Sójové boby – komodita pro obchodování na burze, sójová moučka a olej, online graf a kurz
Sója, přesněji sója luštinatá, patří mezi významné luštěniny mající na světovém trhu důležité místo. A výrobky z ní zdomácněly pochopitelně už i u nás.
Základní informace o sójových bobech
Komodita | Sójové boby |
Kontrakt | Soybean (Soybean futures) |
Symbol (ticker) | ZS |
Burza | CBOT |
Měna | USD |
Jednotka | bušl (cca 27,2 kg) |
Velikost jednoho kontraktu | 5 000 bušlů |
Velikost jednoho bodu | $50 |
Minimální cenový pohyb (1 tick) | 1/4 centu za bušl ($12.50 na kontrakt) |
Marže (1 kontrakt) | $1,650 |
Online graf sójových bobů (ZS)
Cena SÓJOVÝCH BOBŮ (Soybeans Futures) se na burze udává v centech za bušl.
Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze
Sezonalita na sójových bobech
Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny sójových bobů.
Cena sójových bobů na burze od roku 2012 ustavičně klesá a tento trend se tak promítá i do 5 a 15leté sezonality. Jelikož se jedná o zemědělskou plodinu, i zde se investoři v rámci jednoho roku zajímají o významné cykly (setí, sklizeň ad.), ve kterých roste volatilita a nervozita na trzích.
Na sójových bobech sledujeme tato sezónní okna:
- Od začátku roku do poloviny května cena sójových bobů obvykle klesá a komodita je slabší.
- Druhá shortová příležitost přichází na začátku července a končí na přelomu srpna/září.
- Obchodníci se mají na pozoru před případným růstem komodity a zvýšenou volatilitou mezi květnem a červencem.
- Druhá polovina roku na trhu se sójovými boby se nese ve znamení konsolidace.
Historický graf sójových bobů
Cena za 1 bušl sójových bobů se historicky pohybuje mezi hodnotami 400 až 1 800 centů.
- V období od roku 1974 do roku 2008 se cena za 1 bušl sójových bobů pohybovala v rozpětí mezi 450 až 1 000 centů.
- Posledních více než 10 let funguje oblast kolem 850 centů za bušl jako významný support, pod kterým se trhu, i díky stále rostoucí poptávce, nedaří dlouhodobě udržet.
Sójové boby jsou pověstné vysokou volatilitou, dnes umocněnou také napjatými vztahy mezi USA a Čínou.
Zajímavosti o sójových bobech
Slovo sója pochází z japonského šóju, což je označení pro sójovou omáčku.
Sója obsahuje 14krát více bílkovin než drůbeží maso. I díky tomu je vyhledávanou potravinou mezi vegany.
Modifikovaná sója dnes tvoří asi 65 % celosvětové nabídky.
Pro mnoho Evropanů je sója špatně stravitelná, nevyskytuje se totiž na našem území příliš dlouho. Doporučuje se proto sáhnout raději po BIO kvalitě nebo fermentovaném produktu, jakým je např. tempeh.
Sójové mléko obsahuje vysoké procento lecitinu, sójový olej zase nenasycených mastných kyselin. Sójová mouka se využívá pro výrobu pečiva a neobsahuje cholesterol. Právě ze sójového mléka se vyrábí oblíbené tofu.
Světové statistiky k sójovým bobům
Světová produkce sójových bobů – nabídka
V posledních letech se největším světovým producentem sójových bobů stala Brazílie cca se 130 miliony tun ročně, před Spojenými státy cca se 120 miliony tun. Dalšími významnými producenty sóji jsou Argentina, Čína a Indie.
Celosvětově se vypěstuje přes 370 milionů tun sójových bobů (2020).
Produkce sóji ve Spojených státech
Světový export a import sójových bobů
Největším světovým exportérem (vývozcem) sójových bobů je Brazílie (84 mil. tun) spolu se Spojenými státy (57 mil. tun).
Největším světovým importérem (dovozcem) sójových bobů je Čína (99 mil. tun) následovaná Evropskou unií s 15 mil. tun.
Vývoj vztahů mezi USA a Čínou dokáže ovlivnit tržní cenu sójových bobů a přinést na trh zvýšenou volatilitu a riziko. Čína je totiž největším světovým dovozcem a USA patří mezi největší světové vývozce i producenty sójových bobů.
Největšími světovými zásobami sójových bobů disponují: Čína (27 mil. tun), Argentina (25 mil. tun), následované Brazílií a Spojenými státy.
Sójová moučka a sójový olej
Kromě sójových bobů lze na burze obchodovat také sójovou moučku a sójový olej.
Sójovou moučku nalezneme pod tickerem ZM, sójový olej pod tickerem ZL.
Sójová moučka (ZM)
- Největšími producenty jsou: Čína, USA, Brazílie a Argentina
- Největšími exportéry jsou: Argentina, Brazílie a USA
- Největšími importéry jsou: EU, Vietnam a Indonésie
- Největšími konzumenty jsou: Čína, USA a EU
Sójový olej (ZL)
- Největšími producenty jsou: Čína, USA, Brazílie a Argentina
- Největšími exportéry jsou: Argentina, USA a Brazílie
- Největšími importéry jsou: Indie, Čína a Alžírsko
- Největšími konzumenty jsou: Čína, USA a Brazílie
Sójové boby
Využití sójových bobů
Sója luštinatá, cévnatá krytosemenná vyšší dvouděložná rostlina z čeledi bobovitých, je luštěnina obsahující velké množství proteinů a nalézající uplatnění v mnoha oborech potravinářského a zpracovatelského průmyslu. Je využívána jako potravina, krmivo pro hospodářská zvířata a nejen to, a to plným právem. Obsahuje totiž až pětatřicet procent rostlinných bílkovin, díky čemuž ji lze využít i k přípravě nejednoho druhu jídla.
Kromě potravy se však využívá i jako surovina na výrobu bionafty, kosmetiky, plastů a podobně
Pěstování sóji a základní charakteristika
Jedná se tu o jednu z nejstarších kulturních plodin pocházející ze severní a střední Číny, o níž se dochovaly nejstarší zmínky již z doby řádově před třemi tisíci lety.
V polovině osmnáctého století tato plodina pronikla i do Spojených států a v současnosti jsou jejími největšími producenty právě Spojené státy následované Brazílií, Argentinou, Čínou, Indií, Paraguayí a Kanadou.
Daří se jí v tropických a subtropických podmínkách stejně jako v teplých oblastech mírného pásu, ideálně při teplotách mezi osmnácti a pětatřiceti stupni, dorůstat může až do výše půldruhého metru, obvykle však jednoho metru.
Většina odrůd preferuje krátký den a její růst trvá obvykle 100 až 130 dní a v době kvetení ustává. Ze čtvrtiny až třetiny květů pak vznikají lusky, jichž mohou být až čtyři stovky po jednom až pěti semenech, v závislosti především na dostatku vody, hnojení a řádkování, což představuje výnosy dvě a půl až tři a půl tuny z hektaru.
Dopady pěstování sóji
V zájmu producentů je tato plodina i geneticky upravována.
Takto modifikovaných je podle odhadů asi pětašedesát procent globální produkce, což se projevuje negativně především na vzrůstající spotřebě pesticidů při jejím pěstování.
A není to jediný dopad sóji na životní prostředí. Kvůli rostoucím osevním plochám této plodiny jsou v Jižní Americe rovněž káceny tropické deštné pralesy.
Obchodování sójových bobů na burze
Při obchodování sójových bobů sledujeme nejen poptávku a nabídku, ale i sentiment na trhu pomocí Techniky COT. COT report nás informuje o pozicích velkých komoditních hráčů a díky Technice COT dokážeme číst strukturu trhu i sezonalitu.
Přečtěte si více o Technice COT, na kterou jsem vytvořil online kurz. Pro vstupy do obchodů a řízení pozice využívá většina obchodníků technickou analýzu.
Co ovlivňuje cenu sójových bobů na burze
Sójové boby patří mezi nejvíce pěstované a konzumované zemědělské plodiny na světě, takže není divu, že jejich cenu na burze udává stav poptávky a nabídky.
- V případě zvýšené poptávky po sóje či snížené produkci má cena sóji tendenci růst.
- V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena sóji naopak tendenci klesat.
Na cenu sójových bobů má vliv také americký dolar, který na burze udává cenu sóji.
Cenu sójových bobů, dlouhodobé trendy, ale i cenové výkyvy (volatilita) ovlivňuje změna počasí a klima.
Jak již bylo zmíněno, cenou sójových bobů dokáže zahýbat také geopolitická situace ve světě a vztahy mezi zeměmi, které sóju produkují, importují a exportují.
Jakožto zemědělská plodina má sója své sezónní cykly (setí, sklizeň, odhad úrody ad.), které dokáží investory zneklidnit.
Cenu sójových bobů ovlivňují ale i dotace vlád nebo životní trendy.
Fundamenty na sójových bobech
Nejdůležitějším fundamentem pro obchodování sójových bobů je měsíční WASDE report.
Komoditní obchodníci by měli mít vždy přehled o tom, kdy bude tento report zveřejněn, neboť na trzích lze očekávat zvýšenou volatilitu. Na USDA lze sledovat i dlouhodobější trendy v obchodování se sójovými boby, moučkou či olejem.
Commercials (Hedgers) a společnosti, které mají na sóju navázán svůj hlavní byznys, sledují předpovědi počasí v pěstitelských oblastech, především pak změny teploty a srážek.
Dalším fundamentem, který lze jen stěží ovlivnit, ale je zapotřebí brát na něj ohled, je politická situace ve světě a vztahy mezi světovými producenty a spotřebiteli.
Jak obchodovat sójové boby
Jedním ze základních přístupů, jak úspěšně obchodovat sójové boby, je porozumění čistému cenovému grafu Price Action. Komplexní přehled o sentimentu a o tom, co dělají velcí hráči, získáme díky Technice COT.
Naučte se obchodovat sójové boby
Futures a CFD obchodování sójových bobů
Sójové boby lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles dané komodity. Pro obchodování sójových bobů, moučky či oleje se nejčastěji využívají tzv. Futures nebo CFD kontrakty.
CFD trading nabízí možnost využití finanční páky pro násobné zhodnocení investice. To s sebou samozřejmě nese i svá rizika!
V případě, že váš broker disponuje přístupem na burzu, můžete spekulovat přes tzv. ETF nebo využít nákupů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity nebo futures obchodování patří do rukou zkušených obchodníků a investorů! Při obchodování sójových bobů skrze opce je zapotřebí sledovat open interest a likviditu, neboť se nejedná o příliš obchodovanou komoditu s vysokým volume.
Akcioví investoři namísto spekulování na růst či pokles ceny sójových bobů budou nakupovat podíly v různých akciových společnostech, které mají svůj byznys postaven na produkci (pěstování), zpracování či distribuci sóji. Může se jednat o společnosti z různých sektorů a podsektorů, například potravinářský či kosmetický.
Futures kontrakty využívají tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej sóji.
S futures pracují také large traders (hedge fondy), kteří mají vyšší kapitál.
CFD kontrakty jsou využívány ke spekulaci spíše tzv. retailem, kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje a nemají dostatek kapitálu pro futures obchodování. Zároveň nemají o fyzické dodání sójových bobů zájem.
Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole