Feministická ekonomie – postavení žen a mužů ve společnosti
Oblast feministické ekonomie je velice široká. Týká se především rozdílného postavení žen a mužů ve společnosti a nerovných šancí na trhu práce.
Feministická ekonomie
Jedním ze směrů ekonomického myšlení je takzvaná feministická ekonomie. Ta je úzce spojena s genderovým uvědoměním. Hlavní oblastí feministické ekonomie je diskriminace žen.
Tato diskriminace se týká především:
- postavení žen na trhu práce
- mzdových rozdílů mezi ženami a muži
- jednostranné péče o děti
- politiky volného času
- ekonomie domácnosti
Otázkou feministické ekonomie se začala společnost více zabývat v šedesátých letech minulého století, kdy se poukazovalo na to, že tradiční práce žen je hluboce podceňována. Poukazováno bylo především na výchovu dětí, péči o domácnost a nemocné seniory. Díky tomu, že se o problému začalo více hovořit, se dostává otázka feministické ekonomie také do makroekonomie, mezinárodní ekonomie a koncepcí rozvoje.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Takzvané „tradiční rozdělení rolí“ ženy svazuje
Feministická ekonomie poukazuje na fakt, že některé úkoly jsou historicky vyhrazeny především ženám. Jedná se o vše, co zahrnuje péči o domácnost a rodinu. Tato role není dána ženě proto, že by pro ni byla lépe disponovaná, ale je to v podstatě historický odkaz, který se stále udržuje výchovou v rodině a ve společnosti.
- Ženy jsou společností vnímány jako ty, které jsou odpovědné za chod domácnosti.
- Tím pádem jim to znemožní nebo alespoň ztíží možnost uplatnění na trhu práce za rovných podmínek.
Problémy prohlubuje současná světová ekonomická situace
Feministická ekonomie je složena z mnoha témat. K těm citlivým patří nezákonné činnosti. Jedná se o obchodování s lidmi a prostituci. V mnoha případech dochází k vykořisťování žen a obohacování mužů.
Otázkami, které přináší feministická ekonomie, se zabývá také nadace Friedrich-Ebert-Stifung ve spolupráci s Katedrou genderových studií FHS UK. Zaznělo zde i to, že k prohlubování problému přispívá také fakt, že v budoucnu hrozí znatelnější rozdělování na chudé a bohaté.
- Tyto ekonomické rozdíly zasáhnou i do podmínek pro zaměstnávání mužů a žen.
- Rozdíly budou také výraznější mezi západní a východní Evropou.



UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.