Obchodní strategie Smart Money (část 3.) – vstupování do trhu
Smart Money strategie
Vítám vás u posledního dílu z minisérie obchodní strategie Smart Money. V prvním díle jsme se podívali, co přesně Smart Money je a jaká má pravidla, ukázali jsme si, jak definovat orderblocky a k čemu slouží. V druhém díle jsme si představili koncept likvidity, a také jak si v reálném prostředí definovat strukturu trhu.
Dnes si ukážeme, jak reálně vstupovat do trhu.
Refined Orderblocks
V první díle jsme si představili, co jsou to orderblocky, dnes se podíváme, jak s nimi dále můžeme pracovat. Někdy může být zóna příliš velká, zvláště při použití vyššího timeframu. K tomu používáme techniku “refine”, abychom měli přesnější vstup a snížili náš stoploss, což nakonec zvýší naše finální RRR.
Abychom si zónu zmenšili, přepneme na nižší timeframe a podíváme se, „jak to tam vypadá„.
Například z orderblocku z H4 můžeme jít na timeframe M15, a tam vybrat pouze zónu, která je sice uvnitř H4, ale je daleko menší.
Další technikou by bylo použití nástroje Fibonacci. Můžeme vstoupit do 50% nebo 25% zóny. Tuto metodu hojně aplikuji i já v trading discord skupině. Ale buďme opatrní, pokud si zónu až příliš zmenšíme. Vystavujeme se riziku, že se obchod vydá naším směrem ještě před tím, než se naše limitní objednávka aktivuje.
TIP: Podívejte se na graf, znázorněte si orderblocky na vyšším timeframu (H4, H1). Následně si je zkuste zpřesnit, a to buď pomocí nižšího timeframu, anebo pomocí Fibonacci. Sledujte při zadání limitních objednávek, jak se vám stoploss sníží, a zvýší tak potenciální RRR.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Kde je také Emil se svou strategií Smart Money 🙂
Typy vstupů Smart Money
V základu máme dva druhy vstupu. Vstup s konfirmací (Confirmation Entry) a agresivní vstup (Risk Entry). Oba tyto vstupy si představíme, a na konci článků bude u obou praktická ukázka obchodů z prvního únorového týdne.
Confirmation Entry
Identifikujte svůj POI (Point of interest) pomocí vyššího timeframu a dle potřeby si jej zpřesněte (viz minulý odstavec). Jakmile se cena dotkne vašeho orderblocku, přepněte na nižší timeframe a počkejte na BOS (Break of Structure) ve vašem směru. Jakmile trh úspěšně prolomí strukturu na nižším timeframu, umístěte čekající pokyn na nově vytvořený orderblock z vašeho nižšího timeframu.
Příklad: Mám orderblock na timeframu H4, počkám, až se ho cena dotkne, následně přepnu na timeframe M15 a počkám na menší prolomení struktury trhu. Následně vstupuji na orderblocku z timeframu M15, většinou to bude poslední opačná svíčka, než došlo k prolomení struktury.
- Je vhodný, pokud je hlavní zóna příliš velká.
- Je vhodný při obchodování proti trendu, jelikož obsahuje další konfirmaci.
- Je vhodný, pokud je na grafu více orderblocku a nejsme si jistí, který je ten pravý.
Klady
- Dobrý pro konzervativnější obchodníky, jelikož obsahuje konfirmaci.
- Poskytuje větší poměr RRR, jelikož si danou zónu zmenšíme a “utáhneme stoploss”.
Zápory
- Může se stát, že se trh nevrátí do naší “zmenšené” zóny, a obchod, který bychom agresivní metodou realizovali, nám uteče.
Risk Entry
Identifikujte svůj POI na vyšším timeframu a následně si jej zpřesněte pomocí nižšího timeframu nebo Fibonacci. Použijte limitní objednávku na začátek vaší zóny a stoploss pár bodů nad ni.
- Je vhodný, pokud máme jasně daný trend, do kterého naskakujeme.
- Je vhodný, pokud máme konfluenci – například M15 orderblock se nachází uvnitř H4 orderblocku.
- Je vhodný pro agresivní obchodníky.
- Je vhodný pro obchodování “na rybáře”, nahodím limitní objednávky a čekám, jestli se chytne, až poté se pozici dál věnuji.
Klady
- Umožňuje nám vstoupit do obchodů, kdy cena přijede do orderblocku, od kterého se odrazí a ihned otočí.
- Poskytuje vysoký poměr RRR, pokud si zónu zpřesníme a utáhneme stoploss.
- Není časově náročný – nahodíme limitní příkaz a dále nemusíme řešit (po otevření obchodu samozřejmě je potřeba pozice řídit).
Zápory
- Jedná se o agresivnější styl – winrate zde bude určitě nižší, ale pokud budeme udržovat vysoké RRR, 30% winrate je více než dost na to, abychom byli profitabilní.
Praktická ukázka Confirmation Entry
Měnový pár AUDUSD na grafu H4 „breakuje“ swingové low, čímž nám dává náznak, že downtrend bude pokračovat. Cena se nám následně vrátila do našeho H4 orderblocku (červený obdélník).
Přesunuli jsme se na graf M15, kde vidíme detailnější Price Action. Žlutou šipkou je znázorněna Price Action, kterou potřebujeme, abychom mohli do trhu vstoupit. Tedy, aby cena udělala průraz dolů na tomto timeframu (znázorněno linkou BOS) a potom, aby se vrátila ještě otestovat předešlou zónu, následně vstoupíme do krátké pozice.
Tak a máme náš BOS. Cena naši cenovou hladinu prorazila a úspěšně uzavřela – pohyb dolů máme tedy tímto potvrzený.
Dokážete určit na základě těchto informací, kde byste vstoupili? Na jakých zónách byste zadávali limitní objednávku a stoploss?
V rámci cvičení se zkuste zamyslet a následně porovnat.
Osobně zde vidím dvě zóny, první, nižší, je poslední wick nahoru, který sebral likviditu, a následně se cena propadla níž. Druhý vstup, ten vyšší, tzv. „extreme„, je pro případ, kdyby se cena rozhodla sebrat potenciální likviditu z celého wicku.
Jak se tento settup podobá s tím vaším?
A zde vidíme výsledek. Trh skutečně dorazil až pro „extreme“ zónu, na kterou velice hezky zareagoval a následně udělal silný pohyb dolů. Výběr těch settupů je velice individuální. Osobně jsem vstoupil do obou, a díky vysokému RRR mě jedna ztráta nemrzí, jelikož druhý settup mi ji s přehledem pokryl.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Kde je také Emil se svou strategií Smart Money 🙂
Praktická ukázka Risk Entry
Na grafu H4 taktéž vidíme, že nám trh prorazil dolů, a tím pádem potvrdil downtrend. Následně vidíme náš medvědí orderblock (červený obdélník), který si označíme a počkáme, jestli se k němu cena vrátí. Taktéž si můžeme znázornit demand, od kterého můžeme nakupovat, pokud by cena prudce padala dolů.
V případě nákupu by se jednalo o reversal trade, tedy obchod s menší probabilitou.
Označíme si zóny, od kterých bychom mohli prodávat. Jelikož se jedná o agresivní entry, můžeme okamžitě zadávat limitní objednávku do platformy. Potenciálních zón je na tomto grafu mnoho, tak je lepší použít širší stoploss.
Cena se k našim vyznačeným zónám nedostala, namísto toho začala rapidně dropovat. Trh nám udělal další break of sctructure, takže nejlepší zóna pro vstup je poslední orderblock.
Podíváme se na poslední svíčku před velkým dropem.
Pomocí Fibonacci si vyznačíme 50 % a tam dáme limitní objednávku. Stoploss umístíme nad vrchol naší zóny.
Trh nás velmi pěkně nabral a následně se otočil a pokračoval v pádu.
Pozici řídíme dle vlastního risk managementu. Všimněte si, jak oproti minulému „obrázku“ bylo obtížné najít správnou zónu, zatímco zde vidíme jenom jednu zónu. (Hledáme poslední opačnou (zelenou) svíčku před silným pohybem dolů).
Na závěr
Třetí díl je u konce. Dali jsme tedy celou skládačku dohromady, nyní už nás čeká „pouze“ několik hodin backtestování, zkoušení a vlastní vylepšování.
Každý trader si tu vlastní strategii koneckonců doladí podle sebe. Využijte naučené koncepty jako pomůcku při vašem tradingu. Používejte tyto články jako pomyslnou učebnici pro vaše analýzy a berte je jako „švédské stoly“ – co se mi líbí, to si vezmu, co se nelíbí, nechám být.
Mé analýzy najdete na Discordu.
Přeji mnoho úspěchů při obchodování.
První část strategie Smart Money
Druhá část strategie Smart Money
Čtvrtá část strategie Smart Money
Obchoduj u ověřených brokerů!



UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

Výborný seriál Emile. Moc chválím. Další díly nebudou ??? Moc by se hodila opravdu praktická ukázka několika reálných obchodů, které na základě této strategie proběhly, ať už úspěšné nebo ne. Okoukat to v praxi pomáhá nejvíce. Děkuji.
Zdravím, Emil vše probírá na našem Discordu, tak se přidejte 😉