Napište nám zprávu
Broker roku 2021
Kdo vyhrál anketu?
„Vaše podpora v tradingu.“

Analýza společnosti Visa – digitální platby, investice do platební technologie, kurz a cena akcie Visa


Visa je americká nadnárodní korporace poskytující finanční služby se sídlem ve Foster City v Kalifornii.

Společnost Visa zajišťuje elektronické převody peněz po celém světě, nejčastěji prostřednictvím kreditních, debetních a předplacených karet značky Visa. Zároveň je jednou z nejhodnotnějších společností na světě.

analýza Visa akcie Petr Plecháč

Jak vznikla a co dělá Visa

Visa neposkytuje úvěry ani nestanovuje úrokové sazby a poplatky pro spotřebitele, naopak poskytuje finančním institucím platební produkty pod značkou Visa, které je pak využívají k tomu, aby svým zákazníkům nabízely platební a úvěrové produkty. Visa přitom vydává své karty už více než 60 let.

Bank of America v reakci na konkurenční společnost Master Charge (nyní Mastercard) začala v roce 1966 poskytovat licence na program BankAmericard dalším finančním institucím. V roce 1970 se BofA vzdala přímé kontroly nad programem BankAmericard a vytvořila konsorcium s dalšími bankami vydávajícími karty BankAmericard, které převzalo jeho správu. V roce 1976 byl pak program přejmenován na Visa.

Téměř všechny transakce Visa po celém světě jsou zpracovávány prostřednictvím přímo provozované sítě VisaNet v jednom ze čtyř zabezpečených datových center, která se nacházejí v Ashburnu ve Virginii, Highlands Ranch v Coloradu, Londýně a Singapuru. Tato zařízení jsou důkladně zabezpečena proti přírodním katastrofám, zločinu a terorismu, mohou v případě potřeby fungovat nezávisle na sobě i na externích službách a mohou zpracovávat až 30 000 současných transakcí a až 100 miliard výpočtů každou sekundu.

Online graf akcií Visa (V)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Co může investora lákat na akciích Visa?

1. Dominantní hráč na trhu: Visa celosvětově zpracovává okolo 50 % všech transakcí provedených platebními kartami a v USA ovládá hned 60 % trhu, kde ji následuje Mastercard s tržním podílem 26 %. Podle odhadů společnosti The Nilson Report by přitom měly platební karty do roku 2028 vygenerovat 853,90 miliardy nákupních transakcí.

2. Finanční technologie: V roce 2019 využilo 75 % globálních spotřebitelů s přístupem k internetu nějakou fintech službu pro převod peněz a platby. To je obrovský skok oproti pouhým 18 % v roce 2015. S cílem vstoupit do nových oblastí podnikání a přidat doplňková vylepšení ke svému stávajícímu podnikání oznámila společnost Visa na začátku roku 2020 akvizici společnosti Plaid za 5,3 miliardy dolarů. Plaid umožňuje spotřebitelům pohodlně sdílet svá finanční data s tisíci aplikacemi a službami, jako jsou Transferwise, Venmo a další. V současné době každý čtvrtý člověk s bankovním účtem v USA využívá službu Plaid k propojení s více než 2 600 vývojáři fintech aplikací ve více než 11 000 finančních institucích.

Visa analýza akcie

3. Přeshraniční platby: Odhaduje se, že celosvětově se prostřednictvím bankovního převodu nebo bankovního účtu posílá téměř 80 bilionů dolarů. Tento proces je však složitý a nákladný. S cílem posílit vlastní globální platební ekosystém Visa koupila společnost Earthport, která je největší nezávislou clearingovou sítí na světě. Akvizice společnosti Earthport by Vise měla teoreticky umožnit oslovit 99 % bankovní populace v 88 zemích (včetně 50 největších).

4. Silná partnerství: Visa pokračuje v rozšiřování a posilování svého koše produktů i partnerství. Služba Visa Token Service, která funguje tak, že nahrazuje citlivé údaje spotřebitele související s kartou jedinečným identifikátorem (tokenem), umožňuje bezpečné transakce. Tuto službu již podpořily Apple Pay, Google Pay, Netflix, Samsung Pay, Fitbit Pay a Garmin pay. Kromě toho je umožněno platit pomocí Visa Token i dalším nositelným zařízením, připojeným automobilům a domácím spotřebičům.

5. Zpětné odkupy akcií a dividendy: Visa od svého vstupu na burzu v roce 2008 vyplácí svým investorům malé, ale postupně se zvyšující dividendy. Začala se čtvrtletní výplatou dividendy ve výši 0,0263 dolaru na akcii a v roce 2021 dosáhla výše 0,32 dolaru na akcii. Společnost si také v průběhu let dopřávala programy zpětného odkupu akcií. V roce 2019 bylo na výplatu dividend a zpětný odkup akcií vynaloženo 10,9 miliardy dolarů. V lednu 2020 představenstvo schválilo program zpětného odkupu akcií v hodnotě 9,5 miliardy dolarů. V lednu 2021 pak byl schválen další program zpětných odkupů akcií ve výši 8 miliard dolarů.

Akcie Visa v oběhu
Akcie Visa v oběhu 2020 (vlevo) až 2013

6. Solidní finanční výsledky: Tržby společnosti s výjimkou pandemického roku 2020 stabilně rostou. Podobný vývoj můžete sledovat i ve statistice čistého zisku. Visa si navíc udržuje velmi dobrou provozní marži, která se dlouhodobě drží okolo hodnoty 65 %.

Co může investora znepokojovat?

Visa je největší globální společnost zabývající se řešením elektronických plateb, která poskytuje širokou škálu produktů a služeb ve více než 200 zemích. Generuje příjmy účtováním poplatků z transakcí a objemu plateb. V důsledku pandemie covid-19 a ekonomické nejistoty poklesly výdaje spotřebitelů, což negativně ovlivnilo objemy transakcí v odvětví zpracování plateb. Jednalo se však pouze o přechodné období.

online kurz akcie a opce

Dovětek Petr Plecháč

Motto: Síť, která pracuje pro všechny.

Co o své práci říká Visa: „Využíváme sílu naší značky, průmyslový vliv a kolektivní hlas, abychom pomohli vyvolat pozitivní změny v komunitách, v kterých pracujeme a žijeme.“

Visa akcie tradecz

„Naši lidé jsou naším největším aktivem. Klademe důraz na vedoucí postavení a zajišťujeme, aby naši 20 000+ zaměstnanci měli zdroje, které potřebují k úspěchu“ – Al Kelly, Chairman and CEO

karta Visa

Produkty a služby Visa využívají miliardy lidí na celém světě, přes 70 milionů obchodníků a 15 500 finančních institucí a vlád.

V akciových screenerech nalezneme akcie Visa v sektoru Financial (jako Berkshire Hathaway, JPMorgan Chase a Bank of America) a v podsektoru Credit Services (jako Mastercard Incorporated, PayPal Holdings a American Express).

Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách Visa pro investory, oficiální stránky společnosti Visa.

Management Visa se skládá z:

  • Alfred F. Kelly, Jr. , Chairman and Chief Executive Officer
  • Lynne Biggar , Executive Vice President, Chief Marketing and Communications Officer
  • Chris Clark , Executive Vice President and Regional President, Asia Pacific

Fakta o Visa

Stručný pohled na globální společnost zabývající se platebními technologiemi

Visa je jedním ze světových lídrů v oblasti digitálních plateb.

„Naším posláním je propojit svět prostřednictvím nejinovativnější, nejspolehlivější a nejbezpečnější platební sítě – umožňující prosperitu jednotlivcům, podnikům a ekonomikám. Prostřednictvím inovativních technologií zajišťujeme digitální platby ve více než 200 zemích a teritoriích mezi globální sadou spotřebitelů, obchodníků, finančních institucí, podniků, strategických partnerů a vládních subjektů.“

Visa Fact Sheet
Visa Fact Sheet

Visa funguje ve 200 zemích po celém světě, využívá ji přes 15 000 institucí a 70 milionů obchodníků. Visa karet je aktuálně v oběhu 3,6 miliardy.

Ročně je skrze Visa uskutečněno 206 miliard transakcí s objemem 12,5 bilionů dolarů.

Základní informace o společnosti

Analýza akcií Visa (V)

Hodnoty platné k datu 15. 9. 2021

společnost Visa akcie
Název společnosti (ticker)Visa (V)
Akciový indexS&P 500 a DJIA
Sídlo společnostiSan Francisco, Kalifornie
Tržní kapitalizace480 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Financial
(Credit Services)
Počet zaměstnanců20 500
Dividenda0,57 %
P/E53,7
EPS$5,82
P/S21,19
P/B12,72
P/C24,94
TCZ hodnotí7/10

Finanční výsledky společnosti Visa

Tržby Visa

Tržby společnosti Visa po delší době zaznamenaly pokles v roce 2020, a to kvůli pandemii koronaviru covid-19 a menšímu zájmu lidí utrácet. Již v roce 2021 by se tržby společnosti Visa měly dostat na 24 miliard USD, v roce 2022 se pak očekává růst až na 28,7 miliard USD.

tržby Visa

Tržby (revenues) Visa by měly v dalších třech letech růst o 10-15 %, zatímco zisk na akcii (EPS) o 15-20 %.

Dividendy Visa

Společnost Visa každoročně zvyšuje dividendu, a to i v roce 2020, kdy její tržby oproti předchozímu roku poklesly. Aktuálně činí dividenda Visa 0,57 % (dividend yield) neboli 1,22 USD/akcii v roce 2020, payout ratio se pohybuje na 22 %.

Dividendy akcie Visa

Celkový dluh společnosti činí 21 miliard dolarů, přičemž má v hotovosti 19 miliard USD.

Společnost je finančně zdravá. Z tržeb ve výši 22 miliard USD činí EBITDA 15,5 miliardy USD a čistý zisk 10,9 miliardy dolarů.

Závěr k Visa

Visa stabilně roste nejenom organicky, ale také díky velmi chytrým akvizicím nových společností, které postupně rozšiřují ekosystém a šíři služeb společnosti. Co by tak mohlo odradit potenciálního investora od akcií Visa?

Kromě dlouhodobě vyššího ohodnocení, kterým trh tento automat na peníze oceňuje, to mohou být třeba některé z kryptoměn. Ty mají často ambici narušit stávající zavedené pořádky v bankovním sektoru a Visa by na situaci mohla doplatit. Pokud se jí tedy samotné nepodaří kryptoměny vhodně adoptovat a zavést v široké míře do vlastního ekosystému, o což se už koneckonců snaží v současné době (viz).


Nakupuj akcie Visa (V) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
94 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro
92 %
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
NAGA
94 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
eToro
92 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Krypto, Akcie, Drahé kovy

Ebook