Napište nám zprávu
Investiční rady 2022
TOP 5 z XTB
Investiční rady 2022
„Vaše podpora v tradingu.“

Co by se muselo stát, aby Bitcoin spadl na 0 USD?


Jiří Makovský 20. 10. 2021

Larry Fink, CEO největšího investičního fondu BlackRock, si myslí, že BTC může spadnout na nulu. Jeho názor zvedl mnoho lidí ze židle. Považují Bitcoin za revoluční technologii, která už je tzv. „too big to fail“. Nicméně pár apokalyptických možností existuje! Dnes si je představíme.

Bitcoin krach

Než začneme: Ze scénářů vyřadím všechny, které lze připodobnit k filmům „Já, legenda“ a „Armageddon“. Žádné smrtící viry, meteority a tsunami. Pro fanoušky Godzilly mám smutnou zprávu. Do scénářů nezařadím ani jaderné ještěrky. Snad chápete, co tím chci říct.

Bitcoin

Satoshi se odhalí a prodá svých 1 000 000 BTC

Osoba nebo skupina vystupující pod jménem „Satoshi“ síť Bitcoin založila. Satoshi těžil od prvního dne, kdy byly odměny za blok 50 BTC. Jeho adresy jsou známé (možná jen některé). Na nich drží přes 1 milion BTC. To je v době psaní textu 57 832 000 000 USD. Nutný dodatek je, že jde o 4,5 % všech Bitcoinů, které kdy vzniknou. Jestli chcete trochu gamblingu, vsaďte si, že jednou bude nejbohatší člověk na planetě.

V roce 2020 proběhla komunitou falešná zpráva, že jedna z peněženek Satoshiho odeslala transakci. Šlo o tokeny, které byly prokazatelně vytěžené v roce 2009. Nastala proto panika a cena kryptoměny se propadla takřka o 10 %. Nakonec se ukázalo, že transakci neudělala žádná z jeho známých peněženek. Gratulace tomu šťastlivci, co svoji starou peněženku odemkl!

Pokud se Satoshi odhalí a všechno prodá, Bitcoin zvládne takřka vynulovat. Vyluxuje každou burzu. O takové operaci bychom zřejmě věděli předem, protože jeho peněženky nepřetržitě sledují roboti. Panika by ještě před jeho akcí seslala cenu nevídaně hluboko.

Za takový scénář bychom si asi mohli sami. Satoshi se může do konce života válet na stovce jacht, ale místo toho je ztělesněním kréda HODL. Chce zachovat svoji anonymitu. Když mu ji vezmeme, nebude už mít co ztratit.

Bitcoin a Satoshi

Mohlo by vás zajímat: FaZe a kryptoměny: skandál za miliony dolarů. Influenceři propagují podvodné tokeny

Vyskytne se kritická chyba v kódu, která se nestihne včas zaplátovat

Víte, čím se vysvětluje pomalý vývoj a nedostatek aktualizací Bitcoinu? V březnu roku 2013 se objevila kritická chyba ve verzi 0.8. Na 6 hodin se řetězec rozdělil a vznikly dvě historie transakcí, které se neshodovaly. Jelikož Bitcoiny jsou data, tak rozdělený řetězec znamená příležitost k double-spendingu. Velmi jednoduše: šlo si Bitcoin okopírovat a udělat peníze ze vzduchu.

Bitcoin je přelomový právě v tom, že kopírování digitální měny zamezuje díky decentralizaci. Každé zařízení rozhoduje samostatně o tom, která verze blockchainu je ta správná. Kontrolují se navzájem. Když si jeden Bitcoiny přidá, zbytek jeho historii transakcí odmítne.

Je velmi nepravděpodobné, že by se v tak masivním open-source projektu podobná chyba objevila znovu. Nicméně není to nemožné. Lidské chyby se stávají. Bitcoin není výtvorem robotů, ale lidí z masa a kostí.

V roce 2013 taková chyba znamenala okamžitý propad ceny o 23,1 %. Po 6 hodinách se podařilo vývojářům vrátit většinu sítě na předešlou verzi 0.7 a znovu nastolit konsensus. Prakticky síť restartovali, aby odstranili podvodné transakce.

Kvantové počítače rozluští klíče nebo destabilizují síť

Když chcete, aby něco znělo jak z dystopické budoucnosti, vložte do věty slovo „kvantový“. Kvantové počítače se vyvíjí ve Spojených státech amerických od 80. let. Jde o tak rychlé počítače, že to ani nejde vyjádřit stravitelnými slovy.

Pro americkou armádu je jejich hlavní úlohou luštění zakódovaných zpráv. Zakódovaná zpráva je v jistém smyslu i privátní klíč peněženky. Mohl by je kvantový počítač prolamovat? Zatím ne. S velkým důrazem na „zatím“.

Nejrychlejší kvantový počítač dneška by musel být 80krát výkonnějším, aby se mu to povedlo. Klasické superpočítače jsou úplně ze hry. Těm by luštění privátního klíče trvalo tisíce let.

Jde o scénář, který se může naplnit. Vývoj kráčí rychle dopředu a do tak silného zařízení s jasným vojenským využitím sypá strejda Biden (i Trump) miliardy dolarů. Za 50 let je možná budeme nosit v kapse jako telefony. Nebo je mít v mozku!

Ale nezoufejte. Každá akce vyvolá reakci. Brzy by se objevily ještě mocnější kryptografické hádanky, které by si držely kvantový počítač od těla. CIA ani závistivý soused se do vaší peněženky jen tak nedostanou.

konec Bitcoinu

Mám se připravit na konec Bitcoinu?

Ač jsou apokalyptické scénáře nereálné a věštby investorů k smíchu, tak je dobré udržovat si zdravý přehled a kritické myšlení. Bitcoin čelí a bude čelit překážkám. Naštěstí jeho open-source nátura dovoluje modifikaci. Je pravděpodobnější, že potíže překoná, než že jej sešlou do kolen.

Nakonec ani těm Číňanům se to nepovedlo.

Nákup kryptoměn
BINANCE
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Krypto, Akcie, Drahé kovy
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
NAGA
94 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
eToro
92 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Krypto, Akcie, Drahé kovy

Ebook