Souboj elektromobilů: Akcie Tesla vs Nio, spekulovat či investovat?
Akcie Tesla vs. Nio
Ať už máte akcie těchto dvou společností ve svém portfoliu, či to pouze zvažujete, tento článek by vám rozhodně neměl ujít.
NIO – odrazí se čínská Tesla ode dna?
Pokud držíte akcie NIO ve svém portfoliu dlouhodobě, tak to pravděpodobně nebude vaše nejlepší pozice. Od září roku 2018 tyto akcie poklesly o více než 25 %, od začátku tohoto roku o 23 % a za poslední měsíc pak o 5 %. Při pohledu na dlouhodobý graf je však vidět obrovský spike na začátku roku 2021, kdy šílenství kolem automobilky Tesla vyhnalo na historický rekord i NIO.
Pokud však obchodujete akcie jako CFD, měli jste patrně od té doby hned několik příležitostí ke spekulacím na pokles. Akciím NIO dokonce nepomohl ani návrat risk-on sentimentu na trhy v dosavadním průběhu tohoto roku. Akcie příliš pozitivně nereagovaly ani na opětovné otevření čínské ekonomiky a aktuálně se pohybují velmi blízko ročního minima. Čím je to způsobeno?
TIP: Analýza akcií NIO
Analýza hospodářských výsledků NIO
Není třeba chodit kolem horké kaše – hospodářské výsledky za poslední kvartál minulého roku byly doslova tragické. Ztráta byla více než 2x větší než očekával trh a navíc za očekáváním zaostaly i tržby. Již jsme si v posledních letech zvykli, že některé růstové společnosti se těší přízni investorů i přes narůstající ztráty. Slovo růstové je zde však klíčové. Tržby NIO byly za daný kvartál 2,33 mld. USD, trh očekával 2,5 mld. USD. Jestli něco navíc nemá trh rád, tak je to slabý výhled. Za první kvartál roku mělo NIO doručit 31 až 33 tisíc vozů. Během ledna a února však NIO dodalo jen 20 tisíc vozů, během března tak měla automobilka rozhodně co dohánět. Během Q4 navíc NIO dodalo 40 tisíc vozů, mezikvartální pokles tak bude asi výrazný.
Čínským akciím během přelomu roku alespoň pomáhala pozitivní data z domácí ekonomiky, dubnové výrobní PMI však překvapivě zklamalo. Dosáhlo jen na 49,2, což byl výrazný propad ve srovnání s březnovými 51,9. Květnová data pak ukazují na další propad – PMI ve výrobě totiž dosáhlo jen na 48,8 (trh přitom očekával 51,4). Ani čínská výroba a potažmo poptávka tak nemusí být letos tak slavné, jak se očekávalo.
Akcie NIO a co očekávat dál?
Hospodářské výsledky za Q1 bychom se měli dozvědět 9. června. Vzhledem k potížím automobilky zkrotit narůstající ztrátu a navýšit prodeje je tak možné, že výsledky budou pod tlakem patrně i nadále. Kapitalizace 12,5 mld. USD tak může stále působit poměrně optimisticky. Vozy NIO jsou navíc spíše prémiové a vzhledem k hrozbě globální recese tak může poptávka dále klesat. Velkým konkurentem je navíc Tesla, která své vozy pro čínský trh již několikrát zlevnila.
Akcie TESLA – neustálé změny cen děsí akcionáře
Akciím Tesla se od začátku roku velmi dařilo, když posílily o více než 80 %. Tesla však rozhodně pamatuje lepší dny, během září byla akcie o 115 USD výše. Jedním z důvodů jsou celkové obavy o globální recesi, která by zajisté výrazně snížila poptávku po nových vozech. Kontinuálně snížená poptávka po nových vozech je však problémem, který Teslu trápí delší dobu. To se odráží na rozpačité cenové politice automobilky.
První snížení ceny ke konci minulého roku nevzal trh vůbec pozitivně, akcie si tehdy sáhly až na roční minimum. Letos pak u Tesly následovalo dalších šest snížení cen, které se týkaly prakticky všech trhů. Například v USA se tak cena vozu Model 3 snižila o 14 % a Model Y dokonce o 24 %. Elon Musk dlouhodobě prohlašuje, že Tesla chce navyšovat tržby a zisky díky volume, tedy výrobě více vozů za nižší cenu. Na začátku května však opět zvýšila ceny v USA, Kanadě, Japonsku a Číně. Jak se tyto cenové skoky podepsaly na hospodaření Tesly?
TIP: Analýza akcií Tesla
Analýza hospodářských výsledků Tesla
Nepříliš pozitivně. Logicky utrpěla zejména marže a celkový zisk. Ten meziročně poklesl během Q1 o 24 % na 2,51 mld. USD. Tesla to svedla na vyšší ceny komodit a také nižší tržby za prodej emisních kreditů. Tržby vzrostly o 24 % na 23,33 mld. USD a mírně tak překonaly očekávání trhu. Během Q1 pak Tesla vyprodukovala 440 tisíc nových vozů a 422 tisíc jich také dodala. Za celý rok 2023 by měly tržby vzrůst o 22 % a zisk poklesnout o 17 %. Tesle navíc nepřeje celkově negativní nálada na trzích a její akcie se budou odrážet nejen od hospodářských výsledků, ale i od ekonomických dat. V uplynulých týdnech alespoň zapůsobilo pozitivně vyjednávání kolem amerického dluhového stropu. Jeho schválení způsobilo rotaci investorů k rizikovějším aktivům, kam připadají i akcie Tesla.
Akcie Tesla a co očekávat?
Hrozba recese je však stále přítomna a její pravděpodobnost se může zvýšit s každým zvýšením úrokových sazeb v USA. Automobilový průmysl se navíc dá označit za vysoce cyklický a samotné zlevňování vozů Tesla (meziročně se průměrná cena prodaného vozu snížila o 6100 USD na 46000 USD) a mezera mezi dodanými a vyrobenými vozy, již značí pokles poptávky. Během Q3 by měla Tesla dodat první vozy Cybertruck, je však otázkou, zda Tesla tento termín stihne. Jako nepravděpodobné se jeví také dosažení 2 milionů vyprodukovaných vozů za rok 2023, které ohlásil Elon Musk loni. Vzhledem k daným problémům tak nyní rizika u Tesly spíše převažují nad pozitivy a akcie by se tak brzy mohly podívat ještě níže.
Trápí vás propady na trzích? Spekulujte na jejich pokles s CFD akciemi od Purple Trading a vytěžte z nich maximum!
Video – recenze a první pohled na Purple Trading
Obchodování CFD na Forex, komodity, indexy aj.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.