Analýza společnosti Mastercard – online platby, karty a zpracování plateb – investice, kurz a cena akcie Mastercard (MA)
Mastercard je americká nadnárodní korporace poskytující finanční služby, sídlící v Purchase ve státě New York. Po celém světě je její hlavní činností zpracování plateb mezi bankami obchodníků a bankami vydávajícími karty nebo úvěrovými společnostmi kupujících.
Ti k nákupům používají debetní, kreditní a předplacené karty značky „Mastercard“.
Společnost je od roku 2006 veřejně obchodovanou. Před první veřejnou nabídkou akcií (IPO) byla Mastercard Worldwide vlastněna skupinou více než 25 000 finančních institucí, které vydávaly její značkové karty.
Mastercard, původně známá jako Interbank v letech 1966-1969 a Master Charge v letech 1969-1979, byla vytvořena aliancí několika regionálních asociací pro bankovní karty v reakci na kartu BankAmericard, vydávanou Bank of America. Z ní se později stala kreditní karta Visa, vydávaná společností Visa.
Tento zpracovatel plateb byl v posledním desetiletí jednou z nejvýkonnějších akcií. Za desetileté období končící 31. prosince 2020 dosáhla Mastercard ročního výnosu 31,9 %. Najdete relativně málo společností podobné velikosti, které by měly takovou výkonnost. Ve stejném období rostl zisk na akcii téměř 16% ročním tempem.
Minulá výkonnost není samozřejmě zárukou budoucích výsledků, ale jako druhý největší zpracovatel plateb na světě má Mastercard dobré předpoklady k tomu, aby i v příštím desetiletí dosahovala vysokých výnosů.
Online graf akcií Mastercard (MA)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Co může investora lákat na akciích Mastercard?
1. Desetiletí nadvlády
Mastercard je v prvé řadě dominantním hráčem na důležitém poli, kde má jen málo skutečných soupeřů. Pouze síť pro zpracování plateb společnosti Visa je větší a její ostatní konkurenti ve skutečnosti nehrají stejnou ligu. Tento duopol se v dohledné době nezmění, a to díky síle, která je vlastní obrovským sítím, jež obě společnosti vybudovaly.
Mastercard má také poměrně bezpečný obchodní model. Většinu peněz vydělává na poplatcích za každou transakci provedenou jejími kartami. Není bankou, takže na svých bedrech nenese žádné úvěrové riziko, které nesou věřitelé. Její příjmy jsou z velké části vázány na to, kolik lidé utrácejí.
2. Extrémně efektivní obchodní model
Jedním z hlavních důvodů, proč můžete mít Mastercard v oblibě, je efektivita podnikání. I v náročném roce 2020 dosáhla provozní marže 52,8 %, přičemž nad 50 % se pohybuje provozní marže společnosti bezpečně od roku 2012. Mastercard vydělává především na poplatcích z transakcí, takže nemá mnoho režijních nákladů. Její návratnost vlastního kapitálu (ROE – čistý zisk dělený vlastním kapitálem) se drží od konce roku 2018 nad 100 %, což znamená, že na každý dolar vlastního kapitálu Mastercard vydělává více než dolar zisku.
Průměrná návratnost vlastního kapitálu společností v indexu S&P 500 se historicky pohybuje kolem 14 %. ROE společnosti Visa je sice vysoké, ale pohybuje se dlouhodobě kolem 30 %. To by mělo dát investorům představu o tom, jak dobře a efektivně je společnost Mastercard řízena. Díky tomu má k dispozici spoustu hotovosti a kapitálu, který může investovat do svého budoucího růstu. V roce 2020 činil její volný peněžní tok přibližně 6,3 miliardy dolarů. Jedná se o mimořádně efektivní podnik, který má dostatek kapitálu na to, aby přečkal případný pokles a investoval do inovací, technologií a akvizic, které by mohly podpořit růst.
3. Mastercard vydělává peníze hned třemi způsoby
Značku Mastercard zná většina lidí. Možná dokonce ví, že tato společnost provozuje síť elektronických plateb. Pravděpodobně si ale neuvědomují, že společnost generuje příjmy třemi způsoby.
- Zaprvé účtuje bance, která kartu vydala, takzvaný „swipe fee“ – malé procento z každé transakce.
- Dále dostává malou fixní částku za to, že peníze skutečně převádí z jedné banky do druhé a sdílí údaje o transakci.
- Třetí způsob, jak Mastercard generuje příjmy, je obzvláště lukrativní – přeshraniční poplatky, které vznikají, když někdo použije kartu mimo zemi, kde byla vydána.
4. Příležitosti k růstu
Vzhledem k tomu, že svět stále více směřuje k bezhotovostním platbám, což urychlila pandemie, nabízí se společnosti Mastercard obrovské příležitosti k růstu. Společnost stále plave po povrchu obrovského moře plateb v hodnotě 235 bilionů dolarů, jak uvedl tehdejší generální ředitel Ajay Banga na setkání investiční komunity společnosti v roce 2019. Platby kartami tvoří jen asi 13 % z tohoto celkového objemu, zatímco hotovost a šeky tvoří 59 % a automatizované clearingové transakce, které zahrnují přesuny peněz mezi bankami a finančními institucemi, zhruba 29 %.
Ačkoli tedy hotovost stále dominuje, bude nakonec sesazena z trůnu tím, jak poroste e-commerce, a bude přibývat bezhotovostních plateb. Studie, kterou Mastercard zveřejnila v červnu 2020, uvádí, že přibližně polovina dotázaných plánuje po pandemii používat méně hotovosti, a 70 % uvedlo, že přechod na digitální platby se stane trvalým.
5. Promyšlené akvizice
Mastercard v uplynulém roce provedla několik investic, aby rozšířila své možnosti a získala část tohoto velkého a rostoucího trhu. V listopadu 2020 Mastercard koupila Finicity, fintechovou společnost poskytující služby otevřeného bankovnictví. Prostřednictvím otevřeného bankovnictví lze finanční údaje jednotlivce snadno sdílet (s jeho souhlasem) s externími třetími stranami, jako jsou banky a další finanční instituce. Podle nedávné studie se očekává, že trh s otevřeným bankovnictvím do roku 2026 vzroste šestinásobně na 43 miliard dolarů.
V březnu 2021 pak společnost dokončila dohodu o koupi podnikových služeb společnosti Nets, která poskytuje zúčtování a vypořádání, platby v reálném čase a elektronickou fakturaci, aby rozšířila svou přítomnost v oblasti plateb mezi podniky.
Hrozby číhají na Mastercard v závětří
Vzhledem ke svému dominantnímu postavení čelí dnes Mastercard jiným výzvám, než jaké zažila během období od svého vstupu na burzu. V prvé řadě začal americký Kongres mnohem aktivněji zpochybňovat taktiky společností, které zdánlivě ovládají průmyslová odvětví. Doposud američtí zákonodárci řešili hlavně akcie FAANG, ale na mušce by se mohly ocitnout i společnosti Mastercard a Visa.
Rozšiřování online plateb a nová generace spotřebitelů pak daly vzniknout celému vesmíru fintech společností, které si berou na mušku všechny tradiční hráče ve finančním systému. I proto Mastercard, ale i Visa oznámily mnoho akvizic a partnerství, aby si udržely pevnou pozici ve svém odvětví.
Obě hrozby jsou reálné. Pokud však Mastercard v průběhu let akcionářům něco dokázala, pak to, že dokáže přinášet tržní výnosy v jakémkoli regulačním nebo ekonomickém prostředí. Ti, kdo o společnosti pochybují, by měli vzít na vědomí její historii, která jim dokázala, že se mýlili. S větrem v zádech, který přináší trend bezhotovostního platebního styku, vynikající provozní efektivitou a dlouhodobou strategií rozšiřování podílu na trhu, má Mastercard vynikající pozici pro další desetiletí růstu.
Dovětek Petr Plecháč
Jak své podnikání komentuje Mastercard?
„Přetváříme digitální ekonomiku tak, aby každý – jednotlivci, finanční instituce, vlády i podniky – mohl realizovat své ambice.„
Pracujeme na propojení a podpoře inkluzivní digitální ekonomiky, která přináší prospěch všem a všude tím, že transakce jsou bezpečné, jednoduché, chytré a dostupné (MA).
Globální síť Mastercard umožňuje pokrok v platebním ekosystému využitím technologií k vytvoření silnějších vazeb a přivedení více lidí do digitální ekonomiky.
V akciových screenerech nalezneme akcie Mastercard (MA) v sektoru Financial (jako Berkshire Hathaway, JPMorgan Chase či Bank of America) a v podsektoru Credit Services (jako Visa, PayPal či American Express).
Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách investor.mastercard, oficiální stránky společnosti mastercard.us.
Management Mastercard
Členem představenstva a generálním ředitelem (CEO) společnosti Mastercard je Michael Miebach.
Miebach nastoupil do Mastercard v roce 2010, aby vedl její operace na Blízkém východě a v Africe. Předtím zastával vedoucí role v Barclays Bank a Citibank.
Základní informace o společnosti
Analýza akcií Mastercard
Hodnoty platné k datu 26. 11. 2021
Název společnosti (ticker) | Mastercard Incorporated (MA) |
Akciový index | S&P 500 |
Sídlo společnosti | Purchase, New York |
Tržní kapitalizace | 342 miliard dolarů |
Sektor (podsektor) | Financial (Credit Services) |
Počet zaměstnanců | 18 600 |
Dividenda | 0,52 % |
P/E | 41,8 |
EPS | $8,13 |
P/S | 19,25 |
P/B | 50 |
P/C | 49,51 |
TCZ hodnotí | 7/10 |
Finanční výsledky společnosti Mastercard
Tržby Mastercard
Tržby společnosti rok od roku rostou, výjimku zde vytváří pandemický rok 2020 a menší chuť lidí utrácet, tedy využívat platební kartu.
Tržby společnosti by měly v dalších letech růst o 15-23 % a poprvé překonat hranici 20 mld. USD za rok.
Společnost při kapitalizaci 338 mld. USD a tržbách 18 mld. USD dokáže vytvářet čistý zisk ve výši 8 mld. USD.
Dividendová historie Mastercard
V současné době při ceně 1 akcie MA = 356 USD vyplácí společnost 1,76 USD na dividendě. Dividend Yield činí 0,49 % s Payout Ratio 21,34 %.
Celkový dluh společnosti činí 13,9 mld. USD, přičemž v hotovosti má přes 6,9 mld. USD.
Mastercard je společnost, jejíž akcie mají vždy za správnou cenu místo v akciovém portfoliu. A co hodlá dělat Mastercard s rozmachem Bitcoinu a dalších digitálních měn? To už je zase trochu jiný příběh.
Nakupuj akcie Mastercard (MA) u ověřených brokerů