Co je to Blue Chip – proč investovat do Blue Chips akcií?
Zaslechli jste něco o Blue Chips? Pokud ano, možná byste měli vědět, oč jde. Abyste se před osobami znalými neznemožnili představou, že jde o modré brambůrky.
Málokdy se agresivní a konzervativní akcioví investoři shodnou na akciích společností tak jako u Blue Chips.
Co jsou to Blue Chips
Pokud se bavíme o Blue Chips s někým, kdo má blízko ke světu financí, neměli bychom dávat najevo svůj názor, že jde nejspíše o modrou variantu nějakých potato chips.
A neměli bychom ani mít zato, že jde o herní čipy s nejvyšší hodnotou v kasinech, jakkoliv tento název právě od těchto pochází. Pokud se totiž o Blue Chips baví finančníci, mají na mysli něco docela jiného. A sice akcie největších a nejziskovějších společností, jež jsou obchodovány na burze a jež mají stabilní růst a pravidelně svým akcionářům vyplácejí dividendy. Ony, v přeneseném smyslu slova vlajkové lodě akciových indexů typu S&P 500, Dow Jones nebo DAX, sídlí ve většině případů ve Spojených státech.
Přečtěte si o dividendových akciích.
Blue Chip dosahuje vysoké tržní kapitalizace i ročního obratu.
Proč investovat do Blue Chips akcií
U společností nesoucí označení Blue Chip je charakteristickým rysem hlavně to, že u nich investoři neočekávají větší cenové pohyby, a tedy ani možné vysoké zisky či naopak ztráty. Tyto pak neslouží ani tak ke spekulacím dle hesla „risk je zisk“, ale své místo si najdou u investora s trochu jiným smýšlením.
Blue Chips jsou ideální pro ty, kdo chtějí investovat středně až dlouhodobě a pomalu své finance zhodnocovat. Společnosti obvykle nabízejí solidní dividendy, akcie jsou obchodovatelné na všech hlavních světových burzách a vývoj situace (tržní, cenové) je v tomto případě dostatečně transparentní, takže se na nich dá postavit základ investičního portfolia.
Blue Chips akcie by měly upoutat pozornost každého dlouhodobého investora.
Akcie Blue Chip
O jaké akcie se tu jedná? Při hledání Blue Chips akcií narazíme třeba na taková jména, jako jsou Apple, Microsoft, Intel, RWE, Deutsche Börse AG, Merck KGaA, ASML Holding, Sanofi, Schneider Electric, Chugai Pharmaceutical, Advantest či Daiichi Sankyo.
Jak již bylo řečeno, většina těch pravých Blue Chips sídlí ve Spojených státech (americké Blue Chip), ale časem se mezi investory uchytilo i označení DAX Blue Chips, což jsou německé společnosti zalistovány na německé burze Xetra a jsou součástí akciového indexu DAX. Takové společnosti jsou v porovnání s velkými americkými společnostmi vskutku malé.
Blue Chips DAX:
- Daimler
- SAP
- Allianz
- Siemens
- Bayer
- Adidas
- RWE
- ad…
Podobně jako Blue Chips na DAXu můžeme sestavit samostatný žebříček pro akciový index Dow Jones, Euro Stoxx 50 nebo NIKKEI 225.
Největší Blue Chips akciové společnosti
- Alphabet – Google (GOOGL)
- Amazon (AMZN)
- Apple (AAPL)
- Coca-Cola (KO)
- Disney (DIS)
- Johnson & Johnson (JNJ)
- Microsoft (MSFT)
- Visa (V)
- Walmart (WMT)
- McDonald’s (MCD)
- Bank of America (BAC)
- ad…
A stejně jako se někde traduje, že ‚polévka je grunt‘, jsou to právě tyto akcie, které jsou dokonalé jako základ portfolia. Protože jsou tyto zárukou stability akciového portfolia, omezují riziko ztrát a zpravidla jsou zdrojem nadprůměrných dividend, čimž jsou ideální pro investory, kteří nemíní riskovat.
Druhým dechem musím dodat, že investování přináší vždy s sebou určitou míru rizika a každá společnost se může dostat do problémů 🙂
Pokračujte na článek o české Blue Chip akcii ČEZ.