Kdo vyhraje válku o umělou inteligenci – Google, nebo Microsoft? Je AI opravdu tak revoluční?
Válka o umělou inteligenci (AI)
Také jako mnozí investoři vidíte v umělé inteligenci (AI) počátek nové technologické revoluce? Příchod vyhledávače ChatGPT, založeném na umělé inteligenci, totiž v posledních týdnech doslova otřásl světem.
Technologické společnosti začaly souboj o tento, dnes možná ještě nepochopený, sektor před poměrně dlouhou dobou, přičemž jako přední hráči na tomto poli se zdají být Microsoft a Alphabet (Google).
Kdo z těchto technologických gigantů má větší šance na dominanci v umělé inteligenci a je AI opravdu tak revoluční?
Tomáš Vranka, analytik brokera XTB, na toto téma vytvořil již druhý report, tentokrát zaměřený pouze na tyto dvě vedoucí firmy.
Jak začal souboj gigantů o AI
Může se zdát, že se AI objevila z čista jasna, ale není tomu tak. Velké technologické společnosti, mezi které bezesporu patří také Alphabet a Microsoft na těchto projektech pracují už dlouhou dobu.
V návaznosti na to doporučím přečíst si report, resp. souhrn všech velkých AI společností: Jak investovat do umělé inteligence.
Jak už to tak bývá, velké společnosti mají mnohdy problém s implemenatací nových vymožeností. Ani ne tak proto, že by nechtěly nebo neuměly inovovat, ale spíše proto, že nechtějí příliš riskovat. Např. takový Google je považován za jednoho z leaderů sektoru AI, ale díky své vedoucí pozici ve vyhledávání neměl příliš potřebu s implementací umělé inteligence spěchat a riskovat představením jakýchkoliv zásadních změn.
Microsoft a AI
Vše změnil Microsoft svým oznámením, že hodlá do svého vyhledávače Bing implementovat AI.
Microsoft před časem investoval do firmy OpenAI, jež stojí dnes již za proslulým ChatGPT, a právě díky tomu, že vyhledávač Bing není tolik populární, nemá Microsoft v zásadě co ztratit.
Microsoft má technologii potřebnou k zavedení AI, a tak se odhodlal k vyhlášení války o AI oficiálním představením svých AI vyhledávacích služeb.
Microsoft dokázal skvěle odprezentovat své budoucí velké plány na poli umělé inteligence a vyhledávání, a to tak dobře, že vyvolal pozdvižení i v Alphabetu, který velmi rychle odpověděl svou vlastní prezentací. Ta ale nebyla příliš povedená! Bylo vidět, že ji Alphabet tzv. ušil horkou jehlou, a s představením svého AI vyhledávače s názvem Bard se ukvapil – představení se totiž neobešlo bez problémů.
Problémy a nedostatky umělé inteligence
Mezi nejvážnější problémy AI v současné době patří cena samotného vyhledávání. Ta je i několikanásobně dražší než v případě dnes využívaného vyhledávání, a nedává tak ekonomicky smysl.
Jedním z problémů, které odhalila i zmíněná prezentace Alphabetu (Google), je i výskyt nepřesností v odpovědích.
Nadšení kolem AI krotí také debata o autorských právech. Díky schopnosti AI vyhledat relevantní odpovědi na otázky, totiž může podle tvůrců AI klesnout návštěvnost některých stránek, a tím i zisk z tvorby materiálů.
Regulace a AI
S využitím AI se budou dřív či později vázat také regulace. Už nyní jsou velké technologické společnosti kritizovány za neférové jednání vůči menším společnostem a tvůrcům. Zároveň může být umělá inteligence využita např. k šíření dezinformací, proti kterým bojují vlády.
Jistě bychom nalezli řadu dalších potenciálních úskalí, se kterými se budou muset AI společnosti vypořádat, přičemž budoucnost AI nemusí být tak zářivá, jak se očekává.
Budoucnost AI
K dominanci v sektoru umělé inteligence (AI) mají dobře nakročeno jak Microsoft, tak i Alphabet. Microsoft skvěle zvládl úvodní vykopnutí, ale nelze podceňovat ani Alphabet, jakožto leadera na trhu.
Sice se úvodní prezentace Google s jejich AI Bard příliš nepovedla, to ovšem neznamená, že na tom nemůže být technologicky lépe než ChatGPT.
Vyhlásit vítěze v této fázi nelze, ještě je příliš brzy.
Pokud se ale o umělou inteligenci zajímáte a rádi byste se dozvěděli víc, projděte si zdarma celý report XTB zde: https://cz.xtb.com/valka-umele-inteligence
Můj analytický pohled na trhy máte jako vždy k dispozici každé pondělí a středu 🙂 pro reálné klienty XTB a Patrony!