Akcie Berkshire Hathaway – BRK.A a BRK.B, Warren Buffett, citáty, investice – analýza akcií Berkshire Hathaway
Warren Buffett je všeobecně považován za jednoho z největších investorů všech dob. Jednou z možností, jak se podílet na jeho úspěchu, je investovat do akcií Berkshire Hathaway.
Berkshire Hathaway je konglomerát, který vlastní některé z nejznámějších amerických firem.
Ze sta procent vlastní například společnosti Geico, Duracell, Dairy Queen, Fruit of the Loom a provozovatele železnic BNSF. Společnost je však ještě známější tím, že slouží jako investiční nástroj Warrena Buffetta a jeho souputníka Charlieho Mungera. Akcie Berkshire Hathaway tedy představují investici, která je v principu podobná jako při kopírování investic u známých investičních platforem.
V souladu s jejich filozofií hodnotového investování vlastní velké podíly ve společnostech Apple, Bank of America, American Express, Coca-Cola a dalších významných veřejně obchodovatelných společnostech.
Investice, do kterých společnost vkládá své volné peníze, se však v posledních letech mění. Pod vedením investičních manažerů Todda Combse a Teda Weschlera, Berkshire Hathaway stále více investuje peníze do technologických titulů. Získala velké pozice v zavedených gigantech, jako je Apple, který je vůbec největší investicí společnosti, i v mladších podnicích, jako je brazilská platební společnost StoneCo a Snowflake. Mj. drží Berkshire také podíl ve společnosti Amazon.
Online graf akcií Berkshire Hathaway (BRK.B)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Video – Akcie Berkshire Hathaway, Warren Buffett a Bitcoin
Akcie Berkshire Hathaway a jejich historie
Historie v tomto případě sahá až do roku 1839, kdy Oliver Chace založil textilní společnost Valley Falls. V dalších letech docházelo v rámci společnosti k několika spojením či fúzím s jinými, až se v roce 1955 poprvé objevil název Berkshire Hathaway s 15 závody a 12 000 pracovníky.
Od roku 1962 začal Warren Buffett nakupovat akcie Berkshire Hathaway, až se po roce 1964 stal majoritním vlastníkem. V roce 1967 expandoval do sektoru pojišťovnictví, z kterého posléze vybudoval společnost GEICO.
GEICO je dnes vládní zaměstnanecká pojišťovna, druhá největší autopojišťovna ve Spojených státech.
Legendární investor Warren Buffett, později zvaný „Věštec z Omahy“ (sídlo Berkshire Hathaway) následně prohlásil, že investice do akcií Berkshire Hathaway byla jeho největší investiční chyba, která ho v budoucnu připravila o stovky miliard dolarů.
Berkshire Hathaway pomalu, ale jistě mění své portfolio
Warren Buffett v prvním čtvrtletí 2021 aktivně prodával akcie. Berkshire snížila svůj podíl v Merck o 37 %, o 10 % snížila podíl v AbbVie a o 6 % ve společnosti Bristol-Myers Squib. Stalo se tak poté, co firma poprvé nakoupila akcie posledních dvou jmenovaných společností ve třetím čtvrtletí roku 2020. Takto krátké nákupy v minulosti Buffetta zrovna necharakterizovaly.
V průběhu Q1 2021 konglomerát rovněž osekal svůj podíl ve společnosti Chevron o 51 %, ve které otevřel svou pozici ve čtvrtém čtvrtletí 2020. Opustil také společnost Suncor Energy, do které investoval poprvé na konci roku 2018. Buffett rovněž snížil počet zbývajících akcií v bance Wells Fargo o 98 %. Berkshire vlastní problémovou banku od roku 1989, ale postupně svou pozici snižuje na minimum.
Celkově byla Berkshire v Q1 2021 čistým prodejcem akcií. Březen zakončila téměř s rekordní hotovostí a peněžními ekvivalenty ve výši 145,4 miliardy dolarů.
Další prodeje akcií Berkshire Hathaway v Q2 2021
Také ve druhém kvartálu 2021 pokračovalo duo Warren Buffett a Charlie Munger v prodejích akcií držených Berkshire Hathaway.
Nejvíce to tentokrát odnesly akcie General Motors (redukce o 10 %) a Merck (redukce o 49 %). Pokud se však podíváme blíže na to, o jakou změnu v portfoliu se jednalo, zjistíme, že i v těchto případech jde o desetiny procenta.
Největší nákup zaznamenaly akcie Kroger, síť maloobchodních prodejen ve Spojených státech.
Akcie Berkshire Hathaway a jejich portfolio v roce 2021
A co že se v době psaní tohoto článku nachází v portfoliu legendárního investora Warrena Buffetta?
Hodnota portfolia akcií Berkshire Hathaway byla ke dni 30. června 2021 vyčíslena na bezmála 300 miliard dolarů s tím, že dalších 145 miliard dolarů v hotovosti čeká na investiční příležitosti.
Největší část portfolia akcií Berkshire Hathaway tvoří akcie Apple, téměř 42 % z celého portfolia! Buffett již několikrát prohlásil, že akcie Apple nepovažuje ani tak za investici, jako spíš další „dceřinou společnost“.
Buffett proslul také svou zálibou v syceném nápoji Coca-Cola a držením akcií KO, které tvoří 7,4 % portfolia Berkshire Hathaway.
Portfolio akcií Berkshire Hathaway není příliš odolné v období hospodářského poklesu
Jak už bylo naznačeno, Berkshire Hathaway je konglomerát, který drží podíly v segmentech, jako jsou železnice, veřejné služby a energetika. Tato odvětví spolu s dalšími společnostmi „reálné ekonomiky“ byla těžce zasažena odstávkami kvůli koronaviru a masivním poklesem ekonomiky. Měly by však těžit z toho, že se ekonomika opět otvírá.
Berkshire vlastní společnost Geico, která je po State Farm dvojkou na americkém trhu pojišťování automobilů. Zcela vlastní také železniční společnost BNSF, největší síť nákladních železnic v Severní Americe. Provozovatelé železnic a další dopravní společnosti však zaznamenávají opětovné oživení obchodu. Další podniky ve stoprocentním vlastnictví, jako je Dairy Queen a multilevelová marketingová společnost Pampered Chef, měly během omezení způsobených koronavirem také problémy, i když ty se zmírňují. Růst americké ekonomiky by tak měl hrát Berkshire do karet.
Buffett také realizoval masivní investici v energetickém průmyslu
Za velikost hotovostní rezervy Berkshire Hathaway je Warren Buffett v posledních letech kritizován. V roce 2020 však uskutečnil největší akvizici za poslední roky, když za 10 miliard dolarů koupil aktiva společnosti Dominion Energy. Berkshire se chopila příležitosti zajistit si plynovodní síť Dominionu poté, co tento energetický gigant a společnost Duke Energy nečekaně přerušily plány na výstavbu plynovodu Atlantic Coast Pipeline.
Berkshire Hathaway od Dominion Energy koupí přibližně 12 300 km přepravních plynovodů a 25,5 miliardy kubických metrů zásobníků plynu. Celá transakce v hotovosti zahrnuje 4 miliardy dolarů vlastního kapitálu a 5,7 miliardy dolarů dluhu. Uzavření transakce je plánováno na čtvrté čtvrtletí 2021.
Buffett také konečně oznámil jméno svého nástupce
Jednou z největších otázek kolem budoucnosti Berkshire Hathaway v posledních letech bylo, kdo po Buffettovi převezme funkci generálního ředitele. Věštec z Omahy konečně poskytl investorům odpověď. Uvedl, že místo něj převezme funkci Greg Abel, který řídí podniky Berkshire mimo oblast pojišťovnictví.
Osmapadesátiletý Abel je místopředsedou představenstva společnosti Berkshire od roku 2018 a analytici jej dlouho považovali za možného nástupce. Kanaďan je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Berkshire Hathaway Energy. Od ledna 2018 je také místopředsedou představenstva společnosti Berkshire pro jiné než pojišťovací operace. Investoři by tak měli být s touto volbou relativně spokojení, ačkoliv Buffett je samozřejmě jenom jeden.
Akcie Berkshire Hathaway a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!
Dovětek Petr Plecháč
Akcie Berkshire Hathaway mnoho investorů vnímá jako jednu z nejkonzervativnějších investic, kterou můžeme jako úplný začátečník i profesionální investor udělat.
Osobně k akciím BRK.B přistupuji velmi kladně a akcie této společnosti dnes tvoří největší podíl v mém portfoliu u brokera XTB.
Své reálné portfolio rozebírám každý týden v rámci videa na YouTube kanálu TradeCZ.
Investování do akcií pro začátečníky
Přehrajte si video, v kterém rozebírám akcie Berkshire Hathaway, SP500, ETF a mnoho dalšího, co by měl znát každý začínající i pokročilý investor.
Citáty Warrena Buffetta
V článku o Berkshire Hathaway nesmí chybět také nejznámější citáty od legendárního investora Warrena Buffetta.
- Pravidlo číslo jedna: nikdy neprodělej peníze. Pravidlo číslo dvě: nezapomeň na pravidlo jedna.
- Cena je to, co zaplatíš. Hodnota je to, co dostaneš.
- Pokud vlastníte akcie úžasné firmy s úžasným vedením, tak ideální délka držení akcií je napořád.
- Raději bych koupil úžasnou firmu za dobrou cenu, než dobrou firmu za úžasnou cenu.
- Riziko se objevuje vždy, když nevíte, co děláte.
- Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach, a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.
- Víte, co je nejdůležitější, když se ocitnete v jámě? Přestaňte kopat.
- Pokud si kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodávat věci, které potřebujete.
- Ze včerejšího růstu nemá dnešní investor vůbec nic.
Tak co, shodnete se s ním? 🙂
Dva druhy akcií Berkshire Hathaway
Jaký je rozdíl mezi akciemi BRK.A a BRK.B ?
Investor začátečník může být při hledání akcií Berkshire Hathaway na burze NYSE trochu zaskočen tím, že narazí na dva druhy akcií jedné společnosti. Na newyorské burze se akcie Berkshire Hathaway obchodují pod tickerem BRK.A a BRK.B. Pro běžného investora je největší rozdíl v ceně, zatímco jedna akcie BRK.A stojí momentálně (srpen 2021) 435 761 USD, akcie s tickerem BRK.B „jen“ 290 USD.
Akcie Berkshire Hathaway s tickerem BRK.A mají 10 000krát větší hlasovací právo než akcie Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B.
Na konci roku 2020 držel Warren Buffett 15 % akcií Berkshire Hathaway s tickerem BRK.A v oběhu a asi 0,01 % akcií Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B.
Největším držitelem akcií Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B je z institucí Vanguard Group, Inc. (The) s 10% podílem, Dále pak akcie Berkshire Hathaway vlastní Blackrock Inc. a State Street Corporation. Akcie Berkshire Hathaway jsou také součástí největších podílových fondů, konkrétně se bavíme o fondech Vanguard Total Stock Market Index Fund, Vanguard 500 Index Fund a SPDR S&P 500 ETF Trust.
V akciových screenerech nalezneme akcie BRK-B v sektoru Financial (jako Visa, JPMorgan, Mastercard, Bank of America, PayPal ad.) a v podsektoru Insurance – Diversified (jako AIG, Sun Life Financial nebo The Rartford Financial Services Group).
Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách Berkshire Hathaway – Akcie Berkshire Hathaway
Základní informace o společnosti
Analýza akcií Berkshire Hathaway (BRK)
Hodnoty platné k datu 22. 01. 2024
Název společnosti (ticker) | Berkshire Hathaway (BRK.B) |
Akciový index | S&P 500 |
Sídlo společnosti | Omaha, Nebraska |
Tržní kapitalizace | 794 miliard dolarů |
Sektor (podsektor) | Financial (Insurance – Diversified) |
Počet zaměstnanců | 383 000 |
Dividenda | – |
P/E | 10,44 |
EPS | 35,16 |
P/S | 2,01 |
P/B | 1,51 |
P/C | – |
TCZ hodnotí | 9/10 |
Finanční výsledky společnosti Berkshire Hathaway
Tržby Berkshire Hathaway
Tržby společnosti rostou a aktuálně se pohybují kolem 245 miliard dolarů za rok. V roce 2020 vlivem pandemie koronaviru tržby poklesly, již v tomto roce 2021 i v dalším by však měly opět začít růst. V roce 2023 bychom se měli dočkat i překonání hranice 300 miliard dolarů s EPS u BRK.B $13,71.
Dluh společnosti je ve výši 115 miliard dolarů, na hotovosti má Berkshire Hathaway přes 144 miliard USD. Čistý zisk společnosti činil v roce 2019 přes 81 miliard USD, v roce 2020 klesl na 42 miliard USD, a v tomto okamžiku činí (TTM) přes 105 miliard dolarů. Dluh Berkshire Hathaway při oceňování společnosti nehraje negativní faktor.
Berkshire odměňuje své akcionáře tím, že namísto výplaty dividend zpětně odkupuje své akcie Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B. Za poslední rok nakoupila společnost své vlastní akcie (tzv. buyback) za více než 27 miliard dolarů. Společnosti se k těmto praktikám uchylují také povětšinou v případě, když vnímají cenu vlastních akcií na burze jako podhodnocenou.
Slovo závěrem a srovnání indexu SP500 (ETF) s akciemi Berkshire Hathaway
Akcie Berkshire Hathaway od konce roku 2018 zaostávaly za indexem S&P 500. V předchozích 10 letech se pak pohybovaly maximálně v souladu s trhem. Investor si mohl koupit indexový fond nebo ETF, jako je SPDR S&P 500 ETF, a dosáhnout podobných nebo vyšších výnosů s menším rizikem.
Zdá se tak, že vzhledem k obratu v investiční strategii už akcie Berkshire Hathaway nejsou to, co bývaly. Stačí se podívat na ukazatel ROE, který z dlouhodobého hlediska odpovídá růstu zisků společnosti. Buffett sám u svých investic vyhledává dlouhodobé a stabilní ROE nad úrovní 15 %. Berkshire se nad tuto hodnotu od roku 2006 dostalo pouze ve 4 čtvrtletích. Je fakt, že Buffett v minulosti dlouhodobě prokazoval svou genialitu – zatímco dlouhodobý růst amerického akciového trhu se pohyboval kolem 10 %, on byl schopen díky svému jedinečnému investičnímu stylu dosahovat dvojnásobku. Zdá se tak, že Věštec z Omahy není úplně schopný se přizpůsobit divokému chování amerického akciového trhu jako celku.
Berkshire disponuje dlouhodobě velkými přebytky hotovosti, která chrání akcie Warrena Buffetta v těžkých časech. Znamená to také, že Berkshire Hathaway je schopna využít kapitál, když se objeví žádoucí podniky ke koupi. Buffettovy obchody během a po Velké recesi v roce 2008 však byly mnohem agresivnější než v období koronavirové pandemie. To naznačuje, že se domnívá, že trh zatím nenabízí žádné výhodné nabídky ke koupi, na které se v minulosti vrhal. Postavit tak investici do Berkshire Hathaway pouze na argumentu silné hotovostní pozice je sázka na poměrně nejistou kartu.
Přesto je akcie Berkshire Hathaway s tickerem BRK.B jednou z mála, kterou bych doporučil i svému známému 🙂