Napište nám zprávu
Akcie a OPCE

Začněte investovat
„Vaše podpora v tradingu.“

Risk capital


Rizikový kapitál je část finančních prostředků na účtu využitých pro vysoce spekulativní účely na burze.

Za risk capital lze považovat i celý investiční účet, neboť při nepříznivém vývoji na finančních trzích může dojít i ke ztrátě celého investičního účtu během několika málo dní.

Spekulace na burze se řadí mezi nejrizikovější byznysy na světě. Předcházet zvýšenému riziku nebo alespoň jeho mírnění můžeme pomocí diverzifikace, kdy své finance alokujeme do různých aktiv napříč několika sektory.

Obecným pravidlem je alokování 10 % z celkového kapitálu určeného pro investování do tzv. rizikových aktiv. Agresivnější obchodníci a investoři mohou využít i ¼ svého celkového kapitálu. Vždy je nutné si uvědomit, že i menší procento rizikových aktiv může ohrozit celý investiční účet.

Obchodníci navyšují svůj rizikový kapitál především pro možnost vyššího zhodnocení kapitálu v kratší době než s kapitálem určeným pro dlouhodobější investice a poziční obchody.

Investoři a tradeři s tendencí podléhat tlaku a stresovým situacím, tedy s averzí k riziku, by neměli překračovat 10 % podíl celého kapitálu určeného k rizikovým obchodům.

Obecně lze daytrading a scalping zařadit do rizikového obchodování s použitím rizikového kapitálu. Poziční obchodníci a swingoví tradeři spolu s investory zase využívají kapitál spíše obezřetně a jejich risk capital nedosahuje více než 10 % z celkového kapitálu, neboť ten potřebují pro zajištění dlouhodobějších pozic.

Rizikový kapitál (Risk Capital)

Kurz zdarma

Ebook