Momentum indikátor (MOM)
Indikátor MOMENTUM patří mezi nástroje analýzy síly trendu sledovaného trhu.
Nalezneme jej jako oscilátor pohybující se obvykle (v MT4) nad a pod středovou hodnotou 100. Svým chováním se snaží události na trzích předurčit a varovat nás před možnou změnou dříve, než většina ostatních nástrojů technické analýzy.
Jako bonus určuje Momentum i směr (ne jako např. indikátor ADX) předpokládaného pokračování trhu. Stačí jen sledovat kam linie Momenta ve spodním okně MT4 směřuje.
Obvykle se bude pohybovat nad a pod středovou hodnotou 100.
Silný pohyb Momenta jedním či druhým směrem předesílá zájem investorů v pokračování v nastoleném trendu.
Pokud Momentum slábne, značí to jediné, a sice slábnoucí zájem investorů v pokračování v nastoleném trendu. Jisté ovšem není, zda dojde ke zpomalení, odpočinku, korekci, či k otočení trendu.
Mnohdy se v souvislosti s Momentem setkáme s označením indikátor optimismu. Pokud Momentum indikátor sílí a pokračuje ve svém pohybu jedním směrem (nahoru či dolu), na trhu převažuje optimismus a předpoklad, že se trh bude ubírat daným směrem, se zvyšuje. Pokud se naopak síla a rychlost Momenta sníží, na trhu se jistě něco děje a pokud jsme např. těsně před naším profit targetem, měl bychom zvážit výběr zisku.
Využití
- Měření síly trendu pro rozhodnutí vstupu do pozice, nebo stanovení profit targetu. Čili otevírání pozice při sílícím Momentu a uzavírání pozice při oslabení Momenta.
- Překročení středové hodnoty směrem nahoru = signál k nákupu.
- Překročení středové hodnoty směrem dolu = signál k prodeji.
- Nacházíme se nad středovou hodnotou = hledáme vstupy do longu.
- Nacházíme se pod středovou hodnotou = hledáme vstupy do shortu.
- Divergence mezi linií Momenta a tržní cenou.
Ve spodním okně MT4 je náš Momentum indikátor. Vyznačeny jsou oblasti se silným momentem do long či short pozice. V trzích se často setkáme s tržním obdobím tzv. chopem, ve kterém můžeme dostávat spousty falešných signálů (černé ovály v grafu nahoře). V těchto obdobích si obchdoníci uvědomí, že základním pohledem na graf musí být Price Action a až poté si můžeme nechat napovědět naším oblíbeným indikátorem.
Podívejme se na očividné divergence mez tržní cenou a hodnotou Momenta. První situace zleva a slábnoucí Momentum, zatímco trh vytváří dvojitý vrchol . pro nás ideální příležitost na krátkou pozici. Druhá příležitost a naopak sílící Momentum, i když trh se vydává hlouběji a hledá pomyslné dno – příležitost k nákupu. Třetí situace je od nás pojata silně individuálně a potřebuje ke správné interpretaci trochu zkušeností. Zatímco si trh pohrává s myšlenkou průrazu nahoru a většina traderů očekává průraz pomyslné trendline, Momentum se tiše dostává pod středovou hodnotu 100 a my již víme, že přichází čas pro short signály.
Výpočet
Výpočet hodnoty Momenta spočívá v porovnání aktuální uzavírací ceny vzhledem k uzavírací ceně n-úseček nazpět (např. 14 v základním nastavení). Pakliže je aktuální uzavírací cena vyšší než před např. 14 dny, jsme v uptrendu. A jak moc? To nám ukáže vizualizace Momenta.
Základní nastavení
- Období 14
- Close
TCZ závěr
Momentum indikátor dostal svůj název z logiky věci:
Řekněme, že se na trhu začíná rozbíhat nový trend, ale je za tím lákajícím pohybem vůbec nějaké momentum? Nějaká hybná síla, něco, co nám napoví, že má smysl brát tuto snahu o začínající trend vážně? Na tyto otázky můžeme hledat odpověď právě u Momentum pomocníka. Oblibu v něm najdou především forex a akcioví obchodníci.
Štítky: indikátorytechnická analýza
Jak se Vám líbil tento příspěvek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdy.
Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1
Příspěvek zatím nebyl hodnocen. Buďte první!