Napište nám zprávu
Naučte se obchodovat

ONLINE KURZ
„Vaše podpora v tradingu.“

Bollinger Bands (BB) indikátor


Bollingerova pásma patří mezi základní indikátory mnoha úspěšných forex, akciových i komoditních investorů. Oblibu v nich našli i mnozí drobní spekulanti, a to především díky jednoduchosti nastavení, využití v praxi i v logice tohoto trendového nástroje.

Bollinger Bands (BB) indikátor
Základní nastavení BB v grafu EURUSD D1

Principem indikátoru je sledování pohybu ceny a výpočet střední linie se standartními odchylkami.

Bollingerova pásma jsou tvořena třemi liniemi: středním klouzavým průměrem (obvykle jednoduchým), který je z každé strany obklopen jednou linií představující násobek (námi zvolené) standardní odchylky.

Praxe s BB

  • Primárně můžeme sledovat zúžení Bollingerových pásem s očekáváním rozjetí nového trendu. Na obrázku výše máme dva příklady takového zúžení, ke kterému nám stačí zakreslení trendové linie a správně načasovaný vstup do obchodu.
  • Rozšíření BB nastává v okamžiku, kdy do trhu přijde volatilita. V tomto čase bychom již měli být v obchodě, pokud ne, neměli bychom již do trhu vstupovat.
  • V obecné „příručce“ BB bychom se dále dočetli o možnosti vstupu do obchodu při reakcích na krajní nebo střední linii. Tento přístup skutečně může fungovat, a to jak při snížené volatilitě na trzích (reakce na krajní linie = odchylky), tak při trendu (trh vyjetý z pásem se navrátí -> odraz od střední linie -> pokračování v trendu).

Základní nastavení

  • Období: 21
  • Posun: 0
  • Odchylka: 2
  • Close

Kde pokračovat

Pokud vás Bollinger Bands zaujaly, pokračujte na trendový settup, který jsme zahrnuli do jedné z našich strategií, nebo pokračujte na naši přidruženou stránku a přečtěte si více o praktickém využití.

Čtěte zde (Cztrader): Praktikum BB

TCZ závěr

Bollingerova pásma jsou nebezpečně přitažlivým indikátorem, ale jako každý jiný trendový indikátor je schopen ukázat to, co se na trhu STALO. Zkušenější obchodníci již dokáží detekovat sníženou a zvýšenou volatilitu bez pomocí nástroje, ale i pro ty je zde jistě přínosná standardní odchylka od klouzavého průměru.
Ebook