Všichni o tom mluví, málokdo tomu rozumí. Co si myslet o regulaci kryptoměn?
Regulace kryptoměn
Jedno z nejčastějších témat v oblasti kryptoměn je problematika regulace kryptoměn. Obzvláště v české – velmi anarchisticky smýšlející – komunitě jde o žhavou věc, na kterou žádný plivanec na Twitteru není tím posledním. Rád bych do diskuse přispěl názorem opačným. Jasný regulační rámec je pro obchodníky i průmysl věcí pozitivní. Dokonce bych si dovolil obhajovat globální přístup!
Jaké jsou potíže a výtky dosavadní regulace?
Zaprvé je důležité si uvědomit, že regulace blockchainu a kryptoměn není vůbec jednoduchou věcí. Ba naopak! To kvůli nátuře virtuálních aktiv – existují pouze v nekonečném digitálním prostoru. Své služby jeden může nabízet všude, kde je svobodný internet. Ale přitom se na něj nemusí stahovat žádné povinnosti.
Jak si umíte představit, zavést globální rámec není vůbec jednoduché. Komisařka z Evropské unie Mairead McGuinness se nechala na fóru v Davosu slyšet, že „technologie neznají státní hranice,“ a že bez globálního řešení „nemá cenu na trh dávat bariéry“.
Aspekt globálnosti se jen násobí s tím, že i v samostatných státech nebo uniích jsou politicky průchozí i rozumné regulace potíží. Je složité nastavit správnou klasifikaci a trh neudusit, naopak jej podpořit přilákáním investic institucí. A to nejen do aktiv samotných, ale i do byznysů, které je vyvíjí.
Mohlo by vás zajímat: Kryptoměny pro rok 2023 – trojice těch, které musíte mít v hledáčku!
Přínosy globálního legislativního rámce pro kryptoměny
Zkusme si připomenout, jaké pozitivní důsledky v ideálním světě má dobře nastavená regulace kryptoměn.
- Ochrání nezkušené investory od podvodníků, aniž by zasahovala do jejich práva nakládat s prostředky tak hloupě, jak jen uznají za vhodné.
- Umožní zrychlit technologický vývoj díky vyššímu přítoku financování od bank a dalších institucí, které se dnes kryptoměn štítí.
- Zjednoduší práci v blockchainovém průmyslu. Už žádné zbytečné právní kličky a soudy, ale správně nastavený funkční systém včetně vymáhání.
Obsáhnout vše zmíněné na globální úrovni nebude snadné. Avšak již máme příklady různorodých regulací, které fungují napříč světem. Například mořské právo. Nicméně i v něm jsou velké potíže s vymáháním, pokud jej nějaký stát odmítne či naprosto zneužívá. Pořád ale věřím, že prvních dvou zmíněných bodů by šlo celosvětovou dohodou dosáhnout.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Existují cesty k nastavení globálního legislativního rámce?
Jak bychom mohli světové právo ve vztahu ke kryptoměnám nastavit? Cest existuje několik. Vše záleží na tom, jestli se věc bude řešit bilaterálně (v diskusi jsou vždy dvě země) nebo v nějaké unii, sdružení států.
Třetí možností je (v podstatě) kombinace, například společná dohoda celé EU s Velkou Británií a USA. To nicméně vynechává obrovskou základnu uživatelů ze hry, neboť množství kryptoměnových nadšenců pochází ze vzdálených zemí s chladnými vztahy – Indonésie, Nigérie, Jižní Korea a další.
Osobně bych se stavěl pro řešení na půdě Světové obchodní organizace (WTO). V její struktuře má každý právo veta, takže by šlo o hodně složitý úkol, ale zároveň jsou členy státy, se kterými se dá domluvit. Smlouvy přijaté na půdě WTO jsou závazné, nikoli pouze doporučující.
Díky tomu by bylo možné prosadit liberální kryptoměny i v zemích, kde se k nim režim až tak pozitivně nestaví. Ústupky se dají vyjednat výměnou za jinou diplomatickou pozici, třeba snížení cla na některé produkty.
Mapa členů WTO. Zelení jsou členové, žlutí pozorovatelé. Každý stát má právo veta. Zdroj: wto.org
Slovo závěrem – regulace kryptoměn
Co si myslíte vy? Má podle vás globální přístup k regulaci kryptoměn smysl? Dejte mi vědět do komentářů nebo na našem TradeCZ Discordu!
Jirka Makovský je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
Obchoduj s námi 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.