Co je Ethereum Classic a jak funguje? Token ETC kryptoměny Ethereum Classic, recenze, těžba a DAO
Co je Ethereum Classic a jak funguje?
Ethereum Classic je decentralizovaný, bezpečný a cenzuře odolný blockchain bez nutnosti oprávnění, který navazuje na původní stack Ethereum spuštěného v roce 2015. Po kontroverzi kolem DAO se projekt Ethereum rozdělil na dvě části – Ethereum a Ethereum Classic, a to kvůli ideologickým rozdílům a způsobu jejich řešení. Základní cíl a infrastruktura Etherea Classic jsou stejné – poskytnout veřejnou platformu k provozování inteligentních kontraktů a decentralizovaných aplikací neboli dApps. ETC dotuje token Ethereum Classic.
Ethereum Classic běží na nezměněné verzi původního blockchainu Ethereum. Jeho filozofií je upřednostňovat kód před vším ostatním, a pokud existují nějaké exploity nebo kompromisy, neměly by být odstraněny prostřednictvím hard forks, které poškozují integritu kódu. Tým stojící za ETC věří v zachování absolutní neměnnosti, která za žádnou cenu nevítá lidské zásahy.
Online graf Ethereum Classic (ETC/USD)
Proč bylo vynalezeno Ethereum Classic?
Původní blockchain Ethereum spustil komplexní inteligentní kontrakt nazvaný Decentralizovaná autonomní organizace (DAO), digitální rizikový kapitál vytvořený pro financování dApps. Každopádně ten, kdo chtěl mít vliv na to, jaké dApps by měly být financovány prostřednictvím platformy Etherea, musel zakoupit tokeny DAO pomocí Etherů. Mít tokeny DAO znamenalo, že jste byli součástí inteligentního kontraktu DAO.
Aby jakákoli dApp získala požadované prostředky, potřebovala 20 % hlasů od vlastníků tokenů DAO. Univerzálnost a transparentnost tohoto inteligentního kontraktu umožnila Ethereu během několika týdnů prodat tokeny DAO v hodnotě 150 milionů $. Jakmile jste si systém DAO koupili, dostat se z něj ven bylo poněkud složité a mělo to skulinu. Pomocí funkce Split Function jste mohli získat své Ethery zpět, ale nesměli jste si je vybrat po dobu 28 dní. V červnu 2016 hacker využil tuto mezeru a ukradl třetinu, tj. asi 50 milionů $ Etherů lidem, kteří se snažili z DAO vystoupit.
Aby se tento problém vyřešil, většina komunity Etherea se spolu s jeho zakladateli dohodla na vytvoření hard forku. Ten by vrátil blockchain do doby před hacknutím, což by jim umožnilo získat zpět 50 milionů $, které uvízly v systému, a vrátit je lidem. A právě zde došlo k ideologickému rozkolu. Někteří lidé z Ethereum Foundation s tímto přístupem nesouhlasili a považovali ho za centrální autoritu podrývající integritu kódu a étos decentralizace. Rozhodli se nadále používat původní blockchain namísto aktualizovaného. Proto se nazývá Ethereum Classic.
Jak funguje Ethereum Classic a jaká technologie za ním stojí?
Ethereum Classic je celkem podobné Ethereu. Spoléhá na blockchain, který není určen pouze k nahrazení plateb, ale vytváří inteligentní kontrakty a aplikace, které mohou uživatelé vlastnit, převádět jejich vlastnictví a interagovat s nimi. Umožnění programovacího jazyka Turing Complete znamená, že vývojáři mohou psát aplikace, které jsou automatizované a mohou být pod dohledem prostřednictvím podmíněných výsledků.
Stejně jako všechny ostatní blockchainy i Ethereum Classic uchovává kompletní záznamy o historii transakcí ve sdílené databázi. Kromě toho má také záznam o nejaktuálnějším stavu všech inteligentních kontraktů poháněných blockchainem a zůstatcích uživatelů, které lze digitálně převést do peněženky jiného uživatele. Veškerá činnost je poháněna tokeny ERC-20, které lze těžit prostřednictvím procesu Proof of Work.
Kvůli rozdělení se Ethereum Classic nedočká aktualizace ETH 2.0.
Jaké jsou výhody Ethereum Classic?
Ethereum Classic má všechny výhody blockchainu, ale nabízí i několik specifických vlastností své technologie. Mezi tyto výhody patří:
Neměnnost – všechny transakce, které jsou jednou zapsány a zaznamenány v blockchainu, nelze upravit, odstranit ani změnit. To byl princip, který si vynutil rozdělení ETC a ETH. Tím se nejen zachovává vysoká míra decentralizace, ale vynucuje se i větší bezpečnost a integrita kódu.
Decentralizace – Ethereum Classic se spoléhá na konsenzuální postup Proof of Work, což znamená, že není potřeba žádný prostředník ani centrální autorita. Transakce mohou probíhat i bez nich a inteligentní kontrakty jsou samovykonatelné.
Rychlé a cenově dostupné transakce – díky automatizovanému procesu ověřování, který nevyžaduje zapojení třetí strany, jsou vaše transakce zpracovány a ověřeny rychle a během okamžiku. To není jediná výhoda, protože díky tomu jsou vaše transakce také vysoce ekonomické.
Vysoká spolehlivost – blockchain Ethereum Classic již pět let zpracovává nejrůznější aplikace, inteligentní kontrakty a transakce bez jakýchkoli zásahů třetích stran, výpadků, podvodů a cenzury. To vypovídá o jeho spolehlivosti.
Programovatelnost – klíčovou výhodou blockchainu Ethereum Classic je jeho programovatelnost, která vývojářům umožňuje psát decentralizované aplikace nebo dApps a vytvářet inteligentní kontrakty. Tyto aplikace mohou zahrnovat finanční služby, hry, inteligentní kontrakty a další.
TradeCZ krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
Jak bezpečné je Ethereum Classic?
Každá transakce, která proběhne v blockchainu Ethereum Classic, je extrémně bezpečná díky kryptografickému šifrování. Vzhledem ke způsobu, jakým byl blockchain Ethereum strukturován, má vysoký počet uzlů, které umožňují rychlé ověřování transakcí. Většina kybernetických útoků na Ethereum Classic se obecně zaměřuje na špatně naprogramované dApps nebo inteligentní kontrakty, nikoli na blockchain. Nebude však mít aktualizované zabezpečení ETH 2.0, které přechází na konsensuální mechanismus Proof of Stake.
Které finanční instituce investují do Ethereum Classic?
Protože ETC není platební alternativou, mnoho finančních institucí podpořilo Ethereum Foundation, která podporuje ETH a ETC. Před několika lety byla založena EEA neboli Enterprise Ethereum Alliance, v níž působí velká jména jako JP Morgan, Credit Suisse, MasterCard, ING a další. Ethereum Classic je však méně populární rozdělení blockchainu a je ve stínu pozornosti a podpory, které se dostává jeho slavnějšímu sourozenci ETH.
Těžba Ethereum Classic
Těžba Etherea Classic je zcela totožná s těžbou Etherea. Zahrnuje využití výpočetního výkonu k určení správného řešení. Technicky řečeno, těžaři procházejí odlišná metadata každého bloku prostřednictvím hašovací funkce, která produkuje náhodné řetězce abecedních a číselných znaků pevných délek. Pokud těžař najde hash, který odpovídá cíli, obdrží token ETC, zatímco každý uzel v síti transakci ověří a blockchain se aktualizuje.
Kolik mincí Ethereum Classic (ETC) je v oběhu?
ETC začalo ve velmi podobném technickém stavu jako ETH, s výjimkou toho, jak byly řešeny hackovací transakce DAO.
Od spuštění však došlo ke změnám v tokenomice, kdy účastníci hlasovali pro zastropování nabídky ETC v prosinci 2017. Maximální nabídka je tedy 210 700 000 ETC, zhruba desetinásobek Bitcoinu (BTC).
ETC používá algoritmus těžby PoW, který funguje jako Bitcoin – těžaři jsou odměňováni novými mincemi za ověření blockchainu ve vzájemné konkurenci. Odměna za blok ETC se časem snižuje, s dalším poklesem na bloku 15 000 000 z 3,2 ETC na 2,56 ETC za blok.
Tržní kapitalizace Ethereum Classic
Ethereum Classic je dlouhodobě v TOP 20 nejhodnotnějších kryptoměn na světě.
Historické ceny Ethereum Classic
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Community:
https://twitter.com/eth_classic
https://www.reddit.com/r/EthereumClassic
ZDROJE: