Co je hospodářský cyklus – fáze hospodářského cyklu, konjunktura, recese a dopad na trhy
Stále se opakující růst a následný pokles hrubého národního produktu má čtyři fáze, které jsou v ekonomickém světě označovány jako hospodářský cyklus.
Hospodářský cyklus
Jedním z pojmů ze světa ekonomiky je hospodářský cyklus. Tímto termínem se označuje pravidelné kolísání ekonomické aktivity buď v rámci celé ekonomiky, nebo její podstatné části okolo dlouhodobého trendu.
Cyklem se v této situaci nazývá střídání relativního ekonomického růstu a relativního poklesu. Zmíněné kolísání se měří především prostřednictvím hrubého domácího produktu, ale nabízí se i další makroekonomické indikátory.
Délka cyklu se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, především pak na jeho činiteli, obvykle se však bavíme o řádech let.
Příčiny hospodářského cyklu jsou:
- vnitřní – investice a technologické změny,
- vnější – množství peněz, které jsou v oběhu.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Jednotlivé fáze hospodářského cyklu
Hospodářský cyklus se rozděluje na čtyři fáze:
- expanze – tento efekt vzniká v době růstu reálného hrubého národního produktu. Znamená to, že výroba stoupá a nezaměstnanost klesá. Firmy mohou investovat, a proto jim rostou zisky. Zvyšují se ceny, ale i mzdy.
Výrazný a stálý růst reálného hrubého národního produktu je nazýván konjunkturou. - vrchol – v této fázi dosahuje reálný produkt svého maxima. Výsledkem je minimální nezaměstnanost a nedostatek volných pracovních sil. Mzdy a ceny rostou.
- recese – po dosažení vrcholu přichází pokles reálného hrubého národního produktu. Produkce klesá a tím pádem roste míra nezaměstnanosti. Investice, mzdy i zisky logicky klesají.
- Recese je stav, který nastává ve chvíli, kdy je reálný HDP v poklesu bezprostředně za sebou po dobu nejméně dvou čtvrtletních období.
- Deprese – začínají se projevovat následky ekonomické nerovnováhy. A to především v růstu neprodejných zásob. Někdy se používá i termín krize.
- Stagnace – v tomto období reálný hrubý domácí produkt neroste, ale ani neklesá.
- dno – po celém tomto procesu přichází dno, kdy HDP přestává klesat a opět je na svém vzestupu. Tento trend může přijít v okamžiku, kdy firmy začínají investovat do nových technologií a výroba oživuje s cílem snížení cen.
Celý cyklus se stále opakuje.
Hospodářský cyklus a dopad na trhy
Není žádným tajemstvím, že je finanční svět ovlivněn reálnou ekonomikou, tedy i hospodářským cyklem či očekáváním globálního ekonomického vývoje.
Na konci každého cyklu jsme svědky panující deflace v ekonomice, jež je doprovázena nižšími úrokovými sazbami a slabým ekonomickým růstem. V tomto období na trzích panuje strach a pokles ceny rizikových aktiv (cenných papírů = akcií). Zároveň je to však období, kdy se z dlouhodobého hlediska nejvíce vyplatí nakupovat (investovat).
Konzervativnější, ale také informovanější investoři využívají k nákupům většinou fázi expanze, v které již poptávka po rizikovějších aktivech stoupá, neboť je růst cen aktiv podporován také zlepšující se reálnou ekonomickou situací.
Pro vrchol hospodářského cyklu je typický extrémní zájem o akcie (či kryptoměny), doprovázený zvýšenou zainteresovaností retail investorů, kteří většinou vyženou valuace firem do závratných výšin – přichází přehřátí akciového trhu a blíží se recese.