Co je Contango a Backwardation, Term Structure a Futures kontrakty u komodit a VIXu
Pojmy jako Contango a Backwardation nemohou být cizí pro žádného komoditního obchodníka, ani pro ty, kteří sledují index volatility VIX při obchodování a investování do akcií.
Video
Úvod do futures kontraktů
Hned na úvod je dobré si připomenout, že VIX i jednotlivé komodity jsou na burze obchodovány pomocí tzv. futures kontraktů.
Futures jsou určité forwardové smlouvy, díky kterým je prodejci i kupci předem známo množství, kvalita, cena i čas, kdy dojde k předání podkladového aktiva. Jedná se kontrakt, tedy smlouvu mezi kupujícím a prodávajícím.
Je nutné vědět, že na burze lze obchodovat současně hned několik takovýchto futures kontraků. Např. u ropy WTI můžeme v září 2020 nakupovat prosincový kontrakt 2020, nebo prodávat květnový kontrakt 2021. Ceny jednotlivých futures kontraktů se liší, a to díky mnoha faktorům, mezi které patří právě i Contango a Backwardation.
Mnozí obchodníci využívají k obchodování namísto futures kontraktů tzv. CFD. I přesto však v rámci hloubkové analýzy sáhnou po futures, kde lze aplikovat Techniku COT.
Struktura trhu – Term Structure
Způsob, jakým se vyvíjí a jsou poskládané ceny jednotlivých futures kontraktů dané komodity, nazýváme strukturou trhu (Term Structure). Pomocí té jsme schopni určit, zda se jedná o stav trhu, který nazýváme Contango nebo Backwardation.
Struktura trhu není v čase statická, ale mění se každou chvíli, stejně, jak se mění ceny jednotlivých futures kontraktů. Díky dnešním software (i zdarma) jsme schopni porovnávat aktuální Term Structure se strukturou trhu, kterou daná komodita disponovala před měsícem, nebo se můžeme podívat na několikaletý průměr a vývoj struktury trhu v čase.
Co je Contango
Contango je tzv. normální stav trhu.
Struktura trhu je tvořená rostoucí křivkou, která znázorňuje dražší vzdálenější kontrakty.
Struktura trhu nese označení „normální“ především proto, že je tento stav trhu běžný, logický. Pokud se na trhu s danou komoditou neděje nic zvláštního, jsou vzdálenější kontrakty dražší!
Pakliže tedy chce nějaký subjekt nakoupit, např. kontrakt kukuřice s dodáním za 1 rok, měl by být v normálním stavu trhu dražší než kontrakt s dodáním např. za 2 měsíce.
Tomu, kdo má komoditu za 1 rok dodat, totiž vznikají dodatečné náklady, jakými jsou např. skladovací náklady, a čím déle je nucen komoditu skladovat, tím více by si měl kupec připlatit.
Co je Backwardation
Backwardation se překládá jako inverzní stav trhu. Jedná se o strukturu trhu, která není zcela běžná a není příliš logická.
Při Backwardation je situace na trhu taková, že vzdálenější futures kontrakty u dané komodity jsou levnější než ty bližší. Z předchozího bodu o Contangu už víme, že jsou do ceny kontraktů započítávány mimo jiné i skladovací náklady a z logiky věci by tak měly být vzdálenější kontrakty dražší.
Backwardation vzniká zpravidla ze dvou důvodů:
- Strach z nedostatku komodity, např. vlivem dešťů, mrazu, prasklého potrubí atp., čímž vzroste po dané komoditě poptávka, a to především po těch nejbližších kontraktech. Trh v tu chvíli příliš neřeší vzdálené kontrakty (vzdálenou budoucnost), mnohým subjektům jde o to, zajistit si nepřerušený přísun dané komodity nyní a jsou ochotni si za to připlatit.
- Zvýšená poptávka z důvodu změny regulí a nařízení (emisní normy, limity), dotýkající se vybrané komodity. V takovém případě se nejedná o předpověď slabé sklizně nebo snížené těžby, ale poptávka po komoditě vzroste především kvůli strachu z neznámého dopadu nových skutečností a opět na tyto změny reagují především ty nejbližší futures kontrakty.
Contango a Backwardation na VIXu
Strukturu trhu neřešíme pouze v rámci komoditního obchodování, ale své uplatnění nalezne i při sledování indexu VIX.
Index VIX sledují všichni akcioví obchodníci z toho důvodu, že se kromě indexu volatility jedná také o indikátor strachu a nervozity. Normálním stavem Term Structure na VIXu je Contango a opět se jedná o zcela logickou záležitost. VIX je investory a obchodníky využíván k zajištění či pojištění svého akciového portfolia a jak je z běžného života obvyklé, čím déle, tím více – tedy při pojištění na delší dobu zaplatíme více.

Při sledování indexu VIX se ovšem setkáme i se stavem, který bychom označili spíše jako Backwardation. Takový stav trhu vzniká z důvodu zvýšeného rizika na trzích, a tedy i zvýšené poptávky po zajištění formou nákupu VIXu.
Kromě VIXu využíváme pro zajištění i nákup put opcí -> co je opce.
Vše, co potřebujete vědět o VIXu.