Bavlna – komodita pro obchodování na burze, online graf a vývoj kurzu bavlny
Kdysi se lidé oblékali jen do toho nejjednoduššího, co příroda dala víceméně hotové. I dnes se sázívá na přírodu, ale už na něco kvalitnějšího.
Základní informace o bavlně
Komodita | Bavlna |
Kontrakt | Cotton (COTTON futures) |
Symbol (ticker) | CT |
Burza | ICE/US |
Měna | USD |
Jednotka | Libra |
Velikost jednoho kontraktu | 50 000 liber (100 balíků) |
Velikost jednoho bodu | $500 |
Minimální cenový pohyb (1 tick) | 0.01 centů za libru ($5 za kontrakt) |
Marže (1 kontrakt) | $2,915 |
Online graf bavlny (CT)
Cena BAVLNY (Cotton Futures / Cotton #2) se na burze udává v centech za libru.
Pokud se vám nezobrazuje online graf, musíte se prokliknout přímo na portál TradingView. Přečtěte si recenzi.
Níže je přiložen historický graf bavlny do 5. 8. 2020.
Sezonalita na bavlně
Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny bavlny.
Díky výše přiloženému grafu sezonality na bavlně je patrné, že se sezónní trendy na bavlně v čase mění. Vidno je to hned na začátku roku, kdy podle 5letého sezónního průměru cena bavlny spíše klesá, ale dle 15letého průměru roste. Takových divergencí bychom našli hned několik.
Více než sezonalita by nás u bavlny měla zajímat síla trhu a aktuální sentiment, který lze z grafu sezonality také vyčíst.
Zajímavosti o bavlně
Zaměstnává asi 200 000 000 lidí na planetě.
Bavlněné vlákno je tvořeno asi z 90 % celulózou.
Absorbuje vlhkost, je prodyšná, teplo jí nevadí, ale sluneční paprsky nemá ráda.
Je měkká, nadýchaná, hřeje a je příjemná na dotek 🙂
Bavlněná rouška byla tématem č. 1 při pandemii koronaviru Covid-19 v roce 2020.
Světové statistiky k bavlně
Čísla jsou udávána v tisících tunách (1 000 MT).
Světová produkce bavlny
Největšími světovými producenty bavlny jsou: Indie, Čína, Spojené státy a Brazílie.
Ročně se vyprodukuje až 26,5 milionů tun bavlny.
Světová spotřeba bavlny
Největšími světovými spotřebiteli bavlny jsou: Čína, Indie, Pakistán a Bangladéš.
Světový export a import bavlny
Největšími světovými exportéry bavlny jsou: Spojené státy, Brazílie, Indie a Řecko.
Největšími světovými importéry bavlny jsou: Čína, Bangladéš, Vietnam a Turecko.
Největšími zásobami bavlny disponují: Čína, Indie, Brazílie a Spojené státy.
Kdo by neznal bavlnu?
S bavlnou se už dnes setkáváme pomalu všichni, a to na nejrůznějších místech. Především pak v oblastech, jež nějak souvisejí s textilem. Protože k tomuto účelu se používá bavlna už tradičně.
Historie bavlny
Tato jemná bílá substance skládající se z vláken získávaných ze semen rostlin z rodu Gossypium alias bavlníku, jež pokrývá asi třetinu globální spotřeby vláken a dává práci asi dvěma stům milionů lidí, je používána lidmi už po dlouhé tisíce let. O čemž svědčí nejstarší nálezy třeba z Egypta, Mexika či Pákistánu, jež se dochovaly třeba až z dob devět tisíc let zpátky.
Na skutečně pořádné pěstování bavlníku se lidé vrhli poprvé v Egyptě, Indii a Peru, poprvé byla bavlna prokazatelně exportována asi sedm století před Kristem a asi 500 let před naším letopočtem se jí dočkala i Evropa. A až v desátém století letopočtu našeho se tato rostlina počala pěstovat a zpracovávat i u nás v Evropě, jmenovitě ve Španělsku.
Ovšem ještě dlouho, až do konce 18. století, tato citelně pokulhávala za používáním vlny a lnu, což změnilo až zavedení strojní výroby příze spolu se zkonstruováním vyzrňovacího stroje. Načež se jen v posledních dvou stoletích celosvětová spotřeba skoro zestonásobila, především zásluhou asijských zemí.
Bavlna dnes, podmínky pro pěstování
Dnes jsou hlavními dodavateli bavlny Čína, Indie, USA, Pákistán, Brazílie, Uzbekistán, Turecko, Austrálie, Argentina a Turkmenistán, za nimiž následuje ještě dalších skoro sedm desítek zemí, kde se asi padesátka známých druhů bavlníku pěstuje.
Tedy kde jsou pro ni příznivé podmínky jako 150 až 200 dní bez mrazu a odvodněná, málo kyselá až málo alkalická půda či jílovitý písek. Pro pěstování bavlny je důležité teplé podnebí a dostatek srážek.
Výsledkem je pak možnost pěstování jednoho z mnoha druhů bavlníku: bavlník chlupatý, keřovitý, bylinný či stromový.
Využití bavlny
Primární využití nalezne bavlna především v oděvním a textilním průmyslu. Třeba textilie pro kojence, třeba produkty pro zdravotnické potřeby (filtry, obvazy), třeba výplň matrací, nábytkové potahy nebo prádlo a svrchní oblečení.
Obchodování bavlny na burze
Bavlna patří mezi naše oblíbené softies komodity, především pro silné respektování Techniky COT. Bavlna ovšem nepatří mezi nejobchodovanější komodity a především ti, co zatouží obchodovat bavlnu pomocí opcí či futures, musejí si dávat pozor na Volume a Open Interest.
Co ovlivňuje cenu bavlny
Tak jako u všech komodit, je to především stav poptávky a nabídky.
- V případě převisu nabídky nad poptávkou, cena bavlny má tendenci klesat.
- V případě vyšší poptávky nad nabídkou, bude mít cena bavlny tendenci k růstu.
Na základě vnímání stavu trhu s bavlnou producenty, zpracovateli, spotřebiteli a spekulanty se mění burzovní cena bavlny.
Bavlna, podobně jako ostatní softies, ale i zrniny, je silně ovlivněna změnou počasí a obecně sezónními cykly. V případě překvapivého sucha nebo obecně před sklizní nálada investorů houstne a nervozita mívá za následek růst ceny bavlny. Po sklizni je zapotřebí zjistit kvalitu, ale již první čísla dávají účastníkům trhu většího klidu.
Obchodníci by měli brát v potaz geopolitickou situaci a sentiment trhu. V některých případech je stav poptávky a nabídky zastřen mezistátními vztahy. Jelikož je USA největším exportérem a Čína největším importérem bavlny, má vývoj vztahů mezi těmito dvěma zeměmi významný vliv také na cenový vývoj samotné komodity.
Bavlna je základní surovinou v textilním průmyslu a poptávka po ní roste v případě celosvětového ekonomického růstu. V období recese není bavlna považována za nezbytnou komoditu, stejně jako textil, a to obvykle vede k poklesu její tržní ceny.
Fundamenty na bavlně
Základním fundamentem při obchodování bavlny je sledování měsíčního WASDE reportu a dalších přidružených zpráv USDA. Ty nás informují o aktuální i očekávané sklizni, zásobách, produkci a spotřebě. Díky těmto základním ukazatelům by si měl obchodník udělat obrázek o aktuální ceně komodity a jaké jsou její vyhlídky do budoucna.
Podobně jako u dalších komodit, i zde hraje hlavní roli především stav poptávky a nabídky a také situace v sektoru, ve kterém je komodita nejvíc zapotřebí.
Jak obchodovat bavlnu
Bavlnu v dnešní době nelze obchodovat pouze na základě čistého cenového grafu. Světovou cenu bavlny neovlivňuje Price Action ani klouzavý průměr, ale velcí komoditní hráči. Cenu bavlny ovlivňuje řada ukazatelů a je podstatné se v nich při analýze trhu vyznat.
Jedinou cestou pro správnou analýzu bavlny je sledování, co dělají velcí komoditní hráči.
Online kurz komoditního obchodování
Futures a CFD obchodování bavlny
Bavlnu lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles ceny komodity. Pro obchodování bavlny využívají obchodníci nejčastěji tzv. Futures nebo CFD kontrakty.
V případě, že Váš broker disponuje přístupem na burzu, můžete spekulovat i přes tzv. ETF nebo využít nákupů či výpisů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity nebo futures obchodování patří do rukou zkušených obchodníků.
Investoři mohou analyzovat společnosti zabývající se světem bavlny (producenti, zpracovatelé, prodejci ad.), stát se akcionářem společnosti a bazírovat na ceně komodity tímto způsobem.
Futures kontrakty využívají tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej bavlny. Bavlna je totiž pro jejich byznys klíčová komodita.
CFD kontrakty jsou naopak využívány spíše spekulanty, kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje a fyzicky bavlnu nikdy převzít nechtějí.
Přes futures kontrakty lze také spekulovat na pohyb ceny, to je zas doména tzv. Large traders (velcí spekulanti), jako jsou hedgové fondy, které mají dostatek kapitálu.
Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole