Rýže – komodita pro obchodování na burze, online graf a kurz rýže
Rýže není pro našince, a nejen ty, vůbec ničím neznámým. A proslavila se tu ještě více na počátku dnešní krize, kdy si ji kdekdo nasyslil kvůli hrozbě karantény.
Základní informace o rýži
Komodita | Rýže |
Kontrakt | Rough Rice |
Symbol (ticker) | ZR (někdy také RR) |
Burza | CBOT |
Měna | USD |
Jednotka | 1 hundredweight (cwt) = 45,5 kg |
Velikost jednoho kontraktu | 2,000 cwt |
Velikost jednoho bodu | $2,000 |
Minimální cenový pohyb (1 tick) | 1/2 centu na cwt ($10.00 na kontrakt) |
Marže (1 kontrakt) | $4,125 |
Online graf rýže (ZR)
Cena RÝŽE (Rice Futures) se na burze udává v USD za 1 cwt.
Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze
Sezonalita na rýži
Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny rýže.
Během posledních 20 let se cena rýže na burze pohybovala v poměrně značném cenovém rozpětí (cca 4 až 24 USD za 1 cwt), i přesto lze při pohledu na 5 až 15letý sezónní průměr nalézt u komodity dvě výrazná sezónní okna.
- První sezónní okno se nachází mezi 1. září a polovinou března. V tomto období se trh obvykle nachází v downtrendu a obchodníci mají větší pravděpodobnost úspěchu při spekulaci na pokles trhu.
- Druhé sezónní okno začíná v polovině března a končí 1. června. V daném časovém rozpětí má trh s rýží tendenci posilovat a obchodníci by měli na trhu vyhledávat spíše longy.
Historický graf rýže
V nejbližší 20leté historii tvoří cenové dno rýže hodnota 3,6 USD za 1 cwt (z roku 2002) a cenový vrchol hodnota 25 USD za 1 cwt (z roku 2008).
Velmi blízko historicky maximální ceně byla rýže také v červnu roku 2020, kdy se vyšplhala až na 23,5 USD za 1 cwt, aby následně ještě rychleji oslabila na „férovou“ cenu kolem 12 USD za 1 cwt.
Od roku 2010 tvoří významný cenový support na rýži hodnota kolem 10 USD za 1 cwt, a jelikož je rýže pro život jednou z nejpotřebnějších surovin na světě, je velmi náchylná na negativní zprávy, které se v grafu projevují rychlými nárůsty ceny (tak jako v roce 2020).
Zajímavosti o rýži
Před vařením byste měli rýži opláchnout nejen kvůli škrobu, ale i chemikáliím, které jsou na její pěstování a především skladování hojně využívány.
Rýže na sobě může mít také množství mikroorganismů, plísně či kvasinky.
Rýži velmi dobře znají všichni sportovci, ale o jejích účincích by měli mít přehled všichni. Rýže je komplexním zdrojem sacharidů, pomáhá spalovat tuky, snížit vysoký krevní tlak a vyrovnává hladinu cukru v krvi.
Rýže se využívá jako prevence proti rakovině tlustého střeva či prostaty.
Mezi nejznámější druhy patří: Rýže přírodní (natural), bílá, arborio, basmati, jasmínová a černá.
Světové statistiky k rýži
Světová produkce rýže
Celosvětově se produkce rýže dostala až na hodnotu 500 milionů tun za rok.
Největšími světovými producenty rýže jsou: Čína, Indie, Bangladéš a Indonésie.
Rýže je třetí nejprodukovanější zrninou na světě, hned za kukuřicí a pšenicí. V pořadí čtvrtý je ječmen, pátý čirok, šestý je oves a sedmé je žito.
Světová spotřeba rýže
Celosvětová spotřeba rýže se blíží celkové nabídce 500 milionů tun za rok, s tím, že nejvyšší poptávka (spotřeba) je v zemích, kde se také rýže nejvíce pěstuje, tedy v Číně, Indii, Bangladéši a Indonésii.
Největšími zásobami rýže na světě disponuje Čína, Indie a Thajsko.
Světový obchod s rýží
Vzhledem k objemu vypěstované rýže je celosvětový obchod s ní poměrně malý. Ročně se obchoduje asi s 44 miliony tun rýže.
- Největšími světovými exportéry (vývozci) rýže jsou: Indie, Thajsko, Vietnam a Pákistán.
- Největšími světovými importéry (dovozci) rýže jsou: Filipíny, Čína a Evropská unie.
Jak vidno na případu Číny, není pravidlem, že největší producent komodity také nejvíce vyváží. Čína je jak největším producentem, spotřebitelem, ale i jedním z největších dovozců rýže.
Rýže
Kdo by u nás neznal rýži, že? Snad každý tu řekne sebevědomě, že ji zná. Ale známe ji skutečně? Pokud to vezmeme do důsledku, nejspíše zjistíme, že vlastně ne.
Že mnozí z nás znají tuto jenom coby označení pro to, co konzumujeme. A možná ještě leckdo ví, jak se tato pěstuje, protože to zahlédl třeba v televizi v nějakém cestovatelském pořadu. Ale jinak žádná sláva 😉
Základní charakteristika rýže a její pěstování
Těžko bychom mezi našinci nalezli někoho, kdo by třeba věděl, že jde o cévnatou krytosemennou jednoděložnou rostlinu z řádu lipnicotvarých, čeledi lipnicovitých a skupiny rýžovitých, pocházející z tropických oblastí Afriky, Asie a Austrálie. Stejně jako by jen tak někdo neměl ani potuchy o tom, že se z hlediska botaniky rozeznává více než dvacet druhů této rostliny a kulturních forem jsou hned desetitisíce.
Jedná se o jedno- nebo víceletou rostlinu s mohutným svazčitým kořenovým systémem a řadou odnoží, jež klíčí ve vlhkém prostředí jedním primárním kořenem, jenž se později větví až do doby, než je ukončeno kvetení. Její nadzemní částí je svazek vzpřímených stébel větvících se v kolínkách, z nichž vyrůstají i listy tvořené pochvou, jazýčkem, oušky a čepelí.
Kvítky této rostliny vyrůstající v klasech a sdružují se v různě uspořádané laty, plody jsou pak po stranách smáčknuté obilky s různě barevným oplodím obsahující sacharidy, bílkoviny, tuky, vlákninu a minerály.
Využití rýže
Hlavním významem rýže v dnešním světě je její využití coby potraviny.
V tomto ohledu se jedná o globálně nejdůležitější obilovinu, jež je hlavní složkou potravy asi čtvrtiny celosvětové populace.
Slouží ale i k výrobě některých alkoholických nápojů a sláma z ní se využívá k výrobě cigaretového papíru.
A její světová produkce se kvůli jejímu významu zvyšuje.
Obchodování rýže na burze
Při obchodování rýže sledujeme nejen poptávku a nabídku, ale i sentiment na trhu pomocí Techniky COT. COT report nás informuje o pozicích velkých komoditních hráčů, zda se commercials hedgují, nebo zda velcí spekulanti živí trend.
Přečtěte si více o Technice COT, na kterou jsem vytvořil online kurz. Pro vstupy do obchodů a řízení pozice využívá většina obchodníků technickou analýzu. Více než u jakékoliv jiné komodity zde dávám přednost indexovému vyjádření, neboť nižší obliba komodity koresponduje s častějším zkreslením.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Staňte se Patronem a získejte přístup k nezveřejněným analýzám 🙂
Co ovlivňuje cenu rýže na burze
Rýže patří mezi nejvíce pěstované komodity vůbec, a tak není divu, že právě stav celosvětové poptávky a nabídky bude hrát roli při tvorbě burzovní ceny.
- V případě zvýšené poptávky po rýži či snížené produkci má cena rýže tendenci růst.
- V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena rýže tendenci klesat.
Na cenu rýže má vliv také americký dolar, který na burze udává cenu rýže.
Zprávy o špatném počasí, především pak sucho, mají vliv na cenu rýže a dokáží s ní mnohdy v krátkém čase pohnout o desítky procent. Investoři si všímají změny počasí a klimatu v pěstitelských oblastech, hlavně v Číně a Indii.
Cenu rýže ovlivní i politická a geopolitická situace v zemích produkující a vyvážející rýži. Pokud se některá země rozhodne zvýšit nebo snížit zásoby rýže, může mít toto rozhodnutí také vliv na cenový vývoj.
Překvapivý může být také vztah mezi rýží a ropou. Jelikož je pěstování rýže technicky náročné, je při něm také spotřebováno poměrně značné množství energie (paliva). Růst ceny ropy, především pak její růstový trend, může zapříčinit i růst nákladů a ve finále i ceny rýže.
Fundamenty na rýži
Nejdůležitějším cenotvorným fundamentem bývá pro řadu zemědělských plodin měsíční WASDE report.
Na oficiálních stránkách USDA (nebo v makrokalendáři) je zapotřebí sledovat přesné datum i čas zveřejnění, neboť komodity na nové údaje kolem sklizně, poptávky, nabídky a výhledu reagují zvýšenou volatilitou.
Fundamentem na rýži lze nazvat také sledování počasí, především pak nečekaných srážek nebo sucha, ponejvíce v pěstitelských oblastech.
Cenotvorným fundamentem mohou být i různé demografické trendy, jako zrychlující přírůstek obyvatel v asijských zemích, kde se ve velkém konzumuje právě rýže.
Jak obchodovat rýži
Jedním ze základních přístupů, jak úspěšně obchodovat rýži, je porozumění čistému cenovému grafu Price Action. Komplexní přehled o sentimentu a o tom, co dělají velcí hráči, získáme díky Technice COT.
Naučte se obchodovat rýži
Futures a CFD obchodování rýže
Rýži lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles dané komodity. Nejčastěji se pro obchodování rýže využívají tzv. Futures nebo CFD kontrakty.
Pro násobné zhodnocení investice nabízí CFD trading možnost využití finanční páky. Obchodník drží pozice, na kterých obvykle nemá stavěn svůj účet a zvyšuje si tím riziko ztráty. Obchodování rýže nabízí většina Forex či CFD brokerů.
V případě, že váš broker disponuje přístupem na burzu, můžete spekulovat přes klasické Futures kontrakty, ETF nebo využít nákupů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity nebo futures obchodování patří do rukou zkušených obchodníků! Při obchodování rýže skrze opce je zapotřebí sledovat open interest a likviditu. Rýže nepatří mezi nejvíce obchodované komodity a trader si musí být vědom veškerých rizik s tím spojenými.
Akcioví investoři namísto spekulování na růst či pokles ceny rýže budou nakupovat podíly v různých akciových společnostech, které mají svůj byznys postaven na produkci (pěstování), zpracování či distribuci rýže.
Futures kontrakty využívají tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej rýže. Rýže je důležitou komoditou pro mnoho společností, kterým by přebytek nebo nedostatek ovlivnil jejich hlavní byznys.
S futures pracují také velcí spekulanti (hedge fondy), kteří mají dostatek kapitálu a dokáží živit trendy.
CFD kontrakty jsou využívány ke spekulaci spíše retailem, kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje. O fyzické dodání rýže nemají zájem.
Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole