Napište nám zprávu
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
🛑 Investoři sází na růst a nezajišťují se!
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Algoritmické stablecoiny jako možný hedge proti digitálním měnám centrálních bank – RAI, UST, FEI a FRAX


Petr Kruliš 2. 3. 2022

Rychlé šíření stablecoinů v posledních několika letech přimělo centrální banky přehodnotit status quo a zvážit vývoj vlastních digitálních měn.

Algo stablecoiny recenze

Konkurence v jakémkoliv oboru lidské činnosti by vždy měla přinést pozitivní výsledky tím, že donutí konkurenty inovovat a nakonec spotřebitelům poskytovat lepší produkty.

To však neplatí pro stablecoiny. Vlády prostřednictvím svých centrálních bank mají monopolní moc nad regulací finančního světa a nehodlají se tohoto výsadního postavení vzdát. To znamená, že konkurence nebude ve skutečnosti „spravedlivá“ a nebude tedy nutně znamenat přínos pro koncové spotřebitele.

TIP: Co jsou stablecoiny, CBDC a kryptoměny.

USA, Čína , Jižní Korea, Evropská unie a samozřejmě další země chtějí prostřednictvím svých centrálních bank protlačit novou formu peněz – digitální měny centrálních bank (CBDC). Aniž bychom zacházeli do přílišných detailů, CBDC jsou tou nejvíce orwellovskou věcí, kterou si dokážete představit, a dříve nebo později se stanou realitou.

Na jejich vývoji v současnosti pracuje více než 80 % centrálních bank. Jakmile budou připraveny k nasazení, pravděpodobně za 2- 5 let se nebudou dívat příznivě na myšlenku spravedlivého soupeření s alternativami soukromých stablecoinů. Toto neplatí pro Čínu, ta již svoji CBDC experimentálně vyzkoušela. V den zahajovacího ceremoniálu ZOH v Pekingu 2022 bylo dokonce údajně více transakcí uskutečněno v digitální měně čínské centrální banky (CBDC) než prostřednictvím Visa.

Čtu téměř všechny zpravodaje a články o tématech souvisejících s digitální měnou, které vydala Banka pro mezinárodní platby, Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Nelíbí se jim, co se děje se stablecoiny. Považují je za „potenciální riziko pro finanční stabilitu“ a při mnoha příležitostech veřejně vyzývají k přísné regulaci.

Centralizovaní emitenti stablecoinů jako Tether, USDC od Circle a Paxos budou první na hledáčku. Jsou největší, a protože jsou centralizované, nejsnáze se regulují.

Regulátoři je pravděpodobně donutí získat bankovní licence, regulovat je jako fondy peněžního trhu, klasifikovat jejich produkty jako cenné papíry nebo najít nějaký jiný způsob, jak potlačit jejich přijetí.

Pokud k tomu dojde, centralizované stablecoiny zřejmě ztratí své postavení, což znamená, že svobodomyslný krypto-svět musí začít přemýšlet o způsobech, jak se chránit. Jedním z nejviditelnějších způsobů je rozhodnout se pro decentralizované stablecoiny.

Algoritmické stablecoiny jsou decentralizovaná aktiva, která si udržují fixaci ceny pomocí algoritmického upravování nabídky na základě tržní poptávky. Obvykle jsou algo stablecoiny navázány na americký dolar, ale nemusí to tak nutně být.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Staňte se Patronem a získejte přístup k nezveřejněným analýzám 🙂

patroni TradeCZ

Vybral jsem algo stablecoiny před jinými typy decentralizovaných stablecoinů, jako je například DAI MakerDAO, protože představují potenciálně lepší zajištění proti nepříznivým regulačním zásahům. Jsou pravděpodobně nejvíce decentralizované a mohou fungovat téměř plně autonomně, což znamená, že závisí na nejmenším množství externích lidských zásahů.

DAI stablecoin

Například DAI je v současnosti z více než 52 % podporováno USDC, což jaksi maří účel decentralizace, a to pro centralizovanou povahu USDC .

V tomto případě jsem chtěl prozkoumat čtyři algo stablecoiny, které se jevily jako zajímavé experimenty a potenciálně životaschopné alternativy k centralizovaným stablecoinům, pokud by se tyto dostaly do horké vody kvůli regulátorům.

RAI – algoritmický stablecoin Rai Reflex Index

RAI, vytvořený společností Reflexer Labs, je zajištěné aktivum se stabilní hodnotou podporované ETH.

Není to „čistý“ stablecoin, ale spíše „reflexní index“, což znamená, že není vázán na pevný směnný kurz 1 dolar, ale je stabilní reprezentací ETH (Ethereum).

RAI stablecoin

Protokol se opírá o více než 100 let starý algoritmus PID regulátoru k udržení cenové stability a pracuje s minimálním řízením nebo lidským zásahem, aby byla zachována „požadovaná cena“.

Požadovaná nebo cílová cena je známá jako výkupní cena. Výkupní cena RAI ve výši 3,14 $ (Pi) byla stanovena při spuštění protokolu a během více než 200 dnů od té doby protokol držel tento cenový cíl pozoruhodně dobře, a to i v extrémních tržních podmínkách, včetně 50% poklesu ceny ETH.

Přesto tento návrh s minimalizací správy obsahuje některé kompromisy. Za prvé, protokol Reflexer nemůže přímo ovlivnit nabídku RAI bez provádění operací na volném trhu. To přesouvá břemeno udržování fixace na uživatele, kteří si RAI oproti zástavě vypůjčili. Navíc, jelikož se jedná o plně zajištěný stablecoin, je podstatně méně kapitálově efektivní než nezajištěné nebo částečně zajištěné alternativy.

Online graf RAI/USD

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Binance krypto nákup

UST algoritmický stablecoin TerraUSD

UST stablecoin Terra je největší a nejrychleji rostoucí na trhu.

V současné době se může pochlubit tržní kapitalizací přes 12 miliard dolarů, čímž překonává předchozího lídra kategorie DAI se současnou kapitalizací 9,6 miliardy dolarů (únor 2022), přestože jde o mnohem mladší protokol.

TerraUSD stablecoin

Velkou část úspěchu UST lze připsat jeho škálovatelnosti. Na rozdíl od DAI nebo RAI, UST není příliš zajištěný stablecoin, ale spíše si udržuje svou vazbu na americký dolar využitím základních tržních sil nabídky a poptávky.

Když je cena UST vyšší než 1 $, uživatelé mohou spálit token Luna nativního řízení Terra v hodnotě 1 $ výměnou za jeden UST a poté jej prodat na otevřeném trhu za účelem zisku. Tímto způsobem uživatelé efektivně zvyšují nabídku UST v řetězci a snižují jeho cenu.

Naopak, když cena UST klesne pod úroveň 1 $, uživatelé mohou UST spálit (snížit jeho nabídku), aby razili Lunu a prodávali ji na otevřeném trhu se ziskem.

Například, pokud cena UST klesla na 0,95 $, můžete vyměnit 10 000 UST v hodnotě 9 500 $ za Lunu v hodnotě 10 000 $, čímž získáte bezrizikový zisk 500 $.

Tento mechanismus umožňuje UST rychle škálovat, ale je závislý na tržních podmínkách nebo tržní kapitalizaci tokenů Luna. Jeho navázání na dolar zaznamenalo v minulosti nevyzpytatelnou volatilitu, ale kvůli určitým úpravám v kapacitě on-chain splácení se volatilita nedávno výrazně zmírnila.

Online graf UST/USDT

FEI algoritmický stablecoin Fei USD

FEI je decentralizovaný algoritmický stablecoin, který vstupuje do oběhu prostřednictvím prodeje na spojovací křivce.

Protokol kontroluje svou vlastní likviditu, což znamená, že si ponechává aktiva, která obdrží prostřednictvím prodeje dluhopisů, a používá je k zajištění dostatečné likvidity pro svůj stablecoin.

FEI protocol stablecoin
FEI stablecoin

Jediný způsob, jak razit FEI, je prodávat ETH protokolu prostřednictvím tzv. bonding curve. Na rozdíl od případu mnoha jiných kolateralizovaných stabilních protokolů není ETH uzamčen jako kolaterál, ale spíše prodán protokolu a nelze jej vyměnit.

Aby pak držitelé FEI prodali FEI a znovu získali zpět ETH, musí na decentralizované burzy, kde samotný protokol poskytuje likviditu pomocí svých protokolem kontrolovaných pokladních aktiv.

FEI používá kombinaci tržní arbitráže a takzvaných „přímých pobídek“, aby udržela fixaci 1 dolaru. Konkrétně využívá dynamické mincovní odměny a spálené sankce u decentralizovaných burzovních obchodů, když FEI obchoduje pod svojí fixací, zatímco se spoléhá na arbitráže, když obchoduje nad ní.

Stabilita fixace FEI není optimální. Protokol postrádá likviditu, která by pomohla stabilizovat jeho cenu. I když se protokol rychle rozrostl, zůstává ve své experimentální fázi.

FEI stablecoin

FRAX algoritmický stablecoin

FRAX je stablecoin s frakčním algoritmem, což zjednodušeně řečeno znamená, že je částečně zajištěn kolaterálem a částečně je řízen algoritmicky.

Protože je nedostatečně zajištěný, je kapitálově efektivnější než plně zajištěný FEI nebo RAI.

Frax stablecoin

Poměr zajištěného a algoritmického závisí na tržní ceně stablecoinu FRAX. Pokud se FRAX obchoduje nad 1 USD, protokol snižuje poměr zajištění. Pokud se FRAX obchoduje pod 1 dolar, protokol zvýší poměr zajištění.

Procento každého stablecoinu FRAX je kryto stabilními aktivy investovanými do protokolů, jako jsou Curve, AAVE, Compound a Convex, což generuje dodatečné příjmy pro protokol. Toto procento je vždy nižší než 100 %, takže nezálohovaný zdroj bude spravován algoritmicky.

Protokol (úspěšně) udržuje FRAX 1 dolar pomocí konceptu zvaného Automated Market Operations. Například, když se FRAX odchýlí od své fixace ve fondu Frax3CRV Curve, protokol automaticky zasáhne a buď přímo přidá nově vyražený FRAX do fondu, nebo odebere FRAX a spálí jej.

Achillovou patou Fraxu je, že obsahuje příliš mnoho komponent a integrací s jinými protokoly, jako je Yearn, Curve a Aragon. To rozšiřuje útočnou plochu a vystavuje systém zvýšenému riziku.

Online graf FRAX/USDC

Závěrečné úvahy

Decentralizované stablecoiny provozované DAO a anonymními zakladateli mají jiný rizikový profil než jejich centralizované alternativy. Vnitřní neshody v komunitě, chyby v návrhu protokolu a problémy s řízením jsou jen některé z mnoha problémů ohrožujících životaschopnost těchto aktiv.

Pokud nás vnitřní nepokoje v Sushiswap a v dalších kryptoměnách něco naučily, pak to, že i ty nejzdravější a dobře zavedené protokoly mohou selhat – ať už dočasně nebo trvale – kvůli nepředvídatelným lidským chybám.

Proto při zvažování stablecoinů nemusí být diverzifikace do více algoritmických špatný nápad.

Nákup kryptoměn
Anycoin
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
MEXC
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Ebook