Bavlna – analýza commercials, hedgers a globální poptávky
Dnes bych se rád z blízka podíval na bavlnu, která od minulého roku (2018) ztratila na své hodnotě téměř 40%.
Nyní se bavlna nachází na supportu z roku 2016, konsoliduje v chopu a vysílá signály k možné růstové korekci. V uzavřeném klubu PWFT se na bavlnu zaměřujeme už delší dobu, její možný růst podporuje hned řada ukazatelů
Bavlna
Bavlna se aktuálně obchoduje za 58 centů za libru, na takových hodnotách jsme byli naposledy v roce 2016. Od tehdejších 55 centů za libru se trh dostal až na hodnoty okolo 95 centů. Za silným růstem ceny bavlny v letech 2016 – 2018 stál pokles zásob i zvýšená spotřeba.
Za silným poklesem ceny bavlny z 95 centů za libru na nynějších 59 stojí v posledních měsících mimo jiné i eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.
Největším exportérem bavlny jsou Spojené státy, největším importérem je právě Čína. Vyostřené vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami se odráží i na ceně bavlny.
Ta by mohla posílit díky plánovaným budoucím rozhovorům vyjednávacích týmů USA a Číny. Ty jsou naplánovány na polovinu září a na začátek října 2019. Avšak už nyní lze vysledovat pozitivní gesta jak z USA, tak z Číny, ať už jde o oddálení některých cel nebo odebrání vybraných produktů ze seznamu produktů zatíženými cly.
COT index
COT index je na bavlně již delší dobu vyhrocen na nákup, můžeme tedy říci, že commercials bavlnu nakupují. Nákupy bavlny pokračují s menší přestávkou od ceny kolem 70 centů za libru. Lze předpokládat, že za prodejním tlakem stojí nejistota ohledně exportu bavlny do Číny. Takové chování commercials by však mělo co nevidět pro komoditu stanovit dlouhodobější dno.
Hedgers
Hedgers, část skupiny commercials, se proti poklesu bavlny extrémně zajišťují. Na hodnotách kolem nuly jsme nebyli od roku 2006, kdy se hedgers dostali dokonce do stavu net long. V té době však byla cena bavlny někde kolem 50 centů za libru a spotřeba bavlny byla na zcela jiných úrovních.
Large traders
Velcí spekulanti jsou extrémně net short, ale svých shortových pozic se začínají pomalu zbavovat. Podobný scénář jsme mohli vidět i u hedgers, zde se ovšem large traders dostali i pod úroveň z roku 2006.
Sezonalita
Trh od začátku roku stagnoval a od března do konce dubna mírně rostl, tak jak to předpověděla sezonalita. Na konci dubna, kde bavlna mívá sezónní maximum, poté trh začal klesat. Sezónní dno bychom zde našli až na konci září, kde lze opět očekávat mírné sezónní posilování.
Sezonalita sledována díky Season.
Produkce, spotřeba a zásoby bavlny
Největší rozdíl mezi produkcí a spořebou lze sledovat v 2015/16, což je oblast aktuálního supportu. Od té chvíle se na trhu s bavlnou objevil poslední větší uptrend, poháněný i poklesem celkových zásob bavlny.
V posledních letech sice produkce bavlny roste, ale spolu s ní roste i spotřeba. Zásoby bavlny se po silném propadu drží na podobných hodnotách.
Obavy z dalšího silného výprodeje zde nejsou na místě, avšak je zapotřebí i u bavlny sledovat geopolitické napětí a vztahy ekonomických velmocí.