Napište nám zprávu
BURZOVNÍ VÝHLED
14. 8. 2022
BURZOVNÍ VÝHLED
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Analýza společnosti Tesla – elektromobil, obnovitelné zdroje energie, Elon Musk, kurz a cena akcie Tesla


Tesla, Inc. navrhuje, vyvíjí, vyrábí, pronajímá a prodává elektrická vozidla a systémy pro výrobu a skladování energie ve Spojených státech, Číně a na mezinárodní úrovni.

Nenechte se ale mýlit, v prvé řadě tu jde o obnovitelné zdroje energie. Představujeme vám společnost TESLA.

Analýza akcie Tesla

Tesla působí ve dvou segmentech: Automobilový průmysl a výroba a skladování energie.

  • Segment automotive zahrnuje konstrukci, vývoj, výrobu a prodej elektrických vozidel. Provozuje také síť servisních středisek pro vozidla a stanic Supercharger.
  • Segment výroba a skladování energie zahrnuje návrh, výrobu, instalaci a prodej nebo pronájem stacionárních produktů pro skladování energie a solárních systémů pro rezidenční a komerční zákazníky.

Kromě zmíněného také prodává elektřinu vyrobenou jejími solárními systémy zákazníkům.

Společnost vyrábí a distribuuje elektrické vozy – sedan Model S a sportovně-užitkové vozidlo Model X a Model Y. Nabízí také Model 3, sedan určený pro masový trh. Představeny však už byly i další modely, které se zatím nevyrábí – Cybertruck nebo nákladní vůz Semi.

Společnost, kterou 1. července 2003 založili Jeffrey Straubel, Elon Musk, Martin Eberhard a Marc Tarpenning, sídlí v kalifornském Palo Altu. Od roku 2008 stojí v jejím čele vizionářský CEO Elon Musk. Veřejně obchodovatelná je společnost od června 2010.

Online graf akcií Tesla (TSLA)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Elon Musk

Celým jménem Elon Reeve Musk, narozen 28. června 1971, je americký podnikatel, vizionář a jeden z nejbohatších lidí na světě s odhadovaným majetkem přes 200 miliard dolarů.

Elon Musk je spoluzakladatel platebního systému PayPal, zakladatel kosmické společnosti SpaceX a CEO společnosti Tesla.

Kdo je Elon Musk

Musk je velmi aktivní na Twitteru, kde se v minulosti již mnohokrát vyjádřil k akciím Tesly, ale i Bitcoinu či meme coinu DogeCoin. Jeho názory jsou mezi akciovými investory i kryptonadšenci tak respektované, že dokáže jedním tweetem pohnout akciemi vybraných instrumentů i o několik procent.

Tesla model Roadster
Tesla model Roadster

Co může investora lákat na akciích Tesla?

1. Tesla ve skutečnosti není výrobcem automobilů: Když přejdete na stránky Tesly pro vztahy s investory, první věta, kterou uvidíte, je tato: „Posláním společnosti Tesla je urychlit přechod světa na udržitelnou energetiku.“ A to je pravda. Popis společnosti pak vysvětluje, jak elektromobily pomáhají společnosti dosáhnout tohoto zastřešujícího cíle. Nenechte se mýlit: Tesla je v první řadě společností zabývající se obnovitelnými zdroji energie a až poté automobilkou.

Tesla model Cybertruck
Tesla model Cybertruck

2. Její tajná mise není vůbec tajná: Elon Musk zveřejnil „Tajný plán Tesly“ v roce 2006, dva roky předtím, než z montážní linky sjel první Roadster. Tento dokument o 1 300 slovech se omezuje na velmi stručný seznam:

  • Vyrobit sportovní vůz.
  • Použít tyto peníze na výrobu cenově dostupného vozu.
  • Použít tyto peníze na výrobu ještě dostupnějšího vozu.
  • Zajistit možnost výroby elektrické energie s nulovými emisemi.

Pokud vám to zní povědomě, je to proto, že Tesla přesně tento plán realizovala. V roce 2016 Musk zveřejnil druhou část tohoto plánu s následujícími cíli pro další etapu společnosti:

  • Vytvořit ohromující solární střechy s bezproblémově integrovaným bateriovým úložištěm.
  • Rozšířit produktovou řadu elektromobilů tak, aby oslovila všechny hlavní segmenty trhu.
  • Vyvinout technologii autonomního řízení, která bude desetkrát bezpečnější než manuální řízení, a to prostřednictvím masivního učení vozového parku.
  • Umožnit vašemu vozu, aby pro vás vydělával peníze, když ho nepoužíváte.

Společnost se nachází uprostřed této fáze a pokud bude Musk v realizaci svých plánů podobně úspěšný jako doposud, mohou se dít věci.

Tesla model S
Tesla model S

3. Ví, jak růst: Tesla v roce 2017 dodala 101 000 vozů, čímž dosáhla tržeb v hodnotě 11,8 miliardy dolarů, a přitom spotřebovala hotovost ve výši 4,1 miliardy dolarů v podobě záporného volného peněžního toku. Rychle přejděme do roku 2019, kdy levnější Model 3 pomohl Tesle dosáhnout 367 000 dodaných vozů během roku. Tržby se více než zdvojnásobily na 24,6 miliardy dolarů a společnost vygenerovala miliardu dolarů kladného volného peněžního toku. Růst společnosti přitom pokračuje neustále a poměrně stabilně.

Tesla model Y
Tesla model Y

4. Pomalu startuje působivý stroj na peníze: Model 3 umožnil Tesle dramaticky zefektivnit výrobní procesy, dosáhnout úspor z rozsahu, které nikdy předtím neměla, a produkovat štědré peněžní toky k tomu. Vozy Model Y a Cybertruck jsou připraveny tento efekt ještě zesílit, pokračovat v raketovém růstu tržeb společnosti a posílit její cash flow.

Tesla model 3
Tesla model 3

5. Ještě neskončila výstavba továren Gigafactory: Gigafactory společnosti Tesla v Nevadě je největší továrnou na lithium-iontové baterie na světě. Společnost již otevřela druhou továrnu Gigafactory v Buffalu ve státě New York, která vyrábí fotovoltaické moduly a solární články. Další Gigafactory je otevřená v Šanghaji a staví se v Berlíně. Takových továren časem přibude mnohem více. Koneckonců Musk uvedl, že by bylo potřeba zhruba 100 továren Gigafactory zaměřených na baterie, aby se vyrobilo tolik zásob energie, že by solární články mohly nahradit všechny ostatní formy výroby energie.

Tesla Gigafactories
Tesla Gigafactories

6. Elektronika Tesly je o několik let napřed před konkurencí: Nikkei Asian Review nedávno rozebral Teslu 3 a její elektronické komponenty. Inženýři japonského ekonomického listu byli šokováni nad pokročilými obvody, které uvnitř vozu našli. Inženýr z nejmenované konkurenční automobilky se podíval na centrální řídicí jednotku a přiznal, že jeho společnost tohle nedokáže.

Tesla model Semi
Tesla model Semi

Autonomní řízení a Tesla

Systémy v současných vozech Tesla by měly být schopny dosáhnout plně autonomního řízení při správném naprogramování. To je úroveň 5 autonomního řízení v klasifikačním systému, který se táhne od úrovně 0 do 5. Prozatím jsou funkce autonomního řízení vozů Tesla na úrovni 2, což stále vyžaduje plně bdělého lidského řidiče.

Ostatní výrobci automobilů očekávají, že elektroniku schopnou řídit na úrovni 5 začnou do svých vozů montovat nejdříve v roce 2025, takže Tesla má před nimi výrazný náskok.

Tesla model X
Tesla model X

Tesla čelí a bude čelit stále rostoucí konkurenci

Jak už jste si mohli přečíst v analýze akcií NIO, konkurence v oblasti elektromobility roste nejenom na čínském trhu, totéž se týká i Tesly. Řada čínských automobilek, a především tradiční evropští výrobci automobilů, kteří do výzkumu a vývoje investují miliardy dolarů, mohou společnosti značně přistřihnout křídla v rozletu. Tesla je automobilkou, která rozděluje davy – buď ji milujete, nebo nenávidíte. Do značné míry tak závisí na tom, která skupina nakonec převáží.

online kurz akcie a opce

Dovětek Petr Plecháč

Posláním společnosti Tesla je urychlit světový přechod k udržitelné energii.

Tesla věří, že čím rychleji se svět přestane spoléhat na fosilní paliva a bude směřovat k budoucnosti s nulovými emisemi, tím lépe.

Telsa analýza akcií

V akciových screenerech nalezneme akcie TSLA v sektoru Consumer Cyclical (jako Amazon, Alibaba nebo The Home Depot) a v podsektoru Auto Manufacturers (jako Toyota Motor, General Motos či NIO).

Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách Tesla pro investory, objednávku vozidla můžete provést na oficiálních stránkách Tesly.

Artificial Intelligence (AI) a Tesla Bot

Jednou ze zajímavých novinek nebo jen další výstřel excentrika Elona Muska je současná práce na humaniodním robotu.

Tesla by ráda vyvinula robota, který zvládne snadné manuální úkoly jako nákup potravin, ale i nebezpečné nebo nudné práce.

Tesla AI robot
Tesla Bot

Základní informace o společnosti

Analýza akcií Tesla (TSLA)

Hodnoty platné k datu 14. 9. 2021

akcie Tesla
Název společnosti (ticker)Tesla (TSLA)
Akciový indexS&P 500
Sídlo společnostiPalo Alto, Kalifornie
Tržní kapitalizace716 miliard dolarů
Sektor (podsektor) Consumer Cyclical
(Auto Manufacturers)
Počet zaměstnanců70 757
Dividenda
P/E388
EPS$5,46
P/S17,10
P/B29,09
P/C44,1
TCZ hodnotí7/10

Finanční výsledky společnosti Tesla

Tržby Tesly

Tržby společnosti Tesla rok od roku rostou. V tomto roce se očekává nárůst tržeb o 60 %, v roce 2022 o 35 % a v dalším roce o 25 %. Podobným tempem se očekává také růst zisku na akcii (EPS).

tržby Tesly

V roce 2021 by tržby společnosti Tesla měly dosáhnout hranice 50 miliard dolarů, v roce 2022 pak dokonce 68 miliard dolarů. Segment Automotive tvoří podíl 93,7 % tržeb, zbytek tvoří segment Energy Generation and Storage.

Při tržní kapitalizaci 700 miliard USD, tržbách (revenues) 40 miliard USD a čistém zisku 2 miliardy USD lze prohlásit, že se akcie Tesly i po korekci z 900 USD na nynějších 740 USD prodávají stále poměrně „draze“. Tesla je růstová akcie, před rokem její čistý zisk činil pouhých 700 milionů USD a rok předtím byla 860 milionů USD ve ztrátě.

Společnost Tesla je zisková od roku 2020.

Celkový dluh společnosti činí 11 miliard USD, v hotovosti má však přes 16 miliard USD, a lze tak hovořit o společnosti bez dluhu. Také díky tomu mohla Tesla investovat do Bitcoinu 1,5 miliardy dolarů!

Investice do akcií Tesla je investice do budoucnosti.

Akcie společnosti jsou stále nesmírně nadhodnocené a zisková je pouze několik kvartálů. Je nesporné, že má Tesla před sebou zářnou budoucnost, cena, kterou však musíte platit za její akcie, je poměrně vysoká. Není umění koupit akcie skvělé společnosti, úspěch však přináší investice do skvělých společností za rozumnou cenu a cena akcií Tesla je stále poměrně „problematická“ (14. 9. 2021, cena 743 USD/akcii).


Nakupuj akcie Tesla (TSLA) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
eToro
Recenze

Ebook