Co jsou stablecoiny a CBDC. Rozdíl mezi stabilní kryptoměnou, národní kryptoměnou a běžným účtem.
Co je CBDC
Stablecoiny, někdy počeštěně stabilní kryptoměny, jsou kontroverzním a zároveň velmi klíčovým prvkem moderního trhu digitálních aktiv. Zároveň se ale jeden může naprosto přirozeně škrábat po hlavě a tázat se, jak se vlastně liší od peněz na běžném účtu nebo od národních kryptoměn zvaných CBDC.
Co je stablecoin a proč na tom záleží
Stablecoin je kryptoměna, která je v poměru 1:1 svázaná s podkladovou měnou. Největším zástupcem této podkategorie trhu je společnost Tether se svým tokenem USDT. Jeden USDT reprezentuje jeden americký dolar.
Udržování stabilní ceny probíhá skrze řady nástrojů. V první řadě jsou, alespoň podle společností, veškeré tokeny kryté nějakým druhem investice. Může jít přitom prakticky o cokoliv, protože Tether má kapitalizaci 62 miliard dolarů. A to je hodně jednodolarových bankovek. Dalšími vyrovnávacími prvky je algoritmické obchodování, které vyrovnává poměr nabídky a poptávky po tokenu.
Tether začal s jasným cílem, kterým bylo umožnění obchodování kryptoměn co nejširšímu spektru lidí. Bez nějaké formy dolaru na trhu je totiž poměrně složité určit cenu jednotlivých ostatních kryptoměn, protože jsou všechny extrémně volatilní.
Stablecoinů je samozřejmě kromě Tetheru, který si prošel notnou dávkou kontroverzí, mnohem víc. Třeba BUSD od společnosti Binance nebo decentralizovaná verze DAI. Stablecoiny rostou jako houby po dešti, svůj brzy na vodu spustí i český Probinex.
TIP: Pokračuj na článek o TOP stablecoinech.
Video o stablecoinech a CBDC
Co je CBDC a proč o této zkratce budete slyšet stále častěji
CBDC není další konopný produkt, ale zkratka anglického termínu „Central Bank Digital Currency“, česky „digitální měna centrální banky“.
V pilotní verzi je najdete na území Ukrajiny, Švédska, Thajska a dalších. Nicméně nás bude zajímat pro účely tohoto článku trochu jiný stát – Říše středu.
V Číne CBDC spustili v několika největších městech. Jde o digitální juan, který přebírá nějaké prvky ze standardních kryptoměn, ale v žádném případě se nedá přirovnávat například k Bitcoinu. Hlavní z těchto prvků je blockchain.
Na většině blockchainů jsou transakce veřejné. Jediný způsob, jak zjistit vlastníka kryptoměny, je odhalit vlastníka peněženky. Čínská vláda díky bankám bude mít k těmto informacím přístup. A tudíž uvidí a bude moci monitorovat každou transakci, která na blockchainu proběhne. O takové úrovni kontroly nad hotovostí nemohl čínský režim ani snít.
Stablecoin, CBDC a běžný bankovní účet: Kde hledat rozdíl?
Dovolím si přeskočit vysvětlování běžného účtu a rovnou se pustím do toho hlavního. A tedy do toho, kde hledat rozdíl mezi stablecoiny, CBDC a běžným bankovním účtem. Stěžejními body, které si dále rozebereme, budou:
- Kdo či co tvoří páteř ekosystému
- Jak k dané věci přistupují státy
- Pro jaké účely je digitální oběživo emitováno
Skrze body vás provedu nejen já, ale použiji výtažky z rozhovoru se CEO českého Probinexu Adamem Neurbergerem. Protože kdo o tom ví víc než ten, kdo chystá vlastní stablecoin.
Kdo či co tvoří páteř ekosystému
Neurberger vysvětluje, že „CBDC je centrální digitální měna, vydávána/garantována centrální bankou.“ Rozdíl leží tedy hlavně v tom, co tvoří páteř ekosystému. V případě peněz z internetového bankovnictví jsou to jednotlivé společnosti – banky. V případě CBDC jde o centrální banku, která zatím slouží spíše jako regulační těleso než jako poskytovatel služeb.
Stablecoin, stabilní kryptoměna, je v tomhle podobná spíše digitálnímu bankovnictví. Také funguje skrze společnosti. Tou nejznámější je, jak již bylo zmíněno, Tether.
„Peníze, které vidíme v internetovém bankovnictví, jsou pohledávkou za konkrétní bankou, u které máme zřízený daný účet. Kdežto u CBDC to „digitální číslo“, které v rozhraní uvidíme, je pohledávka vedená vůči centrální bance. Podobně jako hotovost.“
Nicméně CBDC dává centrální autoritě kontrolu i nad standardními transakcemi a službami. To je samozřejmě dvousečná zbraň, kterou lze dobře vysvětlit pomocí „čínského“ a „švédského“ přístupu k CBDC.
Jak k dané věci přistupují státy
CBDC s sebou přináší ale i jasné výhody, jak CEO Probinexu vysvětluje:
„CBDC primárně pomůže v rychlosti transakcí a ponese výhody elektronických plateb. Také dopomůže k lepšímu trasování oproti hotovosti (zabránění praní špinavých peněz). Navíc v případě, že se většina států přesune na CBDC, pomůže i se zahraničními platbami.“
Kontrola hraje pro státy hlavní roli. Švédsko jako člen EU musí dodržovat poměrně přísná nařízení týkající se praní špinavých peněz. CBDC takovou kontrolu usnadní. Čína chce mít kontrolu hlavně nad svým rozsáhlým územím a svými občany.
Je dost možné, že svoji roli budou v budoucnu hrát i společnosti operující stablecoiny. Evropská centrální banka se nechala slyšet, že neplánuje kompletně přejít na CBDC. Nicméně institut zvažuje jako digitální nadstavbu již fungujícímu systému. Nadstavba by byla opřena nejspíše o společnosti vydávající stablecoiny a později přešla pod správu bank.
Alespoň v Evropě panuje přesvědčení, že všechny 3 druhy digitálních měn spolu mohou koexistovat.
Pro jaké účely je digitální oběživo emitováno
Nakonec i trh kryptoměn zřejmě zažije obrodu. Stablecoiny mají obrovský vliv na celý trh, což se přestává investorům líbit. Hlavně banky a investiční fondy preferují regulované a předvídatelné prostředí. To v době USDT a kontroverzního Tetheru není samozřejmostí.
Neurberger nakonec dodává, že „CBDC mohou přinést snadnější vstup na trh kryptoměn stejně jako stablecoiny, které se dnes už hojně využívají na západě.“ Mezi banky, které koncept objevují, patří například JPMorgan Chase.
A pro jaké účely funguje oběživo teď?
- Stabilní kryptoměny jsou emitované za účelem snadnějšího přístupu na kryptoměnový trh. Umožňují tvorbu párů s americkým dolarem, aniž by burzy musely s tvrdou měnou operovat. Kromě trhu zatím využití nemají, ale stále rostou.
- CBDC bude jako digitální měnu možné používat úplně na cokoliv. Díky tomu, že poběží na řetězci, půjde o snadný způsob, jak poslat peníze ze státu A do státu B. Navíc s CBDC i reálně zaplatíte. Dnes hledají státy v CBDC hlavně kontrolu nad finančními toky.
- Obdobnou pozici zatím suplují jedničky a nuly v internetovém bankovnictví. Debetní karty se staly jasnou součástí našich životů a dělají je mnohem jednodušší.
Závěr: Jak o CBDC, stabilních kryptoměnách a internetovém bankovnictví přemýšlet
Je potřeba si uvědomit, že všechny 3 obdoby peněz spolu mohou koexistovat. Hlavně v Evropě nás rychlý přestup na CBDC nečeká. Na druhou stranu Čína chce dostat soukromé transakce co nejrychleji pod kontrolu.
Samostatnou otázkou může být, který institut zanikne jako první. Názor autora článku je takový, že firmy vydávající stablecoiny budou čím dál více připomínat banky, až spolu úplně splynou. Jde o mnohem pravděpodobnější spojení, protože v obou případech je páteř tvořená soukromým sektorem. Stablecoin se stane jednou ze služeb bank.
CBDC je zatím v plenkách a státy po celém světě bojují s tím, jak s potenciální mocí naložit. Je možné, že CBDC účty se stanou obdobou transparentního účtu. Peníze na blockchainu budou figurovat hlavně v politice a v případech, kdy má celý stát kolektivní zájem na tom mít finance pod dohledem.


