Napište nám zprávu
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Zastav se a přemýšlej“ 👍
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Zpráva o zisku společnosti Delta Air Lines za 2. čtvrtletí 2023: Fundamentální a technická analýza akcií


RoboMarkets 11. 8. 2023
Akcie Delta Air Lines | TradeCZ

V 1. čtvrtletí 2023 cena akcií Delta Air Lines (NYSE: DAL) vzrostla o 40 %, což bylo způsobeno pozitivními finančními zprávami za první čtvrtletí a optimistickými prognózami vedení pro druhé čtvrtletí.

Zpráva společnosti za 2. čtvrtletí zveřejněná 13. července 2023 překonala očekávání a management představil slibný výhled na další období, signalizující další zlepšení finanční výkonnosti Delty.

V tomto článku se zaměříme na finanční zprávy společnosti Delta a prognózy managementu pro budoucí období a prozkoumáme, jak ovlivnily cenu akcií a zda je možný další růst.

Analýzu zpracoval RoboMarkets

Finanční zpráva Delta Air Lines za Q1 2023 a výhled na Q2 

Delta Air Lines uzavřela první čtvrtletí s rekordními příjmy ve výši 12,8 miliardy USD, což představuje 36% nárůst ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2022. Deltě se také podařilo výrazně snížit ztráty z 940 milionů USD na 363 milionů USD. Část této ztráty souvisela s podepsanou čtyřletou smlouvou s piloty, která zahrnuje navýšení mezd o 34 %.

Ve stejném čtvrtletí společnost Delta Air Lines zaznamenala nárůst obsazenosti cestujícími o 6% na 81%. Osobní doprava zůstala primárním zdrojem příjmů, protože tržby z tohoto segmentu vzrostly o 51% na 10,4 miliardy USD ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Na druhou stranu nákladní doprava zaznamenala pokles o 28 % na 209 milionů USD.

Je evidentní, že společnost výrazně zlepšila svou finanční výkonnost ve srovnání s 1. čtvrtletím 2022 a překročila cíl tržeb pro rok 2019. Po těchto působivých výsledcích představila společnost Delta Air Lines ještě optimističtější prognózu pro druhé čtvrtletí roku 2023, předpokládající růst tržeb přibližně na 14,6 mld. USD (18% nárůst oproti předchozímu období) a zisk na akcii mezi 2,2 a 2,25 USD (loni došlo ke ztrátě). Letecká společnost dále očekává, že volný peněžní tok překročí 2 miliardy USD, což představuje 81% nárůst oproti předchozímu období.

Generální ředitel Ed Bastian uvedl, že poptávka po letecké dopravě zůstává vysoká. Aby se zvýšila kvalita zákaznických služeb a provozní spolehlivost, letecká společnost plánovala během léta omezit rozšiřování kapacity.


Jak se změnila hodnota akcií ve 2. čtvrtletí 2023

Dne 13. dubna 2023 (v den zveřejnění zprávy) se akcie Delta Air Lines obchodovaly za cenu o 48 % nižší, než bylo historické maximum dosažené v červenci 2019. Tržby letecké společnosti za 2. čtvrtletí 2023 překonaly příjmy za 2. čtvrtletí 2019 o 22 %, což bylo v době, kdy bylo dosaženo historického maxima.

Srovnání s rokem 2019 je zvláště významné s ohledem na dopad pandemie COVID-19 v roce 2020, která těžce zasáhla letecké společnosti a dohnala je na pokraj bankrotu.

Vzhledem k této souvislosti bylo rozumné předpokládat, že akcie společnosti Delta Air Lines byly podhodnoceny.

Po zveřejnění zprávy začala hodnota akcií Delty druhý den rychle růst. Investoři však chvíli zůstávali váhaví, a to především kvůli jejich pesimistickému výhledu ohledně prognózy prezentované vedením společnosti. V důsledku toho zůstala cena akcií až do 30. května v obchodním rozpětí mezi 32,50 a 36,00 USD.

Akcie Delta Air Lines | TradeCZ
Cenový graf akcií společnosti Delta Air Lines

Jakmile byla proražena rezistence na 36,00 USD, všechny pochybnosti se rozptýlily a cena akcií začala rychle stoupat. Investoři pokračovali v nákupu akcií až do zveřejnění zprávy za 2. čtvrtletí 2023. Nakonec cena akcií dosáhla k 13. červenci své maximální hodnoty 49,70 USD.

Zpráva společnosti Delta Air Lines za 2. čtvrtletí 2023

Delta Air Lines za 2. čtvrtletí 2023 opět vykázala působivé výsledky. Letecká společnost dokázala zvýšit své tržby a zisk, ale nedosáhla plánovaného cíle volného peněžního toku.

Druhé čtvrtletí uzavřela s rekordními příjmy ve výši 14,6 miliardy USD, což je 19% nárůst ve srovnání s 2. čtvrtletím 2022. Čistý zisk také vzrostl ze 735 milionů na 1,8 miliardy USD, což je rekord za posledních devět let. EPS dosáhl 2,68 USD oproti ztrátě z roku 2022.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Akcie Delta Air Lines | TradeCZ

Ve druhém čtvrtletí společnost zaznamenala nárůst obsazenosti cestujícími o 1 procentní bod na 88 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Hlavním zdrojem příjmů zůstala osobní doprava, protože tržby z tohoto segmentu vzrostly o 21 % na 13,2 miliardy USD ve srovnání s 2. čtvrtletím 2022. Nákladní doprava však, podobně jako v předchozím čtvrtletí, nadále vykazovala negativní trend a poklesla o 37 %.

Zisky Delta Air Lines | TradeCZ

Podle údajů v prognóze a tabulce výsledků byl jedinou nenaplněnou prognózou volný peněžní tok. Během pandemie se společnost Delta Air Lines musela uchýlit k půjčkám, aby se vyhnula bankrotu, což zvýšilo dluhové zatížení letecké společnosti z 8,8 miliardy USD ve 4. čtvrtletí 2019 na vrchol 29,8 miliardy USD ve 3. čtvrtletí 2020.

Letecká společnost je nyní v procesu aktivně splácet své dluhy. V důsledku toho byla ve 2. čtvrtletí na splátku dluhu alokována částka 1,8 mld. USD, což je o 600 mil. USD více než v předchozím čtvrtletí, což vedlo ke snížení celkového dluhu na 18,14 mld. USD. Navzdory těmto číslům však společnost nebyla schopna splnit svůj odhad volného cash flow. V den zveřejnění zprávy tak akcie klesly o 4 %.Výsledky konkurentů za 2. čtvrtletí

Zprávy a předpovědi společnosti Delta Air Lines naznačují, že se zdá, že letecká doprava v USA se plně zotavila na úroveň před krizí. Pro ucelený obrázek je však nutné vzít v úvahu i zprávy konkurenčních leteckých společností. Pro analýzu zvážíme klíčové ukazatele, jako jsou výnosy, provozní zisk (zisk z jádrových operací) a faktor vytížení letadel. Údaje budou porovnány se stejným obdobím v roce 2022.

Akcie Delta Air Lines | TradeCZ

Tabulka ukazuje, že faktor vytížení u všech leteckých společností přesahuje 80 %, čímž překonal úrovně před krizí v roce 2019, kdy bylo vytížení nižší než 50 %. Téměř všechny letecké společnosti dosáhly nebo překonaly své úrovně z roku 2019, což naznačuje úplné zotavení letecké dopravy na úroveň před krizí. Na základě údajů v tabulce vede společnost Delta Air Lines v současné době v konkurenčním prostředí, protože je jedinou leteckou společností, která ve 2. čtvrtletí 2023 zvýšila svůj koeficient obsazenosti.

Předpověď Delta Air Lines pro 3. čtvrtletí 2023

Společnost předpověděla pro 3. čtvrtletí 2023 zisk na akcii ve výši 2,2–2,5 USD, což znamená nárůst o 45–65 % ve srovnání s odpovídajícím obdobím roku 2022. Očekává se, že tržby dosáhnou 14,25–14,64 miliard USD, což znamená růst o 10– 14 % oproti 3. čtvrtletí 2022.

Ed Bastian, generální ředitel Delta Air Lines,  zdůraznil, že po letech utrácení za zboží nyní mnoho spotřebitelů považuje cestování za svůj primární cíl a jsou ochotni si dopřát prémiové zážitky. Delta Air Lines se pyšní poskytováním špičkových služeb v tomto odvětví.

Bastian však také uznal, že letecká infrastruktura zůstává křehká a odvětví nadále čelí mnoha výzvám v celém dodavatelském řetězci, včetně zpoždění dodávek letadel a požadavků na školení. V důsledku toho existuje značný rozdíl mezi současnou kapacitou nabídky a poptávky a očekává se, že tento rozdíl bude přetrvávat po delší dobu.

Analýza akcií Delta Air Lines

Jak již bylo zmíněno výše, finanční ukazatele a faktor vytížení již překonaly předkrizovou úroveň z roku 2019. Cena akcií se však aktuálně obchoduje 27 % pod historickým maximem vytvořeným v červenci 2019. To naznačuje, že akcie Delta Air Lines mohou být podhodnocené a existuje potenciál pro další růst.


Zisky Delta Air Lines | TradeCZ

Přidej se mezi komunitu 500+ investorů


Ve 2. čtvrtletí 2023 vedla aktivita kupujících k proražení rezistence na 45 USD a vytvoření nového vrcholu na 49,70 USD. Po zveřejnění zprávy za 2. čtvrtletí však cena klesla zpět na 45 USD. Při pohledu na graf akcie existuje možnost vytvoření nového obchodního rozpětí s hranicemi 45,50 až 49,70 USD, což opakuje situaci na začátku 2. čtvrtletí 2023.

Akcie Delta Air Lines | TradeCZ

V tomto případě lze uvažovat o dvou variantách vývoje:

  1. Pokud se obchodní rozpětí vytvoří, proražení nad jeho horní hranicí povede k dalšímu růstu ceny, kde hlavním cílem pohybu bude historické maximum na 62,40 USD.
  2. Proražení spodní hranice rozpětí by mohlo vyvolat korekci, v důsledku čehož by cena mohla klesnout k supportu na 40,00 USD. Od této úrovně lze očekávat obnovení růstu ceny akcií.

TIP: Analýza akcií Delta Air Lines

Závěr

Jediný důvod, proč akcie Delta Air Lines nedosáhly svého historického vrcholu, je dluhová zátěž. Podle vyjádření  finančního ředitele Dana Jankiho letecká společnost plánuje v roce 2023 splatit dluhy ve výši přes 4 miliardy USD, což sníží úrokové náklady o více než 100 milionů USD.

Ed Bastian také usiluje o dosažení volného peněžního toku ve výši 10 miliard USD od roku 2023 do roku 2025, což by vrátilo bilanci společnosti na úroveň investičního stupně s dlouhodobým poměrem dluhu k vlastnímu kapitálu klesajícímu pod 1. Pokud budou tyto cíle splněny, Akcie Delta Air Lines mají šanci dosáhnout nového historického vrcholu.

Tým RoboMarkets

info@robomarkets.cz

+420 800 088 482

https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook