Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Intel – analýza společnosti Intel (INTC) akcie, investice, vnitřní hodnota, srovnání s AMD


Petr Plecháč 3. 2. 2021

Jsou firmy, u nichž stačí vyslovit jejich název a každému je hned známo, v jakém oboru se angažují a proč si získaly dokonalé renomé. Intel určitě mezi takové patří…, ale je zároveň dobrou investiční příležitostí?

Akcie Intel | TradeCZ

Intel je akciová společnost založená v roce 1968, jejímž oborem podnikání je počítačový hardware, který nejen navrhuje, ale ve velké míře také vyrábí a následně prodává. Akcie společnosti Intel byly poprvé veřejně obchodovány na burze 14. září 1971. To byl okamžik, kdy se společnost Intel rozhodla vstoupit na veřejný kapitálový trh prostřednictvím primární emise akcií.

Zmínit můžeme polovodičové obvody, procesory pro datová centra, telekomunikační čipy, ale také Internet of Things, produkty autonomního segmentu, 5G sítě, technologie pro cloudová zařízení nebo flash paměti.

Video – Akcie Intel a analýza společnosti

Online graf akcií Intel (INTC)

Podle cenového vývoje akcií Intel vidíme silného hráče, který má aktuálně (2020/21) problém s výrobou vlastních čipů, a naskýtá se otázka, zda je Intel nyní dobrou investiční příležitostí.

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.


Přidej se mezi komunitu 500+ investorů

Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Kde koupit akcie Intel?

Na otázku, kde koupit akcie Intel, je vcelku jednoznačná odpověď – u vašeho akciového brokera. Na portálu TradeCZ jsme ty nejoblíbenější brokery ohodnotili – recenze.

Při výběru brokerské společnosti je zapotřebí brát v potaz nejen ceník daného brokera, tedy poplatky za nákup a prodej či spread, ale i sídlo společnosti a kdo na daného brokera dohlíží.

Mezi nejoblíbenější akciové brokery patří XTB, eToro či RoboMarkets.

XTB

Základní informace o společnosti a akciích Intel

Hodnoty jsou platné k datu 2. 2. 2021

Akcie Intel | TradeCZ
Název společnosti (ticker)Intel (INTC)
Akciový indexDJIA a SP500
Sídlo společnostiKalifornie (USA)
Tržní kapitalizace250 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Technology (Semiconductors)
Počet zaměstnanců110 000
Dividenda2,35 %
P/E10,99
EPS$ 4,94
P/S3,24
P/B2,83
P/C10,6
TCZ hodnotí9/10

Finanční stránku společnosti, výsledky 4. kvartálu 2020, vnitřní hodnotu, ukazatele a další podrobnosti rozebírám ve videu.

Intel vykazuje za rok 2020 roční volné cash flow 21 miliard dolarů, z čehož vychází aktuální roční návratnost mezi 8,4-9 % (dle tržní kapitalizace).

Intel vyplácí dividendy od roku 1992 nepřetržitě a při posledním Earnings je navýšil o 5 %. Zároveň společnost Intel akcie zpětně odkupuje (buyback), čímž mimo jiné zvyšuje svým akcionářům výdělek na akcii.

Nejvýdělečnějšími segmenty jsou pro Intel Client Computing (výpočetní technika) a datová centra. V roce 2020 dosáhla společnost Intel rekordních tržeb 77,9 miliardy dolarů (8,2 % roční růst) a zisku téměř 21 miliard dolarů. I díky tomu si může společnost dovolit výdaje na výzkum a vývoj ve výši přes 14 miliard ročně.

V rámci videoanalýzy jsem spočítal vnitřní hodnotu (akcií) společnosti, a to dle EPS, Growth Rate, Rate of Return, P/E ad.

Do výpočtu vnitřní hodnoty vždy zanášíme svá očekávání a subjektivní názor na vývoj společnosti i cíle naší investice. Aktuálně vychází vypočtená vnitřní hodnota akcií Intel mezi 46 a 71,6 USD.

Na základě toho lze označit akcie společnosti Intel, které se momentálně na burze prodávají za 57 USD/akcii, za férově ohodnocené.

Akcie Intel | TradeCZ

Naučte se investovat do akcií v online kurzu.

Intel akcie | TradeCZ

Společnost Intel (INTC)

Pokud si máme něco říct o natolik známé firmě, jakou je Intel (INTC), pak by skoro šlo o pověstné nošení dříví do lesa. Jde totiž o firmu, s jejímž názvem se už setkal kdekdo, a zejména pro uživatele výpočetní techniky není tato rozhodně neznámým pojmem.

Intel je především světový výrobce polovodičových obvodů, výrobce čipů, které tvoří centrální procesorovou jednotku (CPU) – tedy řekněme mozek počítače.

Akcie Intel | TradeCZ

O úspěšnosti jejího podnikání pak svědčí kupříkladu to, že jde o podnik s řádově sto tisíci zaměstnanci působícími po celém světě a s obratem v řádu desítek miliard dolarů, čímž se jen tak nějaká firma nemůže pochlubit.

Hlavním sídlem této společnosti je město Santa Clara v americké Kalifornii, přesněji pak tamní Silicon Valley, její dceřiné společnosti jako Intel Capital, McAfee, Havok, Mobileye a podobně však nalezneme rozeseté i po mnoha jiných státech.

Zájemci o tuto firmu si dnes mohou pořídit její akcie na nejedné ze světových burz, jako je například NASDAQ, a byť není na akciovém trhu nikdy nic jisté navěky, jsou akcie Intelu považovány za vcelku neotřesitelné. I vzhledem k tomu, že jde u této firmy o lídra na trhu, který si udržuje ve svém oboru vedoucí pozici. Akcie této společnosti jsou navíc dlouhodobě progresivní a přinášejí akcionářům dividendy, což je činí atraktivními, navzdory tomu, že – jak již zaznělo – není na trhu nikdy nic jisté a dosavadní úspěchy nejsou zaručené navždy.

Ale zatím se jedná o atraktivní firmu, jež má na trhu co nabídnout. Něco daleko dokonalejšího než to, co lze vidět třeba v jejím muzeu mikroprocesorů v sídle Intelu.

Zjistěte víc o akcie Intel na oficiálních stránkách.

Rizika investice do akcií Intel a jeho největší konkurent

Intel má podíl na trhu s procesory přes 80 %, tedy přes 80 % počítačů na celém světě obsahuje produkty Intelu!

Největším konkurentem, který se také často při porovnání s Intelem zmiňuje, je společnost AMD. Ta začíná ukrajovat podíl ve dvou segmentech, ve kterých si konkuruje právě s Intelem, a to spotřebitelské procesory (grafické karty) a serverové procesory.

Intel akcie | TradeCZ

Společnost AMD nemá vlastní továrny na výrobu čipů, a tak využívá tzv. outsourcing a nechá si čipy vyrábět od jiné společnosti, konkrétně od TSMC. Díky tomu nyní dokáže na trh dodávat produkty s 7nm procesory, zatímco Intel ještě stále jen s 10nm.

Jak tento závod dopadne a kdo nakonec bude na trh dodávat 3nm procesory jako první a jaký podíl na trhu zaujme, je nyní ve hvězdách. Rozhodující je v tomto případě zákazník, který si pro své účely vybere vždy to nejlepší na trhu. Lze proto předpokládat, že kdo bude dodávat nejlepší produkt, vyhraje tento závod.

Společnost AMD je velmi mladá technologická společnost s P/E 122, tržní kapitalizací 103 miliardy dolarů, s prodeji o velikosti 8,6 miliardy dolarů a s ročním ziskem okolo 870 milionů dolarů. Společnost AMD nevyplácí žádnou dividendu a oproti hrubé marži Intelu 56,5 % dosahuje na výrazně nižší marži 44,5 %.

Ale Intel má konkurenci i v technologických gigantech jako Google, Microsoft nebo Amazon, které investují do svých vlastních cloudových řešení. Zároveň chce Intel zaujmout své místo také v dedikovaných grafických čipech, kde má největšího konkurenta v Nvidii.

Online kurz akcie a opce

Závěr TradeCZ – akcie Intel

Intel má lví podíl na trhu, kde operuje, má své pevné postavení a můžeme jej brát jako stabilní silnou americkou společnost, která díky svým obrovským příjmům a investicím do vývoje může velmi brzy najet do správných kolejí a stanout opět na výsluní.

Intel je technologická firma, je to jednička ve svém oboru, ale nelze než souhlasit s názorem, že Intel zaspal a má nyní problémy. Těch jsou si vědomi i akcionáři společnosti, díky čemuž vidíme na cenovém grafu konsolidaci, a ne růst jako u konkurence.

Pro Intel je důležité nabízet nejlepší produkt na trhu, protože v tomto sektoru vytváří vítěze zákazník.

Uvidíme, jak Intelu pomůže nový CEO… Boba Swana nahradí od února Pat Gelsinger, kterého přijali investoři velmi dobře, neboť v návaznosti na prohlášení akcie Intel výrazně posílily.


Aktualizace červen 2023

Akcie Intel TradeCZ

Historický vývoj ceny akcie Intel – vypořádání se s výzvami

Historický vývoj ceny akcie Intel je pozoruhodný a ilustruje dramatické proměny, kterými prošel technologický gigant od svého založení. Po svém vzniku v roce 1968 se společnost Intel začala specializovat na výrobu integrovaných obvodů a mikroprocesorů, což se ukázalo jako klíčový tah, který zásadně ovlivnil její budoucí cestu.

V počátcích své existence se akcie Intel obchodovaly za poměrně nízké ceny, protože společnost se teprve snažila etablovat na trhu a získat pozici mezi svými konkurenty. Nicméně v průběhu 70. a 80. let 20. století, kdy došlo k rozmachu počítačového průmyslu a osobních počítačů, začaly akcie Intel postupně získávat na hodnotě.

Skutečný průlom pro akcie Intel a společnost samotnou přišel v roce 1981, kdy představila svůj první mikroprocesor 8086. Tento procesor byl základem pro následující řadu úspěšných produktů, které výrazně ovlivnily vývoj počítačů. Intel se tak stal předním dodavatelem mikroprocesorů pro osobní počítače, což se významně projevilo na cenách akcií. V 90. letech se akcie Intel začaly obchodovat za stále vyšší ceny, což odráželo úspěchy společnosti a její dominantní postavení na trhu.

V průběhu dalších let se však Intel potýkal s novou konkurencí a výzvami. Růst mobilního a smartphonového trhu vedl k poklesu poptávky po tradičních osobních počítačích, což ovlivnilo také prodeje mikroprocesorů společnosti Intel. To se promítlo do vývoje ceny akcií Intelu, které začaly klesat.

Nicméně Intel se nevzdal a začal se zaměřovat na nové oblasti, jako jsou cloudové služby a internet věcí (IOT). Společnost také představila nové generace svých mikroprocesorů, jako například rodinu Intel Core, které se staly populárními mezi spotřebiteli i firemními zákazníky. Tyto kroky vedly k oživení zájmu investorů a následnému růstu ceny akcií Intel.

Historický vývoj ceny akcií Intel je tedy příkladem dynamiky a proměnlivosti trhu. Společnost se dokázala přizpůsobit novým trendům a výzvám a znovu si vybudovat své postavení. Ačkoli se v průběhu let setkala s výkyvy, jeho akcie stále zůstávají atraktivním investičním nástrojem pro mnoho investorů po celém světě.


Nakupuj akcie Intelu (INTC) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook