Evropské trhy na vzestupu: Proč investoři odcházejí z USA?
Americké trhy pod tlakem: Recese na dohled?
Druhé březnové pondělí bylo pro americké akcie jedno z nejhorších od roku 2022. Technologický index Nasdaq 100 odepsal 3,8 %, S&P 500 ztratil 2,7 % a Dow Jones poklesl o 2 %. Americké akcie se tak propadly pod úroveň, kde byly před prezidentskými volbami na začátku listopadu.
Panika mezi investory sílí a masivní výprodeje postihly zejména technologický sektor – Tesla klesla o více než 15 % (YTD – 40 %) a Nvidia od začátku roku ztratila už přes 20 %.
Za tímto poklesem stojí kombinace několika faktorů. Investoři začínají ztrácet důvěru v sílu americké ekonomiky. Donald Trump v rozhovoru nevyloučil možnost recese, což trhy znervóznilo. Jeho nevyzpytatelná obchodní politika a možné zavedení nových cel navíc vytvářejí nejistotu.
Spotřebitelská důvěra v USA klesla na nejnižší úroveň za posledních osm měsíců a očekává se výrazné propouštění ve státní správě, které by mohlo zvýšit nezaměstnanost.
Fed tak možná bude muset přehodnotit svou měnovou politiku. Trh nyní očekává, že centrální banka přistoupí k většímu snižování úrokových sazeb, aby podpořila ekonomiku. To se jasně promítá na americkém dolaru, který v posledních dnech výrazně oslabuje.
Obrovsky padají také výnosy dluhopisů. Rizikem však stále zůstává inflace, která v úvodu roku 2025 vykazovala známky zaseknutí. Hrozí tak scénář stagflace, což je noční můra pro finanční trhy.
Evropské burzy na vzestupu
Na rozdíl od amerického trhu se evropským akciím daří. Německý DAX od začátku roku vzrostl o téměř 14 %, což je mnohem více než S&P 500, který za stejné období odepsal téměř 5 %. Ještě lépe jsou na tom středoevropské trhy – indexy v ČR, Rakousku a Polsku zaznamenávají dvouciferné zisky.
V Evropě investory láká výhled na uvolněnější měnovou politiku, případný konec války na Ukrajině, vyšší fiskální náklady a také atraktivnější ocenění ve srovnání s USA. Investoři tak začínají sázet na evropské trhy, které v porovnání s USA nabízejí nižší riziko a lepší růstový potenciál.
TIP: Srovnání nejoblíbenějších propfirem.
Evropa se navíc dost možná vyhne celní válce s USA – Donald Trump jí sice stále vyhrožuje, s ničím konkrétním však zatím nepřišel. Je navíc možné, že jej Evropa obměkčí vyšším odběrem LNG a ropy z USA. Do toho se možná ke konci chýlí válka na Ukrajině, která Evropu sužuje již 3 roky. Její konec by mohl přinést větší stabilitu a nižší ceny energií. Evropu navíc čeká velké zbrojení a velké fiskální útraty, které by mohly dále podpořit akciové trhy.
Z možného otevření ruského trhu mohou těžit ty evropské společnosti, které se z něj zcela nestáhly. Na obnovení Ukrajiny navíc také mohou vydělat evropské společnosti díky velkým zakázkám. Obnovení ukrajinského zemědělství by navíc mohlo srazit ceny produktů a ve výsledku i cen jídla.
__________________________________________________________________________
Jak obchodovat index DAX? Sledujte Trading Room webinář od Purple Trading
Opravdové obchodování na skutečných trzích pomocí scalpingové metody. To vše v podání předního tržního odborníka Jardy Tupého. Sledujte zdarma každou středu od 8:55.
REGISTRACE ZDARMA
__________________________________________________________________________
Pražská burza drtí svět
Pražská burza letos zostuzuje naprostou většinu světových akciových indexů. Od začátku roku hlavní index PX posílil o téměř 15 %. Lepší je letos jen ruský index RTSI, hongkongský Hang Seng, polský WIG20 a rakouský ATX. Tituly na pražské burze dokonce těsně překonávají i německý DAX. Na pražské burze nyní táhne zejména bankovní sektor, který v Evropě těží ze stále relativně vysokých úrokových sazeb, které zlepšují marže z poskytování úvěrů.
Z velkých titulů se nyní daří zejména Komerční bance a Erste. Ta jako jedna z předních bank ve střední a východní Evropě z této situace výrazně profituje. Kromě toho se jí daří udržet nízké náklady na riziko díky stabilní ekonomické situaci v klíčových trzích, jako je Rakousko, Česko a Slovensko.
Ruské akcie jako překvapení roku
Jako zajímavost na závěr lze zmínit i nečekaný růst ruských akcií. Index RTSI od začátku roku posílil o 29 %, čímž se stal nejvýkonnějším akciovým indexem na světě. Překonává tak nejen americké, ale i evropské trhy. Ruské akcie přitom mohou nakupovat prakticky jen místní investoři kvůli sankcím, které byly uvaleny po invazi na Ukrajinu.
Ruští investoři spekulují na možný konec války a případné zmírnění sankcí, které by mohlo přinést novou vlnu kapitálu. Nejvyhledávanějšími akciemi jsou energetické a komoditní společnosti, přičemž například Segezha Group od začátku roku vzrostla o 50 % a akcie Polyusu o více než 30 %.
Zajímavý je i vývoj rublu, který od začátku roku posílil o více než 20 % vůči americkému dolaru. To naznačuje, že očekávání investorů ohledně geopolitických změn nejsou zcela nereálná. Otázkou však zůstává, zda se skutečně dočkáme uvolnění sankcí, nebo zda je růst ruských aktiv pouze dočasný.



CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.21 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.