Pasivní příjem v kryptoměnách – jak vydělat na kryptoměnách
Investicemi do kryptoměn můžete vydělávat nejen jejich nákupem a prodejem, ale také jejich používáním k vytváření pasivního příjmu.
Následující článek vám dá základní přehled, jak dosáhnout pasivního příjmu v kryptoměnách.
Pasivní příjem v kryptoměnách
Základní myšlenkou generování pasivního příjmu v kryptoměnách je vydělávat peníze bez aktivní účasti investora, resp. minimalizace času stráveného investováním. Namísto zbytečných obchodních rizik (zvláště pro začátečníky v kryptoměnách a tradingu), ztrácení času na analýzy nebo ponechání kryptoměn nečinně v peněženkách, aniž byste něco vydělali, nyní můžete své coiny nechat pracovat za vás, jak dlouho budete chtít. Pouze musíte věnovat nějaký čas nastavování své strategie. Jakmile vše nastavíte, bude se vám generovat průběžný příjem s malým nebo žádným dalším úsilím z vaší strany.
S kryptoměnami je možné dosahovat kvalitního pasivního příjmu, ale výnosy se budou lišit v závislosti na použité metodě (které budou popsány níže) a množství základního kapitálu, se kterým budete začínat. Kvůli volatilitě neexistuje žádná záruka, že jakékoli krypto-strategie přinesou nějaké výnosy. Současně je na začátek nutno obecně uvést, že jakákoliv investice, resp. manipulace s kryptoměnami, má svá rizika a je s nimi nutno počítat. V každé investici je vždy nutné hledět na poměr rizika/výnosu a snažit se minimalizovat riziko, a naopak maximalizovat zisk.
Pokud vás tedy tento přístup k investování do kryptoměn zajímá, tak vám dále představím šest základních metod pro pasivní příjem v kryptoměnách. Způsobů pasivního příjmu v kryptoměnách existuje samozřejmě daleko více, ale pokud chcete jít více do hloubky, doporučuji připojit se na náš speciální krypto Patreon na TradeCZ, vytvořený ve spolupráci s Cryptodrops Research, kde se mj. zabýváme touto tematikou.
TradeCZ krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
Staking kryptoměn
Můžete držet svou preferovanou kryptoměnu a současně za to dostávat odměnu tím, že ji tzv. „zastakujete“. Jedná se tedy o určitý vyšší level Buy&Hold strategie, když chcete danou kryptoměnu držet delší čas a po tento čas z ní dostávat další odměny.
Staking je rychlý a jednoduchý a nyní je k dispozici na mnoha platformách, ze kterých si můžete vybrat různé kryptoměny, dobu trvání stakingu a výši výnosu pro dané kryptoměny.
Jak funguje staking kryptoměn?
Tento článek nemá ambici popsat technické fungování jednotlivých technologií daných kryptoměn, nicméně ve vztahu ke stakingu je nutné připomenout mechanismus konsensu nazývaný „Proof of Stake“. U kryptoměn postavených na tomto mechanismu zastakování vašich kryptoměn pomáhá zabezpečovat daný blockchain, resp. umožnit jeho řádné fungování.
Odměnou za poskytnutí vašich tokenů k zajištění správného fungování blockchainu je pak odměna určená pro stakery.
Druhá varianta, která je často označování jako staking, je uzavření („lock“) svých tokenů v nějakém DeFi (tzv. decentralizované finance) protokolu, (přičemž DeFi protokol váš token využívá k různým účelům podle typu daného DeFi projektu). Za uzamčení následně dostáváte pravidelnou odměnu.
Jaké jsou výhody stakingu kryptoměn?
Mnoho dlouhodobých hodlerů považuje staking za jednoduchý způsob, jak držet své tokeny a současně je dále „množit“. Většina blockchainů nabízí stakerům i možnost rozhodovat o dalším směřování projektu. Tohle ocení především ti, kterým záleží na dlouhodobém vývoji projektu. Odměny ze stakingu mohou plynout z různých druhů „příjmů“ projektu.
- Nejčastější jsou tzv. inflační odměny, tedy jinými slovy stakeři dostávají podíl na zvětšující se nabídce tokenů.
- Dalším zdrojem odměn je podíl na poplatcích za transakce na daném blokchainu.
- Poslední běžný zdroj odměn je podíl na poplatcích z činností na blockchainu (např. poplatky za mintování nftček, poplatky za využívání DeFi projektů apod.).
Jaká jsou rizika stakingu kryptoměn?
Staking většinou vyžaduje zamknutí tokenů na nějaký čas (běžně to bývá 1-3 týdny). Tedy jinými slovy, pokud se rozhodnete ukončit stakování, budete muset nějaký čas čekat, než budete moci dále manipulovat se svými tokeny. Současně v tomto mezidobí (tzv. „unlock period“) většina blockchainů nenabízí již žádné odměny. Tohle riziko je nutné zdůraznit především v tom ohledu, že pokud se na vašem blockchainu objeví nějaká chyba, resp. nějaký problém, nemůžete svoje tokeny okamžitě prodat a dostat se pryč z tohoto projektu (své o tom vědí stakeři tokenu Luna).
Je tedy podstatné, abyste se před zastakováním svých tokenů dostatečně seznámili s daným projektem a zvážili všechna rizika. Na druhou stranu staking vás „donutí“ neprodávat v každém menším propadu na trzích a trochu nechtěně z vás udělá pravého hodlera.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Kryptoměnové půjčky (lending)
Dalším jednoduchým způsobem k získání pasivního příjmu je zapůjčení kryptoměny třetí straně výměnou za poplatek, resp. úrok.
O tom, kolik se dá vydělat, rozhodnou tři faktory:
- celková částka zapůjčené kryptoměny
- doba splatnosti půjčky
- úroková sazba.
Typy kryptoměnových půjček
Do kryptopůjček jsou obvykle zapojeny tři strany: věřitel, dlužník a platforma DeFi nebo centralizovaná krypto-burza (tzv. CeFi). Před půjčením jakékoli kryptoměny je dlužník obvykle povinen složit nějakou záruku (tzv. collateral). Věřitelé (tedy vy) ukládají své krypto do tzv. poolu, který automatizovaně řídí celý proces a platí jim procento z úroku placených dlužníky. Toto je pravděpodobně nejlepší způsob, jak získat pasivní příjem pomocí kryptoměn. V rámci krypto-půjček rozlišujeme několik typů, které se od sebe lehce liší.
- Margin půjčky
Margin půjčky slouží k získání prostředků využitých k pákovému efektu. To umožňuje obchodníkům zvýšit své pozice v aktivech (zejména k otevření pákových obchodů při tradingu), přičemž však obchodníci z těchto půjček musí platit úroky. Tento způsob půjček je běžný především pro kryptoměnové burzy, kde uživatelé, kteří chtějí nabídnout svá digitální aktiva k půjčkám, je pouze zpřístupní a nastaví základní parametry (za jaký úrok chtějí nabízet půjčku, na jak dlouho, zda půjčky po splatnosti automaticky obnovovat atd.).
- Peer-to-Peer půjčky
Půjčky typu peer-to-peer umožňují lidem půjčovat si napřímo jeden od druhého. Investoři musí nejprve vložit kryptoměnu do úschovné peněženky lending platformy a poté si mohou nastavit úrokovou sazbu, podmínky půjčky a kolik chtějí půjčit.
- Centralizované půjčování
Centralizované půjčování znamená spoléhat se na úvěrovou infrastrukturu třetí centralizované strany. Úrokové sazby a uzamykací období budou v tomto případě předem stanoveny právě třetí stranou. Uživatel této služby pouze vloží peníze na účet této třetí strany a automaticky dostává úrok z vložených prostředků.
Tahle cesta se však ukazuje jako velmi riziková, neboť vložíte peníze na účet někoho jiného (v historii např. BlockFi nebo Celsius) a jste odkázáni na solventnost tohoto subjektu. Pakliže tato třetí strana pozastaví výběry z různých důvodů (např. krach společnosti), již se nemusíte dostat ke svým prostředkům.
Nejznámějším zástupcem tohoto typu půjček je momentálně Binance. Binance poskytuje řadu krypto finančních produktů, jejichž prostřednictvím mohou uživatelé půjčovat krypto a získávat pasivní příjem. Pokud nechcete spravovat vlastní peněženku a využívat DeFi protokolů, použití možnosti CeFi (centralizované finance) může být mnohem jednodušší (avšak pozor na to, jakého prostředníka si vyberete).
- Decentralizované půjčování
Tato možnost zahrnuje poskytování půjček přímo prostřednictvím blockchainu. Neexistují žádní prostředníci a věřitelé s dlužníky komunikují prostřednictvím chytrých smluv (tzv. smart contractů), které automatizují úrokové sazby. Máte větší kontrolu nad svými penězi než v případě CeFi půjček. Nicméně je nutné zdůraznit, že pokud je ve smart contractu chyba nebo se nejedná o opravdu decentralizovanou službu, mohou zde nastat stejné problémy jako v případě CeFi služeb. Vybírejte tedy DeFi protokoly, které mají nějakou historii a jsou prověřeny časem.
Nejznámějším zástupcem tohoto typu půjček je Aave. Aave je DeFi protokol založený na Ethereum, který poskytuje různé půjčky v kryptoměnách. Současně krom Ethereum sítě Aave expandovala i na Arbitrum, Avalanche, Harmony, Matic, Fantom a Optimism. Taktéž musím říct, že Aave z pohledu uživatele je jedním z nejvíc „user friendly“ DeFi protokolů a zvládne ho prakticky i začátečník v kryptoměnách.
Airdropy a pasivní příjem na kryptoměnách
V kryptosvětě se termínem „Airdrop“ označuje veřejná distribuce digitálních aktiv, která probíhá zdarma.
Dříve se jednalo pouze o distribuci krypto tokenů (resp. coinů), ale nyní častým airdropem bývají i tzv. „NFT“ tokeny.
Airdrop je ve své podstatě především oblíbená marketingová technika, na jejímž základě tvůrce krypto projektu doufá, že rozdáním části tokenů získá dostatečnou pozornost krypto komunity k propagaci svého projektu. Dalšími častými důvody airdropů jsou pak zvýšení decentralizace sítě a testování projektu v jeho „early“ fázi.
Výše uvedené lze z pohledu nás krypto investorů shrnout tak, že airdrop je způsob, jak získat peníze zdarma (ne vždy se však jedná o „pasivní“ příjem bez jakékoliv práce). Pokud budete mít štěstí – jeden airdrop vám může přinést vaši roční výplatu. Z osobních zkušeností mohu říct, že průměrná hodnota airdropu se pohybuje někde kolem 10 $, což není mnoho, ale kdo vám dá zdarma 200 Kč?
V roce 2021 a 2022 proběhla velká série skvělých airdropů. Namátkou lze zmínit např. Aptos (1500$+), TWT (100$+), ENS (17000$), Paraswap (10000$) nebo Goblintown NFT (9000$), přičemž všechny zmíněné airdropy šly udělat i vícekrát. Nemusíte tedy investovat miliony korun, abyste získali zajímavé kryptoměny. Jediné, co budete potřebovat, je investovat trochu úsilí a osobního času.
Právě na Airdropy se dopodrobna zaměřujeme v naší krypto-sekci na Patreonu.
Liquidity pooly a yield farming
Poskytovatelé likvidity investují své kryptoměny do tzv. „fondu likvidity“ (liquidity pool), což je velmi zjednodušeně řečeno kryptoměnový obchodní pár (např. BTC + USDT), který na decentralizovaných burzách slouží jako podklad pro obchodování daných kryptoměn.
Poskytovatelé likvidity pak očekávají pasivní příjem z poplatků za zobchodování daných obchodních párů, do kterých investovali. Takže pokud vložíte zmíněné BTC a USDT do BTC/USDT poolu, budete získávat podíl na všech poplatcích třetích osob, které tento pár budou obchodovat. Likvidity pooly jsou uzamčeny ve smart contractu za účelem umožnění decentralizovaného obchodování a dalších aktivit. Decentralizované burzy využívají k provádění obchodů většinou automatické tvůrce trhu a liquidity pooly oproti klasickému párování příkazů mezi obchodníky tak, jak to známe z klasických burz.
Jedním z příkladů investiční strategie v rámci DeFi je takzvané „farmaření“ (neboli „yield farming“). Zahrnuje půjčování nebo stakování vašich kryptoměn výměnou za získání podílu na transakčních poplatcích nebo úroků z transakčních poplatků. V podstatě to funguje tak, že půjčujete peníze samotnému DeFi projektu, je to podobné jako získávat úroky na bankovním účtu (kde banka vydělává pomocí vámi uložených peněz). Aby se investoři mohli podílet na výnosové farmě, umisťují tokeny do specifického druhu smart contractů, nazývané fond likvidity (viz výše). Token, který získáte na základě vložení vašich prostředků do fondu likvidity (tzv. LP tokeny – vyjadřující váš podíl v daném poolu), pak dále můžete zastakovat právě v rámci zmíněného „farmaření“. Těm, kteří nabízejí likviditu tímto způsobem, platí DeFi protokol procento z poplatků, které udělají obchodníci, kteří využívající pool.
Mezi největší DeFi projekty, kde lze farmařit, jsou https://pancakeswap.finance/, https://app.uniswap.org/ nebo https://www.sushi.com/.
Cloud mining – těžba kryptoměn a pasivní příjem
Cloudová těžba je nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak získat pasivní příjem z těžby kryptoměn, přičemž v tomto případě nemusíte kupovat a udržovat své vlastní těžební vybavení. Zjednodušeně řečeno, stačí si pouze pronajmout těžební zařízení (resp. výpočetní výkon) v rámci externí cloudové služby (tzv. poskytovatelé cloud miningu).
Lidé si mohou uzavřít nájemní smlouvu o cloudové těžbě, která je opravňuje k získání části „hash rate“ po stanovenou dobu, a to výměnou za předem sjednanou finanční částku. Nájemce je odměněn nově vytěženými kryptoměnami úměrně velikosti pronajatého hash rate dle uzavřené smlouvy.
Příkladem společnosti, které poskytuje zmíněné služby, je např. https://www.genesis-mining.com/.
Dividendové tokeny v krypto-světě
Dividendy jsou pojem, který pochází z akciového trhu a není potřeba ho blíže představovat. Podobný mechanismus odměňování „vlastníků“ projektu lze najít i v krypto-světě. Příkladem může být token KCS od burzy Kucoin, který zajišťuje podíl na hospodářském výsledku burzy Kucoin, resp. na výnosu poplatků, které tato burza účtuje uživatelům burzy.
Lukáš Hlobil (Andree), autor článku je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
Náš podcast z dubna 2023
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.