Investiční alkohol – jak vybrat správnou lahev a co ovlivňuje cenu whisky
I v našich krajinách se čím dál víc investorů zaměřuje také na tzv. alternativní investice, mezi které bezpochyby patří investování do alkoholu.
Na prvotní seznámení s filatelií a investiční whisky navazuje dnešní článek, který připravil Ondřej Hucek a díky kterému si můžeme my všichni obohatit náš investiční rozhled – díky, Ondro!
Investiční alkohol
Skladování investičního alkoholu
Investování do alkoholu s sebou přináší nutnost porozumět základním benefitům i rizikům tohoto alternativního přístupu k investování.
Jednou z prvních věcí, kterou začínající investor do drahých lahví alkoholu bude řešit, je jejich skladování.
Investiční alkohol se kupuje převážně v lahvích, a to jak kvůli možnosti skladování, tak i množství (objemu).
Např. v takovém Irsku či Skotsku lze nakoupit asi za 6 000 eur rovnou sud (barel), který je ovšem jednak nákladný na skladování (jiné podmínky, místo apod.), tak i na následný prodej (likvidita).
No a řekněme si, hraje se zde na kvantitu, nebo na kvalitu? 🙂
Lahve whisky, rumu, ginu, cognacu aj. se dají skladovat poměrně snadno. Stačí, aby byly mimo dosah přímého slunečního světla a na bezpečném místě, tedy aby lahev nespadla a nerozbila se. Pro opravdu drahé investiční lahve se dnes dají pořídit i trezory, podobně bezpečné jako ty na zbraně či zlato.
Skladování whisky se v tomto ohledu řadí mezi poměrně nenáročný artikl, na rozdíl od vína, které vyžaduje opravdu specifické podmínky skladování. Při skladování vína je zapotření klást důraz na teplotu i vlhkost sklepa, a to v závislosti na druhu vína a dalších specifik dané lahve.
Podle čeho vybrat dobrou lahev?
Značka a celkový počet lahví
Tou nejzásadnější otázkou při investování do alkoholu je samozřejmě výběr té správné lahve. Je zapotřebí dát stranou své osobní preference a zaměřit se na výběr investiční lahve, ne lahve ke spotřebě 🙂
Při výběru lahve sledujeme, kolik kusů bylo vydáno (čím méně, tím lépe) a zda se jedná o limitovanou edici, nebo lahev, která byla vydána k nějakému výročí či speciální události.
Mezi nejvíce vyhledávané whisky patří skotská Single Malt, ale oblíbených investičních značek je mezi investory spousta. Zároveň neplatí, že by whisky měla být výlučně jen ze Skotska, velmi oblíbené jsou např. i ty z Japonska.
Stáří destilátu, cena a palírna
Stáří destilátu by se mělo pohybovat minimálně kolem 20 let (čím starší, tím lepší), přičemž toto lze považovat jen za hrubý odhad, a vždy je zapotřebí do ceny promítnout i mnoho dalších proměnných. Částka kolem 50 000 Kč je považována za jeden ze znaků potenciálně dobré investiční lahve, která by neměla mít problém s budoucím zhodnocením.
Pro začátek naší investiční kariéry můžeme sáhnout i po levnějších artiklech, např. kolem 5 000 Kč. Lahev by ovšem i tak měla být něčím speciální.
Dalším zajímavým lákadlem a hodnotou může být alkohol z palíren, které už neexistují. Sice se i dnes některé lahve zaniklé palírny mohou prodávat relativně levně, ale až čas ukáže, zda se nejednalo o skvělou investiční příležitost. V praxi stačí jedna zmínka celebrity a jejich cena se znásobí.
Exkluzivita balení podtrhne cenu
Najdou se i takové palírny, které si nechají vyrobit na zakázku dělaný dřevěný box od firmy, která jinak dělá např. vnitřní design automobilů Rolls Royce, nebo osloví sklářské umělce a svůj destilát stočí do speciálně ručně foukané lahve.
Když se vše spojí dohromady a na počest zakladatele palírny vznikne limitované množství whisky, která se stočí do ručně foukané lahve se speciálním obalem, může se cena takové lahve během pár let zhodnotit i o 15-50 %. Pokud by tato palírna byla již zaniklá, mohou dnešní lahve takové whisky povyrůst na ceně i o desítky procent za rok.
Chuť investičního alkoholu hraje roli
Chuť je rozhodně jeden z nejdůležitějších faktorů, který se nesmí podceňovat. Čím více whisky chutná, tím větší je o ni zájem a tím jsou ovlivněny i předchozí zmíněné faktory.
S přáním pěkného dne
Ondřej Hucek a Petr Plecháč, TradeCZ
Přidej se k nám a začni vzdělávat své okolí.