Napište nám zprávu
CO DĚLAJÍ CHYTRÉ PENÍZE? Velcí investoři obrací!
🚨 Investiční podvody a opční varování před propadem
CO DĚLAJÍ CHYTRÉ PENÍZE? Velcí investoři obrací!
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Chainlink (LINK) – kryptoměna, kurz, cena, online graf vývoje, chytré kontrakty, oracle a nákup Chainlinku


Petr Plecháč 25. 12. 2020

Vyznáte se ve světě kryptoměn? Někteří možná ano, někteří ale tápou, případně jsou vysloveně ztracení. A proto se pojďme trochu přiučit.

Víte, co je v titulku zmíněný Chainlink? Pokud jste jako naprostá většina populace, pak zřejmě ne. Protože o něčem takovém nemá skutečně naprostá většina lidí kolem nás ani to sebemenší tušení. Jednoduše se o to nezajímají, protože koho by zajímala nová technologie 🙂 …

A protože neznalost neomlouvá, a kdo ví, zda právě Chainlink přepíše dějiny a bude vykonávat službu nám všem, představme si ho.

Co je Chainlink – virtuální měna, altcoin

Chainlink je kryptoměna (altcoin), která se snaží vyřešit problém oracle. Jeho cílem je propojit virtuální databáze blockchain s okolním světem.

Oracle dostal svůj název údajně z latinského oraculum, tedy věštba či předpověď.

Chainlink se řadí mezi tzv. altcoiny, což dokazuje i fakt, že v období mezi 6. červencem a 16. srpnem 2020 narostl nativní token LINK na hodnotě více než 3krát.

Chainlink může mít maximálně jednu miliardu tokenů LINK. Tohoto množství však ještě ani zdaleka nebylo dosaženo, aktuálně jich je 395 milionů s tržní kapitalizací $4,598,735,611 (prosinec 2020).

Chainlink kryptoměna

Kryptoměna Chainlink vznikla v roce 2017, a už nyní spolupracuje s giganty jako Google či Microsoft. Za jejím vznikem stojí společnost Smartcontract.com a CEO Sergey Nazarov.

Za zmínku stojí i spolupráce se společností SWIFT, která podniká v bankovním (finančním) sektoru a jejíž produkty dnes využívají tisíce bank po celém světě.

K čemu Chainlink slouží

Chainlink je ve své podstatě spojením mezi chytrými kontrakty (smart contract) a reálnými daty. A je to právě Chainlink, co umožňuje spouštění chytrých kontraktů.

Tedy protokolů, jejichž prostřednictvím lze vynucovat to, co je autorem protokolu předpokládáno, jako je například převod akcií, výměna peněz bez nutnosti účasti právníků nebo notářů nebo uzavírání různých smluv a dohod.

Díky systému blockchainu je tu jistota, že takový protokol nebude nikdy nijak zpětně změněn, tedy zfalšován, což je skutečně zásadní.

Chainlink blockchain

Pokud má dojít k realizaci takového chytrého kontraktu, je nezbytné, aby nastala jistá skutečnost, již účastníci chytrého kontraktu předvídají a již musí blockchain seznat, aby mohlo dojít k realizaci kontraktu. A takové spojení mezi skutečnostmi z reálného světa s parametry chytrého kontraktu zajišťuje Chainlink.

Chainlink tedy propojuje externí data s chytrým kontraktem. Propojuje zdroj mimo blockchain, takzvané oracles, mající k dispozici autorizovaná data, s tímto sám tato data automaticky vyhodnotí a následně vypořádá dotyčný chytrý kontrakt. A u Chainlinku jde o vytvoření systému takových oracles, jež budou dodávat přesné informace, nezbytné pro automatickou realizaci chytrých kontraktů.

Chainlink kryptoměna

Jaký je cíl kryptoměny Chainlink

Cílem kryptoměny Chainlink je vyřešení oracle problému, tedy pomoct chytrým kontraktům ověřit události v našem světě. Chytré kontrakty (např. v síti Ethereum) dokáží ověřit události v daném blockchainu, ale aby byly použitelné i v reálném světě, musí být schopny také přijímat ověřené informace z reálného světa, např. jaký je kurz EUR/USD, jak dopadl zápas Sparta x Slavie (sázky), nebo kolik °C je na Moravě (počasí).

V praxi by měla existovat síť Chainlinku, která bude tvořena decentralizovanou sítí oracle (více oraclů), rozumějme více zdrojů informací. V této síti se využívají tokeny LINK, které díky své funkčnosti a zvyšující se poptávce rostou na hodnotě.

Příklad: Zadavatel potřebuje zjistit, jaký je kurz zlata. Chainlink (oracle smart kontrakt) by měl být schopen oslovit jednotlivé uzly sítě a poptat danou informaci. Tyto uzly mají své poskytovatele dat (zdroje informací – např. Bloomberg, COMEX ad.) a data předají Chainlinku. Chainlink pak zajistí důvěryhodnost dat (ověří zdroje, případně potrestá ap.) a následně získaná data zpracuje a pošle zadavateli. V našem případě by se Chainlinku sešla např. data: $1 850, $1 850, $1 850 a $1 900 s tím, že každý zdroj má ještě nějakou úroveň důvěryhodnosti (např. z předchozích operací).

Blockchain chainlink

Jak dostat důvěryhodné informace z reálného světa do blockchainu? Na tom pracuje právě Chainlink!

Chainlink by měl být tedy tvořen dvěma částmi, a to jak On-Chain (blockchainem), tak tzv. Off-Chain (mimo blockchain strukturu).

Online graf Chainlink (LINKUSD)

Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.

Jak získat Chainlink a další kryptoměny

Nákup Chainlinku – směnárny a burzy

Tím nejsnazším způsobem, jak získat token kryptoměny Chainlink, je nakoupit jej na směnárně nebo burze. Chainlink je v kryptosvětě již přijatá kryptoměna (kryptokomunitou) a její pořízení je snadné téměř jako pořízení Bitcoinu, a určitě snadnější než takového Bitcoin SV.

Mezi alternativní způsoby získání Chainlink je přes domácí nebo zahraniční krypto fóra, kde si lze s někým jiným dohodnout kurz fiat/krypto nebo krypto/krypto a směnit měny napřímo bez prostředníka. Tento způsob může být ovšem také velmi riskantní, pakliže neznáme osobu na druhém konci transakce.

Tím asi nejbezpečnějším způsobem, jak získat kryptoměnu Chainlink, je přes kryptoměnovou směnárnu. Směnárna funguje tak, jak ji známe, za stanovený kurz v ní lze směnit fiat měnu (EUR, USD ad.) za kryptoměnu (LINK, BTC, LTC ad.) i jednu digitální měnu za jinou.

Kryptoměnových směnáren je dnes celá řada, např. CoinBase a CoinMate. CoinBase je považována za nejbezpečnější směnárnu!

Nakup Chainlink přes CoinBase a získej 10 USD v Bitcoinu zdarma 🙂

Burza směnárna chainlink
Burza od Binance

Kromě směnárny lze získat kryptoměny také přes kryptoměnové burzy, kde se střetává poptávka s nabídkou, tedy obchodníci a investoři, kteří chtějí nakoupit i prodat kryptoměny a altcoiny. Na burze dochází ke spárování nákupních a prodejních objednávek, díky čemuž je nákup kryptoměn obvykle mnohem levnější než přes směnárny.

Mezi nejpoužívanější kryptoměnové směnárny pro Chainlink patří: CoinBase, Coingi, Coinmate, Binance a BitPanda.

Mezi nejpoužívanější kryptoměnové burzy pro Chainlink patří: CoinBase Pro (od směnárny CoinBase), BitPanda Pro (od směnárny BitPanda), Binance

Těžba Chainlink

Těžba tokenů LINK není možná, a proto zůstává jedinou, ale také tou nejsnazší cestou, jak se do „projektu“ zapojit, nákup tokenů na směnárně nebo burze.

Peněženka a trezor pro Chainlink

Nakoupené kryptoměny je potřeba někde bezpečně uschovat, ať už pro dlouhodobé držení (HODL) nebo pro aktivní obchodování či placení v nejrůznějších obchodech. K úschově tokenů LINK se nejčastěji používá kryptoměnová peněženka.

Digitální peněženku (Wallet) si dnes lze nainstalovat do našeho počítače či jako aplikaci do chytrého mobilního telefonu a tabletu. Své kryptoměny můžeme v menším množství uschovat také na účtu v naší oblíbené a doposud bezpečné kryptoměnové směnárně CoinBase.

Pro dlouhodobé a zároveń asi nejbezpečnější uchování kryptoměn se využívá hardwarová peněženka, např. Trezor.

Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o. můžeme vnímat jako pomyslný most mezi virtuálním a reálným světem. 

Trezor se připojuje k PC pomocí USB kabelu a chrání naše soukromé klíče před všemožnými viry a hackerskými útoky. Trezor zabrání, aby se naše privátní klíče dostaly do kontaktu s digitálním světem.

Přečtěte si více o Trezoru.

Trezor Chainlink peněženka
Token LINK nese označení ERC-20, takže je možné jej uchovávat také v hardwarové peněžence Trezor.

Mezi nejpoužívanější kryptoměnové peněženky pro Chainlink patří: Coinomi, Exodus, Edge, Trust Wallet a Trezor (hardware).

Obchodování s kryptoměnou Chainlink

Kromě investorů, tzv. HODLerů, se můžeme setkat s obchodníky (tradery), kteří se snaží využít i menší cenové pohyby na vybrané kryptoměně. Takový obchodník chce nakoupit danou kryptoměnu s cílem prodat ji na vyšší ceně s časovým horizontem od několika minut po několik týdnů.

Cílem kryptoměnového obchodníka není držet danou kryptoměnu roky – více se tomuto tématu věnuji v článku trading a investice do kryptoměn.

Obchodování Chainlink

Obchodování s CFD brokery nabízí mimo jiné i možnost využít finanční páku, při které ovládáme větší objem finanční prostředků a můžeme na pohybu např. 100 USD vydělat i násobně více (nebo prodělat).

Obchodovat s Chainlink lze také na kryptoměnové burze Binance.

Obchodování kryptoměn dnes nabízí řada brokerských společností.

Vyplatí se investovat do Chainlinku?

Chainlink je prozatím jen projekt, který se snaží řešit reálný problém a za kterým stojí zvučná jména. Nikdo dnes neví, zda to bude právě Chainlink, který vyřeší oracle problém, a nebo to bude jiný altcoin, který dnes ještě ani neexistuje, a nebo zda se časem vyřeší oracle problém uvnitř dané sítě (např. Etherea).

Pokud se Chainlinku něco vytýká, pak je to celkem nejasný plán, resp. jakýsi časový harmonogram, co bude se všemi těmi LINK tokeny.

Při ICO se rozhodlo, že 1 000 000 000 tokenů se rozdělí:

  • 35 % se prodá investorům
  • 35 % odměny pro operátory uzlů
  • 30 % zůstává společnosti

Chainlink investice

Očividně je zde také velmi diskutabilní otázka decentralizace Chainlink, základní vlastnost kryptoměn.

Za zmínku stojí i fakt, že ERC20 token Chainlinku ještě stále potřebuje ke své manipulaci (pohybu) ETH.

Tržní kapitalizace Chainlink

Chainlink je dlouhodobě v top 10 nejhodnotnějších kryptoměn na světě. Na konci roku 2020 mu patří 10. příčka.

Tržní kapitalizace Chainlink kryptoměny
Tržní kapitalizace kryptoměn dle coinmarketcap dne 25. 12. 2020

Pokračujte na seznam kryptoměn.

Velmi dobře popisuje problematiku Chainlink Kicom z YouTube kanálu Bitcoinovej Kanál, který byl také zdrojem tohoto článku.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook