Napište nám zprávu
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Zastav se a přemýšlej“ 👍
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Nejčastější dotazy na zdanění investic a tradingu – první díl


Dominik Lukeš 15. 3. 2024
investice a daně | TradeCZ

Daně v roce 2024 – otázky a odpovědi

Získejte přehled o danění v roce 2024! V našem živém vysílání z 27. února jsme s daňařem Matějem Nešlehou probrali důležitá témata jako:

  • Prop trading: Jak danit zisky z obchodování?

  • Konsolidační balíček: Jaké změny přinese pro daňové poplatníky?

  • DIP: Co přináší novinka DIP?

  • BTC a kryptoměny: Jaké jsou daňové povinnosti pro držitele kryptoměn?

  • Akcie: Jak se daní zisky z dividend a prodeje akcií?

V tomto článku shrnujeme nejčastější dotazy a důležité myšlenky z live streamu a přinášíme vám užitečné rady a tipy pro daňové přiznání v roce 2024.

Sledujte nás a nenechte si ujít další živá vysílání s experty na různá témata!

investice a daně | TradeCZ
Přidej se mezi stovky investorů a traderů

Video – JAK DANIT V ROCE 2024 – prop trading, konsolidační balíček, DIP a QaA

Kdo je Matěj Nešleha

Od roku 2015 působí jako daňový poradce. V roce 2016 se stal zkušebním komisařem na Komoře auditorů České republiky pro oblast daní.

O rok později se stal členem zkušební komise na Komoře daňových poradců, kde se věnuje zajišťování vysoké úrovně kvalifikačních zkoušek.

Od roku 2015 je majitelem a ředitelem poradenské společnosti KODAP Jihlava, s.r.o., která sídlí v Jihlavě.

V roce 2018 se stal členem Prezidia Komory daňových poradců, které má na starosti strategické řízení komory.

investice a daně | TradeCZ

TIP: Stáhněte si PDF jak vyplnit daňové přiznání


Video – stream z 9. 10. 2023 – návod, jak vyplnit daňové přiznání pro trading a investování

1. téma – Zdanění prop trading

Jak danit příjmy z prop tradingu?

Nemyslím si, že dneska finanční úřad ví, že něco takového se děje. Podíváme-li se na konstrukci zdaňování příjmů fyzických osob, tak u fyzické osoby máme 5 škatulek příjmů.

  1. Příjmy ze zaměstnání – zde se shodneme, že tu nejsme, vyhazuji.

  2. Příjmy z podnikání – zde s otazníkem, příjmy z podnikáno to pravdu můžou být.

  3. Příjmy z kapitálového majetku – povahou věci nelze říct, že se jedná o příjmy z kapitálového majetku, ty jsou jasně definované.

  4. Příjmy z nájmu – ty to rozhodně nejsou.

  5. Ostatní příjmy – jedná se o příležitostné příjmy, prop trading není úplně nahodilá záležitost. Je jedno, jak často se tomu věnuji, je zde určitá soustavnost. Pokud se tedy jedná o soustavnou činnost, tak se Matěj obává, že jediné správné zdanění je ze samostatné činnosti, čili z podnikání.


TIP: Srovnání Fintokei a For Traders.

Fintokei | TradeCZ
Využij slevu 10 % s kódem: TRADE10CZ

Ale co ty kryptoměny? U toho taky sedím každý den.

Ano, investování do kryptoměn nebo cenných papírů spadá do ostatních příjmů, ale musím to dělat sám pro sebe na vlastní účet. Finanční správa to tedy definuje jako správu vlastního majetku, tudíž je paragraf 10 v pohodě.

Na prop trading se finanční správa nevyjádřila, že se jedná o správu vlastního majetku, ona to opravdu není správa vlastního majetku, tudíž může být trn v botě to, že se na to může dívat jako na příjem z podnikání, se kterým souvisí další věci jako sociální a zdravotní pojištění či registrace jako podnikatel. TO NENÍ ÚPLNĚ POZITIVNÍ ZPRÁVA, zákon je tak nastaven.


Divák VITO nesouhlasí a doplňuje: podnikání to ale přece není, protože tam není žadná vlastní odpovědnost, ani neposkytuji žádnou službu.


Reakce Matěje: podnikání není definováno jen vlastní odpovědností. Když se podíváme na ty kategorie, tak do jiné škatulky to nedáte. Dělám to soustavně, dělám to záměrně, s účelem dosahování zisku.


Robert S následně reaguje: A není to náhodou možné definovat jako hazardní hra? Žádné peníze neobchodujeme. Je to jen virtuální demo.


Matěj: Abych se vešel do hazardních her, tak se musím podívat do zákona hazardních her, které jsou určitým způsobem definované. Jsou tam různé kategorie: loterie, tomboly, automaty. Zde se také nevejdu, neobchoduji se skutečnými penězi.


„Abych měl všechno v pořádku, postačí pravděpodobně volná živnost“

FTMO dříve požadovala živnost, aby vyplatila tzv. PAYOUT. Poté od toho ustoupila, protože firmě je prakticky jedno, jak si plním své daňové povinnosti ze zákona. Ona má s námi jen sepsanou smlouvu a JAK a JESTLI to zdaním, je jí jedno.

Někteří diváci měli zjištěnou informaci, že živnost být nemusí, tohle je prozatím neověřená informace. Matěj šel zjišťovat na živnostenský úřad první informace, ale nedostalo se mu jasných informací.

*Tahle informace bude poté doplněna*

prop trading a daně | TradeCZ

2. téma – Zdanění tradingu

Kdy je nutné jít a podat daňové přiznání? Pokud jsem zaměstnaný a mám zdanitelné příjmy z tradingu, daňové přiznání musím podat, pokud příjmy z tradingu přesáhnout 20 000 Kč. ALE MUSÍM SE DÍVAT NA PŘÍJEM.

Pokud nejsem zaměstnaný, tak musím zdanit od příjmu 50 000 Kč. Trading již živnost není! Jedná se o správu vlastního majetku, bez limitu. Můžu točit i miliardy, není to podnikání.

Vývoj našeho obchodního účtu můžete zdarma sledovat na stránkách myFXbook.


3. téma – není podstatné, kdy si peníze vyberu od brokera, podstatné je, kdy pozici uzavřu


David B: ​​Co když si budu trochu smolit peníze pár let a budu je mít z mnoha a mnoha různých pozic u brokera našetřené a rozhodnu se jeden den si je vybrat, tak jak to pak funguje ?


Jedná se o klasický mýtus, finanční správě je jedno, kdy si peníze převedeme na náš bankovní účet. Důležité je, kdy jsme uzavřeli pozici. Je jedno, jestli se zisk reinvestuje nebo vybere, jedná se o realizaci obchodu!

4. téma – Konsolidační balíček

Téma bude shrnuto jen ve zkratce, protože o balíčku se dá přednášet mnoho dní. Smyslem je naplnit státní kasu. Jsou zde zásadní změny, zejména u fyzických osob, a účinnost začala 1. 1. 2024. Tudíž se týká až příštího daňového přiznání.

Nejvíce změn se týká zaměstnanců. Chystají se docela zásadní změny u dohod, a další mega změny u dohod o provedení práce jsou v prvním čtení, tudíž není zcela jasné, co vlastně bude. Prozatím se jedná o velké změny v sociálním a zdravotním pojištění.

Také se zvedla sazba sociálního pojištění o 0,6 %. U zaměstnanců se změnily stravenky, stravenkový paušál a omezily se zaměstnanecké benefity.

Tlak na dosažení profit targetu a riziko ztráty poskytnutého kapitálu (challenge) může být stresující.


trading a daně | TradeCZ
Plníme výzvy u propfirem v PMTrading!

Podnikatelé také mají změny u sociálního a zdravotního pojištění. Docela se zde zvýšily měsíční odvody. Od roku 2024 se platí minimální záloha na sociální pojištění 3 852 Kč. Zdravotní pojištění se zvýšilo na 2 968 Kč. Změna nastala proto, že se zvyšují vyměřovací náklady a budou se zvyšovat i v roce 2025 a 2026, tudíž je možné, že příští rok to opět stoupne. Výše těch odvodů poroste z důvodu srovnání zdanění zaměstnanců a podnikatelů.

Také se omezilo odepisování automobilů do limitu 2 000 000 Kč. Už si to Ferrari celé nezdaníte ☺. Také se snížil limit pro progresivní zdanění 23 % pro rok 2024 na částku 1 583 000 Kč.

Změna od roku 2025 je pro časový limit pro osvobození z prodeje cenných papírů, bude zde absolutní hodnota 40 000 000 Kč. Pokud splníme časový test a prodáme například za 50 000 000 Kč, tak pouze 40 000 000 Kč máme osvobozených, zbytek 10 000 000 Kč je zdanitelný.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

trading a daně | TradeCZ

5. téma – Paušální režim a akcie

Když jsem na paušálním režimu, můžu počítat obrat na akciích do obratu z podnikání? Jedná se o variantu, kdy jednou měsíčně platím paušální zálohu. V tu chvíli zákon říká, abych mohl být v tom režimu, nesmím mít další příjmy, mimo příjmy z podnikání, které by přesáhly 50 000 Kč. Pozor na to, co vás může vyhodit z paušální daně (dividendy ze zahraničí, z nájmu, obchodování s akciemi, kryptoměny, deriváty). V paušálním režimu je přípustný jen příjem z podnikání.

Pokud překročíme 50 000 Kč, tak podáme správci oznámení, že jsme to porušili a do konce roku platíme paušální zálohu dále. Pozor, je to příjem, nikoli zisk. Lze to porušit i ztrátou!

XTB

6. téma – Vykážu nulu, musím podat přiznání?

Ano, správně se musí podat daňové přiznání. Finanční úřad Vás donutí podat daňové přiznání, a pak je otázka, jaká bude Vaše daň, pokud byste nějakou museli doplatit. Poté může vzniknout úrok z prodlení a pokuta za nedanění. Takže se velmi doporučuje podat i nulový zisk.

Máme zde mezinárodní výměnu informací. Burzy atd. mají povinnost na úrovni EU zasílat podklady. Takže v utajení se nedoporučuje obchodovat. A také máme sousedy.

O podobný příběh se může jednat v rámci daňové optimalizace. Prodáme nějakou akcii ve ztrátě a opět ji nakoupíme. Snížíme si daňový základ a zároveň máme akcii za lepší cenu.

Nemělo by se to říkat veřejně, že by s tím finančák mohl mít problém? Raději se tím nechlubit? Může mi finančák zakázat tohle provést?

V zákoně o dani z příjmu tohle není zakázané. Finanční správa poslední léta mluví o zneužití práva. Vykládá, že pokud něco uděláme, a je jedno co, a jediným důvodem je ušetřit na dani, tak jsme to neměli dělat. Ovšem prokazování je velmi náročné. A finanční úřad by musel prokázat úmysl. Obecně v České republice platí to, že co daním a nedaním, si nechám pro sebe. Udáních na finanční úřad je strašně moc, bacha, co kde řeknete. V různých facebookových skupinách jsou desítky tisíc lidí, může zde být i paní, co vás má na starosti na finančáku.


Kryptoměny a daně | TradeCZ
Krypto VIP skupina na Patreonu

7. téma – DIP

Jedná se o produkt spoření na stáří. Není v konsolidačním balíčku, je v jiném zákoně. Jde o nezdanitelnou část základu daně (penzijko, doplňkové penzijko, soukromé životní pojištění a DIP). Nově si můžeme odečíst od základu daně až 48 000 Kč z jakéhokoli produktu spoření na stáří. Zavedení DIPu pomohla také vyšší možná atraktivita z hlediska zhodnocení. Penzijní fondy nekončí zpravidla hezky. Taky už vám zaměstnavatel přispívá na Bitcoin?

A co daně? Platí, že zaměstnavatel může přispívat ročně až 50 000 Kč a já to nedaním – osvobozený příjem a daňově uznatelný náklad pro zaměstnavatele.

Vyplatí se DIP z hlediska daňaře?

Z hlediska podmínek je DIP podobný jako penzijko (vybrat v 60, spořit 10 let). Zde problém nevidím.


TIP: Co je to DIP


… DALŠÍ ČÁST JIŽ BRZY …

Nakupuj akcie u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Kryptoměny a daně | TradeCZ
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook