Akcie Microsoft – růst dividendy, investice do software a cloudu
Akcie Microsoft
Microsoft je jedním z největších podniků na světě a jeho podnikatelské aktivity sahají od prodeje softwaru pro zvyšování pracovní produktivity, přes nástroje pro spolupráci na dálku a cloudové služby až k hernímu průmyslu.
Společnost založená Billem Gatesem už tak dávno není pouze Windows a nástroje Microsoft Office.
V letech 2019 až 2020 akcie Microsoft více než zdvojnásobily svou hodnotu (růst o 118 %), zatímco široký benchmarkový index S&P 500 vzrostl „pouze“ o 51 %.
Jsou tedy akcie Microsoft zajímavou investiční příležitostí?
O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft založili v roce 1975 Bill Gates a Paul Allen v Novém Mexiku. Sídlo společnosti se nyní nachází v Redmondu ve Washingtonu.
Microsoft se stal akciovou společností v roce 1986, kdy proběhla první veřejná nabídka akcií Microsoft (IPO), přičemž počáteční cena za 1 akcii MSFT byla stanovena na 21 USD.
Od té doby ovšem akcie Microsoft prošly celkem devíti splity, tím posledním v únoru 2003 split 2:1 z $48.30 na $24.96.
Produkty společnosti Microsoft
Pro společnost Microsoft jsou typickými produkty:
- operační systém MS-DOS, následně nahrazen Microsoft Windows (Windows 95, XP, Vista, 7, 8, 9 a Windows 10)
- všem známé jsou kancelářské programy Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook ad.)
- nepříliš užívaný webový prohlížeč Microsoft Edge
- nezanedbatelný podíl na tržbách vytváří také herní průmysl – Xbox, Xbox 360, Xbox One ad.
- dále digitální služby jako: Zune, MSN nebo Skype, který Microsoft koupil v roce 2011 za 8,5 miliardy dolarů
- a zmínit bychom mohli také chytrý telefon Lumia s OS Windows Phone
Online graf akcií Microsoft (MSFT)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Akcie Microsoft z pohledu hospodaření společnosti
Dne 27. dubna oznamoval Microsoft své hospodářské výsledky za Q1 2021, ve kterých překonal odhady analytiků. Microsoft v březnovém čtvrtletí vykázal čistý zisk 15,5 miliardy dolarů (meziroční růst o 44 %) a tržby 41,7 miliardy dolarů (meziroční růst o 19 %).
K velmi výraznému růstu ziskovosti (a tedy vyšší čisté ziskové marži) přispěly především rostoucí objemy tržeb z prodeje cloudových služeb, které charakterizuje vyšší marže. Jednalo se také o 3. kvartál v řadě, kdy rostl zisk Microsoftu zrychlujícím tempem, a navíc se jednalo o čtvrtletí, ve kterém vzrostly tržby nejvíce za posledních 11 čtvrtletí, takže se zdá, že společnost je ve skvělé kondici. Na těchto příznivých faktorech stojí také samotný růst ceny akcie Microsoft, která jen v roce 2021 narostla o více než 50 %.
Jaké by mohly být katalyzátory dalšího růstu Microsoftu?
Software pro zvyšování pracovní produktivity
Microsoft je jasným lídrem na trhu v poskytování softwarů pro zvyšování pracovní produktivity.
Ovládání programů jako Word, PowerPoint a Excel patří do základní výbavy každého kancelářského pracovníka a nástroje pro spolupráci, jako jsou Teams a SharePoint, umožnují spolupracovat na dálku doslova odkudkoliv.
Není divu, že pandemie zvýšila poptávku po mnoha z těchto produktů a posunula akcie Microsoft koncem dubna 2021 až k ATH. Například Microsoft Whiteboard v Teamsech – funkce umožňující vzdálenou spolupráci – zaznamenala za poslední rok 12násobný nárůst počtu aktivních měsíčních uživatelů. Přestože je tak Teams bezplatný produkt, přináší balíčku Microsoft 365 významnou přidanou hodnotu.
V první polovině fiskálního roku 2021 (šest měsíců končících 31. prosince 2020) vzrostly tržby ze segmentu produktivity společnosti o 12 %. Za zmínku také stojí rostoucí prodeje služby Dynamics 365 – hybridní software, který umí plánovat podnikové zdroje (ERP) a také řídit vztahy se zákazníky (CRM) – které v tomto období vyrostly o 38 %.
Cloud computing – Microsoft vs. Amazon
Microsoft Azure je druhou nejvyužívanější cloudovou službou na světě za Amazon Web Services, na jehož úkor částečně získává větší tržní podíl.
Na konci roku 2020 dosáhlo Azure na 20% podíl na trhu, což představuje nárůst o 5 % od začátku roku 2019. (Podíl AWS ve stejném období klesl ze 33 na 32 %.)
Trendem poslední doby je, že se stále více zákazníků využívajících cloudové služby rozhoduje pro hybridní a multi-cloudová řešení – což znamená, že jsou cloudové zdroje rozděleny mezi lokální datová centra a jeden nebo více veřejných cloudů. Microsoft se tohoto trendu chytil a stal se jeho lídrem. Azure tak umožňuje klientům spravovat všechny cloudové zdroje z jednoho místa, i když nejsou všechny uloženy přímo v cloudovém systému od Microsoftu. To značně snižuje složitost celého systému a je to silným argumentem, proč by zákazníci měli i nadále volit jako svého dodavatele spíše Microsoft na úkor Amazonu.
Celkový pohled na akcie Microsoft
Celkově lze říct, že rostoucí akcie Microsoft prospívají díky velice příznivé situaci samotné společnosti. Růst tržeb a ziskovosti Microsoftu byl v posledních letech tažený především segmenty produktivity a cloudových služeb a není důvod, aby se na tom něco měnilo. Kromě toho však společnost zvyšuje tržby i ze svého herního průmyslu a zapomínat bychom pak neměli ani na Skype, LinkedIn nebo GitHub, což jsou další z ceněných aktiv společnosti.
Z hlediska ocenění se však akcie Microsoft jeví poměrně draze. P/E ratio na úrovni 34 je na současné poměry průměrné, z historického hlediska už poměrně vysoké. A problémem je vysoký poměr P/S přesahující hodnotu 11, přičemž u technologických akcií se považuje za hraniční hodnotu P/S ratio na úrovni 5. Akcie Microsoft se tak nyní obchodují za jedno z nejvyšších ocenění v poslední dekádě.
Investoři by pak také měli mít na paměti, že Microsoft čelí poměrně silné konkurenci ve většině ze svých podnikatelských segmentů. Jedná se bezpochyby o skvělou a výnosnou společnost, která se však možná obchoduje za příliš vysokou cenu, a ideální by bylo vyčkat na korekci, kdy P/E ratio akcií spadne alespoň na úroveň 25.
Dovětek Petr Plecháč
Jaké je motto společnosti Microsoft?
„NAŠE MISE: Umožnit každému člověku a každé organizaci na planetě dosáhnout na víc“.
„Společnost Microsoft umožňuje digitální transformaci pro éru inteligentního cloudu a inteligentního řešení“.
Nadnárodní společnost Microsoft musí čas od času čelit také žalobám, především za praktikování monopolistických obchodních přístupů a dalších strategií namířených proti své konkurenci. Jednou z takových strategií je tzv. emabrace, extend and extinguish, která spočívá v tom, že prvotní uvedení produktu na trh je doprovázeno cílenými „problémy“ s kompatibilitou, kterými se snaží odstranit konkurenci.
V České republice zahájila pobočka Microsoftu svou činnost v roce 1992. Od roku 2016 existuje spolu se slovenskou pobočkou pod názvem Microsoft Česká republika a Slovensko.
Oficiální stránky Microsoft a stránka pro investory akcie Microsoft.
V akciových screenerech najdeme akcie Microsoft v sektoru Technology (jako Apple, Intel nebo TSM) a v podsektoru Software – Infrastructure (jako Adobe, Oracle nebo Palantir).
Základní informace o společnosti Microsoft
Hodnoty platné k datu 10. 6. 2021
Název společnosti (ticker) | Microsoft Corporation (MSFT) |
Akciový index | NASDAQ |
Sídlo společnosti | Redmond (Washington – USA) |
Tržní kapitalizace | 1,87 bilionů dolarů |
Sektor (podsektor) | Technology (Software – Infrastructure) |
Počet zaměstnanců | 163 000 |
Dividenda | 0,88 % |
P/E | 34,51 |
EPS | $7,34 |
P/S | 11,70 |
P/B | 14,21 |
P/C | 14,92 |
TCZ hodnotí | 9/10 |
Analýza akcií Microsoftu
Vnitřní hodnota akcií Microsoftu
Microsoft patří mezi akciové společnosti, na které lze bez větších problémů aplikovat metody zjištění férové ceny, neboť je stabilní, vykazuje čistý zisk a je z větší části predikovatelná.
Pokud použijeme klasický model zjištění férové ceny akcie a dosadíme: EPS = 7,34 ; míra růstu 12 % ; očekávaný výnos 10 % a P/E v době prodeje 25, vychází aktuálně férová cena $215 / akcii.
Připomínám, že zde hraje velkou roli očekávání a subjektivní požadavky akciového investora, který výpočet vnitřní hodnoty akcie provádí.
Tržby, dividenda a další čísla MSFT
Tržby Microsoftu
V roce 2020 činily tržby MSFT 143 miliard dolarů (13,64% roční růst), v roce 2021 by měl Microsoft dosáhnout na tržby ve výši 166,22 miliardy dolarů (růst o 16,08 %) a v roce 2022 odhadují analytici tržby na 185,46 miliardy dolarů, což činí růst tržeb o 11,58 % za rok.
Akcie Microsoft z pohledu dividendové politiky
Společnost Microsoft se svým akcionářům odměňuje nejen růstem ceny akcií, ale také pravidelně vyplácenou a každoročně zvyšující se dividendou.
Momentálně společnost vyplácí 0,88 % dividendu, což při současné ceně akcie Microsoftu činí 2,24 USD / akcii.
Microsoft má dluh ve výši 81 miliard dolarů, přičemž v hotovosti disponuje částkou převyšující 125 miliard dolarů. Čistý zisk společnosti (TTM) se pohybuje kolem 56 miliard dolarů a společnost lze označit za finančně zdravou.
Free cash flow na akcii se pohybuje na úrovni $7,11.
Z přiloženého obrázku je patrný růst tržeb, hrubého zisku i čistého zisku. Společnosti se daří držet vysoké marže a svým akcionářům se odměňuje také tím, že část akcií pravidelně stahuje z oběhu.
Kdo vlastní akcie Microsoft?
Akcie Microsoft jsou vlastněny několika významnými institucionálními investory. Zde se můžete podívat na strukturu vlastníku v polovině roku 2023.
Největším současným držitelem akcií Microsoft je The Vanguard Group, Inc., který vlastní 8,31% což představuje 617 968 599 akcií Microsoft. Takové množství představuje celkovou hodnotu 210 443 026 703 dolarů. Vanguard nedávno zvýšil svůj podíl o 6 374 209 akcií, což představuje nárůst o 1,04%.
Dalším významným akcionářem je BlackRock Fund Advisors, mající 4,55% podíl ve společnosti s 338 306 170 akciemi, což znamená hodnotu 115 206 783 132 dolarů. Nicméně, tento investor nedávno snížil svůj podíl o 2 138 143 akcií, což odpovídá poklesu o 0,63%.
Třetím největším akcionářem je SSgA Funds Management, Inc., který vlastní 3,93% podíl s 292 106 885 akciemi v hodnotě 99 474 078 618 dolarů. Tento investor také snížil svůj podíl o 2 467 798 akcií, což představuje pokles o 0,84%.
Nakonec, Fidelity Management & Research Co., má 2,36% podíl ve společnosti s 175 254 638 akciemi v hodnotě 59 681 214 425 dolarů.
Kromě institucionálních investorů má i zakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, významný podíl ve firmě. Přesto, že Bill Gates akcie Microsoftu již několikrát prodával, stále vlastní 103 milionů akcií Microsoftu, což představuje 1,38% z celkového počtu akcií. Tato částka je stále významná a upevňuje jeho pozici jako jednoho z nejvýznamnějších jednotlivých akcionářů společnosti. Jako spoluzakladatel společnosti a bývalý dlouholetý CEO sehrál klíčovou roli v rozvoji Microsoftu a jeho podíl na akciích mu nadále poskytuje silný ekonomický zájem na úspěchu společnosti na akciovém trhu.