Bitcoin jako zákonné platidlo a postupná adopce kryptoměn. Které státy jsou na řadě?
Den 7. září 2021 se navždy zapsal do dějin jako den, kdy se El Salvador oficiálně stal první zemí na světě, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo.
Od té doby mnoho dalších zemí zkoumá tento historický krok Salvadoru. S velkou pravděpodobností lze očekávat, že pokud jejich projekt posoudí za životaschopný, může být Bitcoin skutečně na cestě k všeobecnému přijetí.
Postupně se tak naplňuje cesta k takzvanému Bitcoin Standardu.
Zde jsou další čtyři země, které je třeba sledovat, protože se zdá, že patří k těm, které s největší pravděpodobností budou následovat případ El Salvadoru.
Honduras
Hlavním argumentem salvadorské vlády ve prospěch používání Bitcoinu jako legální měny je, že má zemi vymanit ze závislosti na americkém dolaru. Salvador neměl vlastní oficiální fiat měnu, místo toho používal americký dolar.
Salvador chce pravděpodobně následovat i vláda Hondurasu. Prezidentka Hondurasu řekla pro DigitNews toto: „Nesmíme dovolit, aby Salvador byl jedinou zemí, která uniká dolarové hegemonii. Honduras má právo postupovat směrem k zemím prvního světa.“ Prezidentka nemluvila přímo o Bitcoinu, ale z toho, co řekla, je celkem zřejmé, kam tím mířila.
Dále je zde slavný příznivec Bitcoinu Max Keiser, který na svůj Twitter účet přidal poznámku, že se to děje, a k tomu vlajku Hondurasu.
V posledních dnech je kolem možného honduraského přijetí Bitcoinu skutečně rušno, stále však neexistuje žádné oficiální potvrzení, zda vláda skutečně plánuje vlastní zákon o BTC.
Pokud se skutečně dočkáme brzké adopce Bitcoinu podobné té v Salvadoru, mohla by celá situace způsobit tzv. lavinový efekt s mnohem většími důsledky.
Už teď víme, že Salvadoru přijetí Bitcoinu rozhodně prospělo, např. v podobě remitencích a přívalu turistů. Většina států Střední Ameriky má podobné problémy jako Salvador, a proto lze očekávat, že další země, která přijme Bitcoin jako legální platidlo, bude právě z této oblasti. Navíc tyto státy spolu sousedí (nebo téměř).
Honduras má s 9,7 miliony obyvatel výrazně více obyvatel než sousední El Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, ale přesto mají obě země prakticky totožné HDP (Honduras 24,9 miliard USD; Salvador 25,6 miliardy USD za rok 2021).
Z těchto údajů plyne, že Honduras je chudší, dokonce se jedná o druhou nejchudší zemi Střední Ameriky. Navíc Honduras trpí mimořádně nerovnoměrným rozdělením příjmů a také vysokou nezaměstnaností. Honduras je historicky závislý na vývozu banánů a kávy. Země má na rozdíl od Salvadoru svou vlastní měnu, Honduraskou Lempiru už od roku 1931.
Honduraská měna není vyloženě nestabilní jako například ve Venezuele, ale za posledních 20 let i tak ztratila vůči americkému dolaru téměř 30 %.
Stále však neexistuje žádné oficiální potvrzení, zda vláda skutečně plánuje vlastní zákon o BTC.
Online graf Bitcoin (BTCUSD)
Panama
Panama ve skutečnosti navrhla legislativu, aby se Bitcoin stal zákonným platidlem hned den poté, co Salvador oficiálně přijal kryptoměnu jako legální platidlo.
Přestože ještě nebyl žádný zákon přijat, Panama je na rozdíl od mnoha jiných zemí, o kterých se říká, že tento krok zvažují, velmi blízko k přijetí Bitcoinu.
Kuba
Kuba zatím plně nepřijala kryptoměnu jako zákonné platidlo, ale určité kroky tímto směrem již učinila. Kuba oficiálně uznává a reguluje kryptoměny, což znamená, že její občané je mohou volně používat. K tomuto kroku došlo částečně kvůli zpřísňujícím se předpisům USA o převodech peněz mezi Kubou a Spojenými státy, včetně uzavření všech více než 400 kanceláří Western Union v zemi.
Nyní mohou kubánští občané používat kryptoměny k převodům peněz, a dokonce mohou dostat zaplaceno za svou práci v kryptoměnách, ale tato skutečnost je již umožněna v mnoha státech, a jde spíše o domluvu se zaměstnavatelem.
Paraquay
Krátce poté, co El Salvador oznámil svůj návrh zákona, kterým se Bitcoin stal zákonným platidlem, navrhl člen paraguayské poslanecké sněmovny návrh zákona na legalizaci a regulaci kryptoměny v jihoamerickém státě Paraquay. Stejný politik, Carlitos Rejala, plánuje prezidentskou kandidaturu v roce 2023 a součástí jeho platformy je učinit Bitcoin oficiální měnou země. O Paraguayi se ví, že sem míří mnoho kryptoměnových zbohatlíků právě kvůli jejich zákonům a daním.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Pro zajímavost
USA
Podle průzkumu YouGov je 27 % občanů USA pro to, aby jejich vláda přijala Bitcoin jako zákonné platidlo. Tento průzkum může být velmi zkreslen podle výběru respondentů. Osobně se mi to procento zdá velmi vysoké.
Potenciální přijetí je však velmi nepravděpodobné. Vláda USA považuje neregulovaný trh s kryptoměnami za trh způsobující více škody než užitku. Nepochybně je to částečně způsobeno tím, že nad neregulovaným trhem nemá vláda USA žádnou kontrolu ať už v tom, jak je využíván, tak ani v tom, jak může být potenciálně zdaněn.
TIP: Přečti si o CBDC a stablecoinech.
Rusko
Tato země je aktuálně ve velmi neobvyklé situaci. Jak asi všichni vědí, Rusko je pod záplavou sankcí kvůli své invazi na Ukrajinu. Pravděpodobně by se o této zemi vůbec nespekulovalo, kdyby tato výjimečná situace nenastala, ale všichni aktuálně vidí, že kryptoměny jsou pro Rusko a jeho občany jednou z možností, jak provádět transakce. A skutečně tomu tak je, v Rusku se ve velkém nakupovaly kryptoměny za rubly, dokonce Bitcoin dosáhl nového maxima proti ruské měně (rubl).
Přijetí zákona je v Rusku velice nepravděpodobné, i když je k němu aktuálně řada argumentů.
Pokračuj na článek Bitcoin a válka!
Závěr
Zřejmě je skutečně jen otázkou času, kdy se zejména chudé země začnou obracet na Bitcoin a další kryptoměny s vidinou lepších zítřků. Těmto zemím může onen krok zvednout životní úroveň, například díky ušetřeným penězům kvůli posílání ze zahraničí (spojené s vysokými poplatky). Navíc DeFi služby mohou přinést přístup k finančním produktům i bez toho, aby měli občané bankovní účet, protože až 60 % populace v těchto zemích nemá bankovní účet.
Dále to zemím může přinést tíženou finanční stabilitu, s kterou roste i životní úroveň, a to i přes to, že jsou Bitcoin a kryptoměny považovány za velice volatilní aktiva k tomu, aby na nich fungovaly celé systémy. I proto by zřejmě měla být prozatím ponechána možnost volby výběru, přičemž Bitcoin by představoval jednu z alternativ.
Bohužel je v těchto chudších zemích často k vidění korupce, která může považovat transparentnost a nezkorumpovanost kryptoměn za problém.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.