Na co by se měl začínající investor zaměřit při tvorbě nového akciového portfolia
S novým rokem se tradičně pojí novoroční předsevzetí. Je možné, že jste i vy letos kromě více sportování či diet pomysleli také na finanční gramotnost.
Letos je díky XTB tento trend podpořen kampaní Akcie zdarma pro dobrý začátek.
Jak už to ale s předsevzetími bývá, v mnoha případech je z nich rychle upuštěno. V tomto článku se podíváme tři důležité aspekty, o kterých by měl začínající investor přemýšlet.
Pasivní a aktivní přístup
Jak hodláte k investování přistoupit – aktivně či pasivně?
- Pasivní investování má tu výhodu, že mu člověk nemusí věnovat mnoho času. V praxi si investor pouze vybere jedno nebo několik ETF, případně pečlivě vybrané akcie (obvykle velkých) společností, a následně do nich na pravidelné bázi investuje. Nejčastěji se volí týdenní, měsíční či kvartální perioda. Investor by s daným přístupem měl očekávat průměrný výnos odpovídající průměru daného trhu. Tento přístup je považován za méně rizikový.
- Aktivní investoři se oproti tomu snaží tento průměrný výnos překonat, a to pomocí stavby portfolia z individuálních akcií. Tento přístup obvykle obnáší vyšší volatilitu a nutnost většího soustředění na dění na trzích a více zkušeností. Nicméně potenciální zisk je u jednotlivých akcií mnohem vyšší než u ETF – pasivního investování.
TIP: Ať už si zvolíte kteroukoli cestu, analytici XTBvydali Tržní výhled pro 2023, kde jsou zmíněny všechny důležité trendy pro tento rok.
Velkou roli při rozhodování mezi aktivní a pasivní správou hraje časový horizont. V případě, že investor přemýšlí v rámci desítek let, může si většinou dovolit větší pasivitu než člověk s kratším časovým horizontem. Zároveň mnoho investorů volí hybridní model, tedy investování do ETF i výběr konkrétních akcií.
Růstové nebo dividendové akcie
Pasivní investoři již neřeší nic, pouze si hlídají pravidelnost. Aktivní investoři se následně rozhodují mezi růstovými a dividendovými akciemi.
- Dividendové akcie jsou obvykle velké společnosti, které vyplácejí část svých zisků akcionářům právě formou dividend. Obecně se vyznačují nižší volatilitou ceny a jejich hlavním pozitivem je z nich plynoucí pasivní příjem ve formě dividend.
- Růstové akcie ve většině případů nevyplácí dividendu, případně je její výše zanedbatelná. Své zisky obvykle růstové společnosti reinvestují zpět do firmy, v očekávání růstu společnosti, a následně růstu akcií. Pro tyto akcie jsou typické velké cenové pohyby, kdy v horizontu měsíců mohou akcie za příznivých podmínek vyrůst klidně o desítky až stovky procent. Tento trend ale funguje i v opačnou stranu. Mnohé růstové akcie jsou od svého maxima z minulého roku dole o 80 %.
Diverzifikace nebo specializace
Poledním tématem je otázka diverzifikace nebo specializace. Řada začínajících investorů tíhne ke specializaci na svou oblíbenou akcii/segment/sektor. Typickým příkladem posledních let je oblíbená společnost Tesla, která v době růstu dokázala svým investorům přinést pohádkové bohatství, nicméně v posledních měsících se od svého maxima propadla o více než 70 %.
Alokace kapitálu pouze do jednoho skvělého produktu nebo sektoru může být vysoce profitabilní, může však také znamenat vysoké ztráty!
Současný medvědí trh ukazuje potřebu diverzifikace na více frontách.
Téma investic a akciového portfolia je ještě mnohem komplexnější a vše není možné probrat v tomto krátkém článku. Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, akciový expert Tomáš Vranka vypracoval osmidílný kurz Tvorba akciového portfolia, který je zdarma dostupný zde:
https://cz.xtb.com/tvorba-akcioveho-portfolia
Můj analytický pohled na trhy máte jako vždy k dispozici každé pondělí a středu 🙂 pro reálné klienty XTB a Patrony!