Napište nám zprávu
„Vaše podpora v tradingu.“

Analýza společnosti Intel (INTC) – akcie, investice, vnitřní hodnota, srovnání s AMD


Petr Plecháč 3. 2. 2021

Jsou firmy, u nichž stačí vyslovit jejich název a každému je hned známo, v jakém oboru se angažují a proč si získaly dokonalé renomé. Intel určitě mezi takové patří… ale je zároveň dobrou investiční příležitostí?

Analýza společbosti Intel

Intel je akciová společnost založená v roce 1968, jejímž oborem podnikání je počítačový hardware, který nejen navrhuje, ale ve velké míře také vyrábí a následně prodává.

Zmínit můžeme polovodičové obvody, procesory pro datová centra, telekomunikační čipy, ale také Internet of Things, produkty autonomního segmentu, 5G sítě, technologie pro cloudová zařízení nebo flash paměti.

Video – analýza společnosti Intel (INTC)

Online graf akcií Intel (INTC)

Podle cenového vývoje akcií společnosti Intel vidíme silného hráče, který má aktuálně (2020/21) problém s výrobou vlastních čipů, a naskýtá se otázka, zda je Intel nyní dobrou investiční příležitostí.

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Základní informace o společnosti Intel

Hodnoty jsou platné k datu 2. 2. 2021

Akcie Intel
Název společnosti (ticker)Intel (INTC)
Akciový indexDJIA a SP500
Sídlo společnostiKalifornie (USA)
Tržní kapitalizace250 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Technology (Semiconductors)
Počet zaměstnanců110 000
Dividenda2,35 %
P/E10,99
EPS$ 4,94
P/S3,24
P/B2,83
P/C10,6
TCZ hodnotí9/10

Finanční stránku společnosti, výsledky 4. kvartálu 2020, vnitřní hodnotu, ukazatele a další podrobnosti rozebírám ve videu.

Intel vykazuje za rok 2020 roční volné cash flow 21 miliard dolarů, z čehož vychází aktuální roční návratnost mezi 8,4-9 % (dle tržní kapitalizace).

Intel vyplácí dividendy od roku 1992 nepřetržitě a při posledním Earnings je navýšil o 5 %. Zároveň společnost provádí zpětné odkupy akcií (buyback), čímž mimo jiné zvyšuje svým akcionářům výdělek na akcii.

Nejvýdělečnějšími segmenty jsou pro Intel Client Computing (výpočetní technika) a datová centra. V roce 2020 dosáhla společnost Intel rekordních tržeb 77,9 miliard dolarů (8,2 % roční růst) a zisku téměř 21 miliard dolarů. I díky tomu si může společnost dovolit výdaje na výzkum a vývoj ve výši přes 14 miliard ročně.

V rámci videoanalýzy jsem spočítal vnitřní hodnotu (akcií) společnosti, a to dle EPS, Growth Rate, Rate of Return, P/E ad.

Do výpočtu vnitřní hodnoty vždy zanášíme svá očekávání a subjektivní názor na vývoj společnosti i cíle naší investice. Aktuálně vychází vypočtená vnitřní hodnota akcií společnosti Intel mezi 46 a 71,6 USD.

Na základě toho lze označit akcie společnosti Intel, které se momentálně na burze prodávají za 57 USD/akcii, za férově ohodnocené.

Výpočet vnitřní hodnoty akcie Intel

Naučte se investovat do akcií v online kurzu.

Online kurz akcie a opce

Společnost Intel (INTC)

Pokud si máme něco říct o natolik známé firmě, jakou je Intel (INTC), pak by skoro šlo o pověstné nošení dříví do lesa. Jde totiž o firmu, s jejímž názvem se už setkal kdekdo, a zejména pro uživatele výpočetní techniky není tato rozhodně neznámým pojmem.

Intel je především světový výrobce polovodičových obvodů, výrobce čipů, které tvoří centrální procesorovou jednotku (CPU) – tedy řekněme mozek počítače.

Akciová společnost Intel

O úspěšnosti jejího podnikání pak svědčí kupříkladu to, že jde o podnik s řádově sto tisíci zaměstnanci působícími po celém světě a s obratem v řádu desítek miliard dolarů, čímž se jen tak nějaká firma nemůže pochlubit.

Hlavním sídlem této společnosti je město Santa Clara v americké Kalifornii, přesněji pak tamní Silicon Valley, její dceřiné společnosti jako Intel Capital, McAfee, Havok, Mobileye a podobně však nalezneme rozeseté i po mnoha jiných státech.

Zájemci o tuto firmu si dnes mohou pořídit její akcie na nejedné ze světových burz, jako je například NASDAQ, a byť není na akciovém trhu nikdy nic jisté navěky, jsou tyto akcie považovány za vcelku neotřesitelné. I vzhledem k tomu, že jde u této firmy o lídra na trhu, který si udržuje ve svém oboru vedoucí pozici. Akcie této společnosti jsou navíc dlouhodobě progresivní a přinášejí akcionářům dividendy, což je činí atraktivními, navzdory tomu, že – jak již zaznělo – není na trhu nikdy nic jisté a dosavadní úspěchy nejsou zaručené navždy.

Ale zatím se jedná o atraktivní firmu, jež má na trhu co nabídnout. Něco daleko dokonalejšího než to, co lze vidět třeba v jejím muzeu mikroprocesorů v sídle Intelu.

Rizika investice do Intelu a společnost AMD

Intel má podíl na trhu s procesory přes 80 %, tedy přes 80 % počítačů na celém světě obsahuje produkty Intelu!

Největším konkurentem, který se také často při porovnání s Intelem zmiňuje, je společnost AMD. Ta začíná ukrajovat podíl ve dvou segmentech, ve kterých si konkuruje právě s Intelem, a to spotřebitelské procesory (grafické karty) a serverové procesory.

Akcie AMD

Společnost AMD nemá vlastní továrny na výrobu čipů, a tak využívá tzv. outsourcing a nechá si čipy vyrábět od jiné společnosti, konkrétně od TSMC. Díky tomu nyní dokáže na trh dodávat produkty s 7nm procesory, zatímco Intel ještě stále jen s 10nm.

Jak tento závod dopadne a kdo nakonec bude na trh dodávat 3nm procesory jako první a jaký podíl na trhu zaujme, je nyní ve hvězdách. Rozhodující je v tomto případě zákazník, který si pro své účely vybere vždy to nejlepší na trhu. Lze proto předpokládat, že kdo bude dodávat nejlepší produkt, vyhraje tento závod.

Společnost AMD je velmi mladá technologická společnost s P/E 122, tržní kapitalizací 103 miliardy dolarů, s prodeji o velikosti 8,6 miliard dolarů a s ročním ziskem okolo 870 milionů dolarů. Společnost AMD nevyplácí žádnou dividendu a oproti hrubé marži Intelu 56,5 % dosahuje na výrazně nižší marži 44,5 %.

Ale Intel má konkurenci i v technologických gigantech jako Google, Microsoft nebo Amazon, kteří investují do svých vlastních cloudových řešení. Zároveň chce Intel zaujmout své místo také v dedikovaných grafických čipech, kde má největšího konkurenta v Nvidii.

Online kurz akcie a opce

Závěr TradeCZ

Intel má lví podíl na trhu, kde operuje, má své pevné postavení a můžeme jej brát jako stabilní silnou americkou společnost, která díky svým obrovským příjmům a investicím do vývoje může velmi brzy najet do správných kolejí a stanout opět na výsluní.

Intel je technologická firma, je to jednička ve svém oboru, ale nelze než souhlasit s názorem, že Intel zaspal a má nyní problémy. Těch jsou si vědomi i akcionáři společnosti, díky čemuž vidíme na cenovém grafu konsolidaci, a ne růst jako u konkurence.

Pro Intel je důležité nabízet nejlepší produkt na trhu, protože v tomto sektoru vytváří vítěze zákazník.

Uvidíme, jak Intelu pomůže nový CEO… Boba Swana nahradí od února Pat Gelsinger, kterého přijali investoři velmi dobře, neboť v návaznosti na prohlášení akcie společnosti výrazně posílily.


Nakupuj akcie Intelu (INTC) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
94 %
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
90 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals
88 %
Admirals nabízí 8 000+ instrumentů, zlomkové akcie a platformu MT4.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
Admirals
88 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals nabízí 8 000+ instrumentů, zlomkové akcie a platformu MT4.

Kurz zdarma

Ebook