GameFi: Zásadní lekce pro investory a play-to-earn hráče, blockchain hry
Krypto-hry GameFi
GameFi je zpravidla souhrnný název pro blockchain hry, ve kterých jsou aplikované koncepty blockchainu, NFT a chytrých kontraktů. Někdy se těmto projektům říká, že jsou „play-to-earn“ – hraj a vydělej. V roce 2020 a 2021 se staly hry hitem, neboť kryptoměny zažívaly bezprecedentní růst.
Co je čeká dál po roce korekce?
Mezi nejoblíbenější webové hry – většinou považované za jedny z vrcholných představitelů Web 3.0 – patří například Decentraland či Axie Infinity. Ekonomický aspekt GameFi pochází buď z obchodovatelné kolekce předmětů v podobě tokenů NFT nebo z kryptoměn, které slouží ve hře jako peníze.
GameFi roste dechberoucí rychlostí na popularitě. V polovině roku 2022 platforma Absolute Reports zveřejnila zprávu, v níž předpovídá valuaci průmyslu play-to-earn pro příštích 6 let. Růst bude exponenciální – až na 2,8 miliardy dolarů do léta páně 2030. Má to ale jeden háček.
Mohlo by vás zajímat: Meta a gaming sektor
TradeCZ krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
Trend se obrací – proč je GameFi v problémech?
Dáme-li stranou problémy s bezpečností některých platforem a klesající ceny veškerých tokenů na trhu kryptoměn, stále nám zůstane jeden zásadní problém: GameFi hry jsou nudné a vývojáři se soustředí výhradně na finanční aspekt, nikdy na ten herní. Vše je podřízené ceně tokenu.
Co nejvíc investory na GameFi štve? Nuda, špatná grafika a strach z krádeže peněz. Zdroj: ChainPlay
Možná si ani nelze stěžovat, protože cena oněch GameFi tokenů je taktéž středem pozornosti hráčů samotných. Z celého segmentu se tak stává spíše gambling.
Pokud bude tento trend pokračovat, odvětví ztratí to, co jej odlišovalo od ostatních projektů na blockchainu.
Dnes se liší GameFi a DeFi (decentralizované finance) v podstatě jen líbivou grafikou.
Za pravdu mi jistě dá každý, kdo na vlak play-to-earn naskočil v minulém roce a pořídil si nějaké ty tokeny. Kterýkoliv průmysl, a ten kryptoměnový není výjimkou, nemůže fungovat na nadšení samotném.
Potřebuje i podkladový produkt, vizi.
Cena tokenu projektu Axie Infinity (AXS) od jeho vzniku. Moc se nedaří. Zdroj: CoinMarketCap
Lidé už začínají vidět, že se jim nedostává toho, co od aplikace očekávají. Spíše pravý opak – realitou je kurzovní ztráta, nikoli výdělek.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
GameFi a blockchain hry v roce 2023
Od play-to-earn v první řadě očekávám, že bude bavit. Pokud to nedělá, nejde o hru, ale glorifikovanou pracovní příležitost. Vyschlé investiční prostředí na trhu virtuálních měn znamená, že odvětví GameFi nepřežije, když znovu samo sebe nenajde.
Tokenizace nesmí být ústředním aspektem průmyslu.
V neposlední řadě je taktéž třeba si položit otázku, jestli po opravdovém GameFi je na trhu poptávka. Nebyla to pouhá krátkodobá horečka, ve které jsme se všichni na rok a půl zbláznili?
Těžko předpokládat, že budou vznikat kvalitní aplikace, pokud hlavním cílem komunity bude nadále výhradně „earn“ složka play-to-earn.
Zatím v oblasti Web 3.0 dominuje koncept DeFi. Pokud se vám text líbil, dejte nám to vědět v komentářích nebo na sociálních sítích TradeCZ.
Kromě toho rád doporučím můj poslední článek Kuriózní vztah úrokových sazeb a kryptoměn – Bitcoin vs. SP500.
Jirka Makovský je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.