Akcie ČEZ – jaká je hodnota akcií ČEZ a kde je koupit
Akcie ČEZu neboli Českých energetických závodů je obecně považována za nejvýznamnější a nejvíce sledovanou akcií pražské burzy.
Co dělá společnost ČEZ
ČEZ je polostátní společnost (klíčový balík akcií vlastní český stát, respektive Ministerstvo financí ČR), jejíž těžiště podnikání spočívá hlavně ve výrobě elektrické energie, v druhé řadě pak i ve výrobě tepelné energie. Krom toho se zabývá i energetickou distribucí a jejím prodejem koncovým zákazníkům a mimo jiné také například těžbou uhlí.
Investuj se mnou 🙂
Kde působí skupina ČEZ
Skupina ČEZ působí hlavně v České republice (90 % provozního zisku pochází právě odsud), od roku 2004 ale začíná se svojí zahraniční expanzí a nyní působí také v mnoha zemích jihovýchodní a střední Evropy. Mezi nejdůležitější trhy potom patří Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Turecko nebo Německo.
Společnost působí ve stabilním oboru energetiky, a pokud hledáte českou akcii, jejímž nákupem neuděláte chybu a můžete ji s klidným srdcem vlastnit desítky let, půjde právě o akcie ČEZ. To potvrzují i účastníci pražské burzy – jde totiž o nejvíce obchodovanou akcii na pražské burze. Až 15 % veškerých zdejších obchodů probíhá právě s akciemi ČEZu. Podle tržní kapitalizace pak akcie ČEZu tvoří až 20 % indexu pražské burzy PX a pravděpodobně by tvořily ještě více, index je ale z důvodu vyšší diverzifikace omezen maximálním zastoupením jedné akcie právě těmito 20 %.
Pro nákup akcií hovoří i to, že akcie je obchodována v českých korunách – neexistuje tu tedy žádné kurzové riziko, které je kvůli posilující koruně nutné brát v úvahu u každého nákupu zahraniční akcie.
Vlastnická struktura – kdo vlastní akcie ČEZ?
Co se týče konkrétní vlastnické struktury, 69,78 % akcií vlastní Ministerstvo financí ČR, 0,47 % samotný ČEZ a zbývajících 17,19 % další právnické osoby – institucionální investoři.
Individuální investoři – fyzické osoby – pak vlastní zbývajících 12,56 %.
Akcie ČEZ jako významná dividendová společnost
Společnost je investory oblíbená hlavně díky svým každoročním štědrým dividendám. Od roku 2019 se ČEZ zavázal vyplácet 80-100 % svého konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné náklady ve formě dividend. V roce 2020 činila dividenda 34 Kč na akcii. Dividenda za letošní rok 2021 pak byla oznámena nedávno a má činit velmi hezkých 52 Kč (nezdaněných) na akcii. Vzhledem k momentální ceně 630 Kč za akcii pak činí dividendový výnos velmi hezkých osm procent.
Nesmíme ale zapomínat na to, že akcie ČEZ mají nespornou příležitost k růstu – ještě na začátku roku se obchodovala zhruba o stokorunu níže, magická hranice 600 Kč za akcii pak byla překonána začátkem května, a i když je cena na více než pětiletém maximu, akcie nepřestávají růst.
Právem jsou akcie ČEZu nejvýznamnější akcií pražské burzy, která by v dlouhodobém portfoliu českého investora podle mnoha analytiků neměla chybět.
Online graf akcií ČEZ
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView
Analýza akcií ČEZu
Tržby, zisky, akcie ČEZ a dividenda
Stát jako majoritní akcionář může na investora působit dojmem, že nepůjde o příliš výhodnou investici – opak je pravdou. Je pravidlem, že zisky společnosti dosahují úctyhodných čísel a často bývají trnem v oku různých levicových politiků, podle kterých by státní společnost takových zisků dosahovat neměla. I v mimořádném pandemickém roce 2020 činil zisk 5,5 miliardy, zisk za předminulý rok pak 14,5 miliardy. Tržby i tak meziročně stouply o čtyři procenta na 213,7 miliardy Kč.
Zisk společnosti se odvíjí hlavně od ceny elektřiny, která se nasmlouvává na trzích i dva roky dopředu. Cena elektrické energie pak závisí na mnoha faktorech, mnoho z nich je určováno politicky, či nesouvisí přímo s tím, jak dobře je společnost vedena. Může jít například o cenu uhlí nebo cenu emisních povolenek, spotřebu elektřiny nebo kurz koruny vůči euru.
Výplatu dividendy mohou ovlivnit i další investice v zahraničí – ale i kdyby byl zisk místo výplaty dividendy zainvestován v zahraničí, pro investora by nemělo jít o nic hrozného – jeho společnost přece roste. Společnost sice působí ve velmi komplexním a regulovaném oboru, na který působí mnoho vlivů, což dělá analýzu jejího fundamentu složitější, přesto se jedná o mimořádně stabilní společnost, jejíž pozici – minimálně v domovské České republice – nemá co ohrozit.
Právem se jedná o nejvýznamnější akcii pražské burzy, která by v dlouhodobém portfoliu českého investora neměla chybět.
Základní informace o ČEZu
Platné k datu 25. 5. 2021
Název společnosti (ticker) | ČEZ, a.s. (CEZ) (CEZP.PR) (CEZ CP Equity) |
Akciový index | PX Index – Burza cenných papírů Praha |
Sídlo společnosti | Praha (ČR) |
Tržní kapitalizace | 337 588,57 mil. Kč |
Počet cenných papírů | 537 989 759 ks |
Tvůrci trhu | Fio banka, a.s. Patria Finance, a.s. WOOD & Company Financial Service BH Securities a.s. J&T BANKA, a.s. Raiffeisen Centrobank AG Erste Group Bank AG |
Počet zaměstnanců | 32 500 |
Poslední dividenda na akcii | 34.00 Kč |
P/E | 23,33 |
Provozní výnos | 213 737 mil. Kč |
EBIT | 12 585 mil. Kč |
Zisk po zdanění (očištěný) | 22 841 mil. Kč |
Celkový dluh | 151 827 mil. Kč |
Odkaz na stránky ČEZu | cez.cz |
TCZ hodnotí | 9/10 |
Stránky pro investory – akcie ČEZ
Podíl akcií ČEZ na indexu PX – BCPP
Akcie ČEZ se k 21. 6. 2021 na indexu PX podílí celkově z 20 %.
Nejvíce se na indexu pražské burzy podílí právě akcie ČEZ, Erste Group Bank a Avast, všechny z 20 %, což je také maximální možná výše.
Pokračujte na článek o Burze cenných papírů Praha.
Kde koupit akcie ČEZ?
Pokud máte zájem o nákup akcií společnosti ČEZ, máte několik možností, kde můžete tyto akcie zakoupit. Většina z těchto možností je dnes dostupná online, což vám usnadní celý proces. Zde je několik míst, kde můžete zvážit nákup akcií ČEZ:
- Burza cenných papírů: Nejběžnější možností je nákup akcií na burze cenných papírů. V České republice se obchoduje na pražské burze (Burza cenných papírů Praha). Akcie ČEZ si můžete zakoupit přímo přes jejich internetové stránky.
- Online obchodování: Nákup akcií ČEZ můžete provést přes online brokery a různé obchodní platformy. Existuje mnoho online brokerů, kteří vám umožní nakupovat akcie z pohodlí vašeho domova. Stačí si vybrat renomovaného brokera, zřídit si účet a následně provést nákup, např. broker XTB.
- Investiční fondy: Pokud nechcete samostatně nakupovat akcie, můžete zvážit investici do investičních fondů, které mají akcie ČEZ ve svém portfoliu. Tím získáte širší diverzifikaci investice a správa portfolia je ponechána na profesionálech. Nejznámějším investičním fondem, kde akcie ČEZ představují 20 % celkové hodnoty, je náš tuzemský PX Index.
- Banky: Některé banky mohou nabízet možnost nákupu akcií prostřednictvím svých investičních oddělení. Zeptat se můžete na pobočce své banky či si zkontrolovat nabízené služby online.
Jak koupit akcie ČEZ – bezpečný postup
Nákup akcií společnosti ČEZ je dnes díky moderním technologiím a online platformám relativně snadný proces. Zde je krok za krokem, jak můžete provést nákup akcií ČEZ:
- Výzkum a analýza: Než se rozhodnete pro nákup, sami si prověřte společnost ČEZ, sledujte její výkony a finanční zprávy, které jsou dostupné online. Vaším cílem by mělo být získat co nejvíce relevantních informací, díky kterým se budete moci lépe rozhodnout o výši případné investice.
- Výběr brokera: Vyberte si důvěryhodného online brokera. Tím může být přímo Burza cenných papírů Praha, nebo jakýkoliv jiný online broker, který akcie ČEZ obchoduje. V úvahu přichází například FIO nebo XTB.
- Finanční prostředky: Rozhodněte se, v jaké výši bude vaše investice. I přes to, že jsou akcie ČEZ téměř “sázkou na jistotu”, výše investice by pro vás neměla být ohrožující.
- Monitorování a správa: Po nákupu pravidelně sledujte vývoj hodnoty akcií ČEZ. Pravidelná fundamentální a technická analýza společnosti vám může lépe napovědět, zda se vyplatí přikupovat, držet či prodávat.
Akcie ČEZ – jakou za sebou mají historii?
Akcie společnosti ČEZ mají bohatou a zajímavou historii, která se táhne od počátku 90. let, kdy došlo k privatizaci a vzniku tohoto energetického gigantu. Společnost ČEZ, která byla založena v roce 1992, se stala klíčovým hráčem na českém i evropském energetickém trhu. Historie akcií ČEZ zahrnuje několik významných milníků a událostí, které ovlivnily vývoj společnosti i její postavení na trhu.
- Po privatizaci v polovině 90. let se akcie ČEZ staly součástí pražské burzy cenných papírů, což umožnilo širšímu spektru investorů obchodovat s tímto cenným papírem. Během této doby společnost ČEZ expandovala jak na domácím, tak i na zahraničním trhu, prostřednictvím akvizic a strategických partnerství.
- V průběhu let se ČEZ stal významným hráčem v oblasti produkce elektřiny z různých zdrojů, včetně jaderné, uhelné, vodní a obnovitelné energie. To mu umožnilo být v čele energetických inovací a přizpůsobit se postupným změnám v regulaci a trendům v odvětví.
- Během ekonomických změn a transformací na přelomu tisíciletí ČEZ čelil různým výzvám, včetně liberalizace energetického trhu v Evropě a potřeby snížit svou závislost na fosilních palivech kvůli zvýšenému důrazu na udržitelnost a ochranu životního prostředí.
- Dalším důležitým krokem v historii akcií ČEZ byla realizace několika emisí nových akcií, které společnosti pomohly získat finanční prostředky pro další rozvoj a investice do modernizace svých energetických zařízení.
- V současné době ČEZ zůstává klíčovým hráčem v energetickém průmyslu, zároveň se však snaží přizpůsobit novým trendům v oblasti udržitelnosti, obnovitelných zdrojů energie a snižování emisí skleníkových plynů.
- Historie akcií ČEZ je tedy příběhem o růstu, inovacích, výzvách a přizpůsobování proměnlivým podmínkám na trhu a v odvětví energetiky. Společnost si během své existence vybudovala silné postavení a stále hledá způsoby, jak udržet svou konkurenceschopnost a přispět k udržitelné energetické budoucnosti.
Cena akcie ČEZ: reakce na vládní návrh zákona a trendy na trhu
Cena akcie ČEZ od května 2023 zažívá pád, který vyvolal v obchodních kruzích značnou pozornost. Již od začátku měsíce května letošního roku začaly akcie společnosti ČEZ postupně klesat. Výrazným zlomem se stalo překonání psychologické hranice 1 000 Kč, kterou se podařilo společnosti na začátku tohoto roku znovu dobýt po následcích energetické krize v Evropě. V průběhu srpna pak cena akcie ČEZ stagnovala na hodnotách okolo 950 Kč.
Příčinou tohoto prudkého poklesu je zpráva o plánovaném novém zákonu, který má zásadně změnit strukturu společnosti ČEZ a otevřít vládě cestu k jejímu celkovému ovládnutí. Nová legislativa představuje dělení ČEZu na dva zcela odlišné celky – plně státní a soukromou část. Tento zásah do dlouhodobě etablovaného uspořádání vyvolal v investorově komunitě nejistotu a nervozitu ohledně budoucího směřování společnosti a s tím spojených investičních příležitostí.
Ačkoli zákon zatím nenabyl platnosti, jeho účinky jsou již dnes patrné na trhu s akciemi ČEZ. Investoři se snaží předvídat, jak by se nová struktura mohla odrazit na hodnotě akcií a celkové výkonnosti společnosti. Následné reakce vlády na tuto situaci a průběh legislativního procesu budou klíčové pro další vývoj ceny akcií ČEZ a celkovou atmosféru na kapitálovém trhu.
Není pochyb o tom, že nynější vývoj akcií ČEZ zaujal pozornost nejen místních investorů, ale i mezinárodních analytiků a obchodníků, kteří budou bedlivě sledovat další vývoj událostí a možné dopady nového zákona na náš energetický sektor.
Vnitřní hodnota akcií ČEZ
ČEZ patří mezi akciové společnosti, na které lze bez větších problémů aplikovat metody zjištění férové ceny, neboť je stabilní, vykazuje čistý zisk a je alespoň trochu predikovatelná.
Pokud použijeme klasický model zjištění vnitřní hodnoty akcií ČEZ a dosadíme: EPS = 129,22 ; míra růstu 3 % ; očekávaný výnos 10 % a P/E v době prodeje 15, vychází aktuálně férová cena 1 073 Kč / akcii.
Nemusím připomínat, že zde hraje velkou roli očekávání a subjektivní požadavky akciového investora.
Hodnota akcií ČEZ je v čase proměnná. Výše spočtená je aktuální k srpnu 2023.
Další směřování ČEZu – investice
ČEZ je v poslední době plně připraven na modernizaci energetiky jako oboru a na související výrobu zelené energie.
Uhelné elektrárny jsou plně modernizovány a společnost investuje do zelenější energetiky v souladu s moderními trendy ve vyspělém světě.
Aktuálně se také například intenzivně mluví o rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Mimořádně velká investice by ale štědrou dividendovou politiku snad ovlivnit neměla.
Akcie ČEZ FaQ
- Jak koupit akcie ČEZ?
- Nákup akcií ČEZ je dnes opravdu snadný díky online platformám. Nejdříve si vyberte renomovaného brokera, následně pečlivě zvažte výši investice a poté už můžete jen bedlivě sledovat další vývoj ceny akcie ČEZ.
- Kde koupit akcie ČEZ?
- Akcie ČEZ můžete koupit prostřednictvím důvěryhodných online brokerů, jako je například Burza cenných papírů Praha, FIO nebo XTB. Stačí se zaregistrovat na jejich platformě, zvážit výši investice a následně uskutečnit nákup.
- Jaký je aktuální počet akcií ČEZ?
- Celkový počet akcií společnosti ČEZ, které jsou momentálně veřejně obchodovatelné na kapitálovém trhu, dosahuje 537 989 759 kusů. Téměř 70 % z nich vlastní Ministerstvo financí ČR, zbytek ostatní investoři.
- Jak zjistit kurz akcie ČEZ?
- Aktuální kurz akcie ČEZ můžete zjistit na finančních portálech jako Bloomberg, Yahoo Finance nebo na oficiálních webových stránkách burzy, např. Burza cenných papírů Praha. Také můžete využít mobilní aplikace či online obchodní platformy svého brokera k sledování aktuálních cen akcií ČEZ.
Nakupujte akcie ČEZu u ověřených brokerů
Klíčová slova: jak nakoupit akcie ČEZ, analýza ČEZ, kde nakoupit akcie ČEZ, společnost ČEZ, česká dividendová akcie, dividenda ČEZ, investice do ČEZ