnavatelem s nejlepšími pracovními podmínkami.

Amazon books

Co vystihuje Amazon?

Nakupování na jedno kliknutí, osobní doporučení, Prime, Fulfillment, AWS, Kindle Direct Publishing, Kindle, Career Choice, Fire tablety, Fire TV, Amazon Echo, Alexa, technologie Just Walk Out, Amazon Studios ad.

V akciových screenerech najdeme společnost Amazon v sektoru Consumer Cyclical (jako Tesla, The Home Depot, Nike, Starbucks, McDonald´s) a v podsektoru Internet Retail (jako Alibaba, JD.com, Pinduoduo, eBay, Etsy)

Podívejte se na pěkně zpracovanou evoluci Amazonu od CNN.

Základní informace o Amazonu

Analýza akcií Amazon

Hodnoty jsou platné k datu 11. 6. 2021

Amazon analýza logo
Název společnosti (ticker)Amazon.com (AMZN)
Akciový indexS&P 500
Sídlo společnostiSeattle, Washington (USA)
Tržní kapitalizace1,7 bilionů dolarů
Sektor (podsektor)Consumer Cyclical (Internet Retail)
Počet zaměstnanců1 271 000
Dividenda
P/E63,75
EPS$52,56
P/S4,01
P/B16,34
P/C22,92
TCZ hodnotí9/10

Vnitřní hodnota akcií Amazon

Amazon patří mezi akciové společnosti, u kterých se jakékoliv predikce vytváří velmi obtížně, tedy jsou zatížené velkou dávkou nejistoty. Jedná se však o stabilní výdělečnou a velkou společnost, u které lze aplikovat metody na zjištění vnitřní hodnoty akcií.

vnitřní hodnota akcií Amazon

Pokud použijeme klasický model zjištění férové ceny akcie a dosadíme: EPS = $52,56 ; míra růstu 25 % ; očekávaný výnos 10 % a P/E v době prodeje 25, vychází aktuálně férová cena $4 152 / akcii.

Připomínám, že zde hraje velkou roli očekávání a subjektivní požadavky akciového investora, který výpočet vnitřní hodnoty akcie provádí. V případě dosazení 20% růstu, vychází férová cena kolem $2 875 / akcii.

Tržby, fundamenty, dividenda a další čísla Amazonu

Tržby Amazonu

V roce 2020 činily tržby Amazonu 386 miliard dolarů, zatímco v roce 2021 by měly dosahovat hodnot kolem 490 miliard a v roce 2022 dokonce 577 miliard dolarů.

V roce 2021 by tak měly tržby Amazonu vyrůst o 26,9 % a v roce 2022 o 17,8 %.

Tržby Amazonu

Přes 60 % veškerých tržeb dosahuje společnost Amazon v Severní Americe, 27 % ve zbytku světa a necelých 12 % tržeb vytváří AWS. Zde bych všem zájemcům o investici do Amazonu doporučil navštívit Amazon pro Investory, kde můžete získat veškerá věrohodná data (kvartální reporty, 10-K, prezentace, cally ad.).

Z těchto dat například vyčteme, že i když tržby ze Severní Ameriky činí 236 miliard dolarů, přináší společnosti „jen“ 8,6 miliard dolarů operativního zisku, zatímco AWS s tržbami přes 45 miliard dolarů znamenají pro Amazon operativní zisk 13,5 miliard dolarů, tedy víc než polovinu veškerého zisku.

analýza akcie Amazon

V posledních šesti letech rostou tržby Amazonu meziročně o více než 20 %. Roste také hrubá marže, která se v posledních 3 letech pohybuje kolem 40 %. Ještě v roce 2014 byl Amazon ve ztrátě, v roce 2020 už jeho čistý zisk činil přes 21 miliard dolarů, přičemž TTM dělá aktuálně 27 miliard dolarů.

Za poslední rok vygeneroval Amazon přes 67 miliard dolarů hotovosti, přičemž přes 40 miliard dolarů reinvestoval zpět do firmy, především pak na rozvoj AWS! Co se bude dít, až Amazon nebude mít kam růst, nebo alespoň sníží své ohromné výdaje, řekněme na polovinu? Nabízí se pak už jen otázka, jakým způsobem odmění své akcionáře (dividendy, buyback?..).

Amazon dle posledních čísel generuje čistý zisk 27 miliard dolarů, ale je tomu opravdu tak? Pokud k čistému zisku přičteme odpisy, které společnost musí pro pořádek v účetnictví provádět, dostáváme se k zisku kolem 60 miliard dolarů ročně. Touto optikou se z P/E hodnoty 60 dostáváme rázem na číslo lehce pod 30.

Jen do výzkumu a vývoje společnost investovala v posledním roce 46 miliard dolarů.

Výše dluhu činí 101 miliard dolarů, přičemž má společnost 73 miliard v hotovosti. Za posledních 12 měsíců (TTM) dosahuje Amazon 67 miliard dolarů hotovosti z provozní činnosti a Free Cash Flow na akcii dělá 43,44 USD.

Slovo závěrem

I když každá investice nese svá rizika, dominance Amazonu v řadě odvětví je příliš působivá na to, aby se dala ignorovat. Vzhledem k tomu, že je Amazon výstižnější oceňovat jeho peněžními toky než tradičními oceňovacími metrikami, jako je P/E ratio, jeho skutečné ocenění je mnohem atraktivnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Pochopitelně je téměř nemožné, aby Amazon navázal na svůj růst z předchozích 10 let, na druhé straně nabízí řadu katalyzátorů růstu, které z něho dělají velmi zajímavou investiční příležitost.


Nakupuj akcie Amazonu u ověřeného brokera

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
94 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro
92 %
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
NAGA
94 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
eToro
92 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Krypto, Akcie, Drahé kovy

Ebook