Co je Internet of Things aneb vzájemná celosvětová propojenost a investice do internetu věcí
Technologie jdou stále rychleji a rychleji kupředu. Pamatujete si, jak jste jeli do Chorvatska na dovolenou pomocí koupené papírové mapy na čerpací stanici a hádali, kde se zrovna můžete nacházet, či volali kamarádům z pevné linky či telefonní budky na náměstí? Není to tak dávno, ale málo lidí si uvědomuje, jak se mezitím svět proměnil. Troufli byste si nyní vyrazit opět na dovolenou bez vaší oblíbené navigace v autě?
Pokud Vás zajímá, jak si uvařit kávu z pohodlí postele, či zkontrolovat domácího mazlíčka, jestli zase neokusuje manželčiny růže? Pokud ano, tak je následující článek pro vás ten pravý.
Co je Internet věcí – IoT
Internet věcí (IoT) je síť fyzických objektů („věcí“) vybavených softwarem, senzory a dalšími technologiemi pro připojení a výměnu dat s jinými zařízeními a systémy přes internet. Spadají sem miliardy fyzických zařízení po celém světě, která díky své schopnosti připojení k internetu shromažďují a sdílejí data.

Při stále větší dostupnosti superlevných počítačových čipů a nekončícímu rozšiřování bezdrátových sítí po celém světě spadá do IoT celá řada objektů, kterými jsou např. hračky pro děti, chytré hodinky, roboti, autonomní vozidla či chytrý kávovar. Propojení všech těchto různých objektů a přidání senzorů a operačního systému dá jinak nefunkčním a „hloupým“ zařízením schopnost komunikace v reálném čase bez lidského zásahu.

Historie Internet of Things
První zmínky o téhle technologii sahají až do 60. let minulého století, kdy společnost Coca-Cola vytvořila automat, který sám monitoroval teplotu a potřebu doplnění výrobků. V této době se však jednalo pouze o nevelký nápad, který nebylo možno plošně a efektivně využít z důvodu neskladnosti a velikosti tehdejších čipů (níže na obrázku lze vidět 250MB harddisk z roku 1980).
Díky tomu se technologie vyvíjela velmi pomalu. S výrazem IoT přišel inženýr Kevin Ashton až v roce 1990. Nicméně na rozmach IoT se čekalo do roku 2008, kdy se konala první oficiální IoT konference ve Švýcarsku a v té době zároveň padla meta, kdy počet zařízení, která jsou schopna komunikovat prostřednictvím internetu, přesáhl počet obyvatel na planetě.

K čemu je IoT?
Výhody IoT
- Finanční a časová úspora
- Zvýšení pracovní produktivity
- Schopnost generace vyšších příjmů
Nevýhody IoT
- Riziko hacknutí a ztráty dat
- Špatná konfigurace či kalibrace
- Vznik lidské chyby
- Krádež či ztráta zařízení
Využití IoT
- Logistika
- Výroba
- Zemědělství
- Energetika
- Chytrá domácnost
- Péče o seniory
- Zdravotní péče
Stačí se rozhlédnout kolem sebe, a šance, že nenajdete nějaké IoT zařízení (ne, ani ve vesmíru byste neměli klid), je téměř nulová. Tudíž nelze zmínit všechny příklady a využití této technologie.
Trendy IoT v roce 2022
S příchodem přísnějších enviromentálních dohod či různých „zelených“ iniciativ se očekává rapidnější expanze pokročilých monitoringů ovzduší, zařízení proti plýtvání energií, rozmach eSIMkaret, autonomní vozidla a mnohé další.
Nejznámější společnosti podnikající v IoT sektoru
Akcie Cisco Systems (NASDAQ:CSCO)
Tržní kapitalizace $ 190B
Kde jinde začít, než u předního dodavatele „páteřních“ zařízení celého internetu. Společnost Cisco Systems, Inc. navrhuje, vyrábí a prodává síťové produkty v Americe, Evropě, na Středním východě, v Africe, Asii a Tichomoří, v Japonsku a Číně.

Mimoto společnost Cisco nabízí bezpečnostní produkty, jako je zabezpečení sítě, zabezpečení cloudu a e-mailu, správa identit a přístupu, pokročilá ochrana před hrozbami a produkty jednotné správy hrozeb.
Online graf akcií Cisco Systems (CSCO)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Intel Corporation (NASDAQ:INTC)
Tržní kapitalizace $ 130B
Společnost Intel určitě není třeba detailně představovat. Firmu mnoho lidí zná převážně pro své grafické karty, ale málokdo ví, že jejím vedlejším trhem je výroba čipů pro cloudová centra, která využívají právě IoT zařízení.
Vedle výroby čipů společnost vlastní firmu Mobileye, která je předním výrobcem pokročilých asistenčních systémů pro řidiče po celém světe.
Pro detailní analýzu společnosti Intel přejděte na analýzu Intelu.
Online graf akcií Intel (INTC)
Oracle Corporation (NYSE:ORCL)
Tržní kapitalizace $ 203B
Společnost Oracle nabízí inteligentní aplikace pro větší efektivitu, dosah a přehled pomocí sběru dat ze senzorů připojených zařízení využívajících „smart“ výrobu. Umí dokonale poskytnout a zobrazit data z připojených zařízení, logistiky, bezpečnosti na pracovišti a zákaznické zkušenosti.
Online graf akcií Oracle Corporation (ORCL)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Amazon, Google či Microsoft v IoT
Nelze samozřejmě zapomenout na největší a nejznámější společnosti světa, které se v tomto sektoru také pohybují. Těmito společnostmi jsou mimo jiné: Amazon, Google, Microsoft ale také Alibaba. Analýzy těchto společností a podrobnější informace lze dohledat na našem webu TradeCZ v seznamu akcií.
Hardwario – český Internet of Things
I Česká republika se může pyšnit IoT společností. Tou společností je HARDWARIO, která plánuje na podzim roku 2022 vstoupit na trh START pražské burzy, kde nabídne 20 % svých akcií.
Společnost má již nyní světové zákazníky, kterými jsou například Škoda Auto či Vodafone. V loňském roce společnost oznámila obrat 20 milionů korun a hovoří, že potenciál jejich zařízení (IoT pilotů) je velmi vysoký. Letošní plán je na zvýšení obratu o další desítky procent. Firma byla v minulém roce zařazena do prestižního žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE, což je žebříček 50 nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě.
Více o společnosti lze dočíst na odkazu: https://www.hardwario.com/cs/press/2022-08-03-itf/
FAQ
- Co je to IoT? Jaký je příklad IoT?
IoT je síť fyzických objektů, které sbírají data a vzájemně komunikují pomocí internetu. Snímače, senzory, ovládací systémy, řídící jednotky, výpočetní prvky, …
- Jaké jsou výhody používání IoT?
IoT dokáže pomoct vyřešit mnoho nedokonalostí v dnešním světě, a to za pomoci automatizace, zvýšení produkce, efektivity, snížení zmetkovosti atd.
- Jaká je budoucnost IoT?
Díky aktuálnímu rozmachu IoT, který se dostává prakticky do všech oblastí, je jisté, že svět, jak ho nyní známe, již nikdy nebude jako dříve. Je otázka času, kdy uvidíme na ulicích jezdit auta, která nikdo neřídí, kdy nám bude lednice sama objednávat potraviny, které dochází. Budoucnost IoT je velmi rozsáhlé téma, o kterém lze vést hodinové debaty.
- Proč potřebují věci, které využívají IoT, vlastní IP adresu?
IP adresa je tzv. identifikátor připojeného zařízení, které umožňuje vzájemnou komunikaci na internetu. Zkrátka aby se zařízení vzájemně dokázala poznat.
- Jaké IoT příklady známe z běžného života?
V životě lze narazit na mnoho příkladů, mezi nejčastější lze zařadit: hlasové asistenty jak v mobilních telefonech, tak v domácnosti, chytré osvětlení, poplašné systémy, meteostanice.
- Proč vlastně potřebujeme IoT?
Využití IoT je velmi rozsáhlé. Od zefektivnění výroby přes včasné a automatické zavolání IZS až po pouhé automatické uvaření kávy. Automatizace má za úkol plně nahradit lidskou činnost, a ještě ji udělat levnější a efektivnější.
- Jak investovat do IoT?
Do internetu věcí lze investovat různými způsoby, ale tou nejsnazší cestou je investování do IoT akcií či ETF – burzovně obchodovaných fondů se zaměřením na Internet of Things.
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!



ZDROJE
https://affordablecomputers.ng/all-you-need-to-know-about-the-first-hard-disk-drive/
https://builtin.com/internet-things
https://www.networkworld.com/article/3207535/what-is-iot-the-internet-of-things-explained.html
https://www.rascasone.com/cs/blog/iot-internet-veci-definice-produkty-historie