Co je to P2P investice – lidé půjčují lidem – diverzifikace investičního portfolia
Označení P2P pochází z anglického Peer-to-Peer a jedná se v podstatě o půjčování finančních prostředků mezi lidmi, bez účasti banky.
P2P investice jsou výhodné pro investory i pro žadatele o půjčku. Na co jako investor musíte dát u P2P půjček pozor?
P2P investice se vyplatí oběma stranám
Jedním z termínů, který je známý v oblasti IT a má úzkou spojitost s burzovními trhy, jsou P2P investice. Tento systém je založen na tom, že jsou si všichni uživatelé rovni a neřídí se podle žádného centrálního serveru. Hlavním znakem této investice je možnost pomocí platformy P2P investovat volnou hotovost do půjček jiným osobám.
Další možností P2P investice je do úvěrů nebo faktur právnických osob, ale investovat lze např. i do nemovitostí, start-upů nebo v USA do studentských půjček.
P2P = lidé půjčují lidem, a nejen těm…
Žadatel o půjčku kontaktuje P2P platformu, která prověří vše potřebné a následně nastaví podmínky a smlouvu pro zprostředkování úvěru mezi žadatelem a investorem či investory. Tento systém je výhodný pro obě zúčastněné strany. Platforma, která propojí investora a vypůjčitele, stanoví kupříkladu poplatky nebo také garance zpětných odkupů půjček, které nebyly splaceny.
Hlavní výhody a nevýhody P2P investice / půjčky
Hlavní výhoda P2P půjčky pro žadatele:
- tímto způsobem je možné získat lepší nabídku ve smyslu levnějšího úvěru nebo flexibilnějšího splátkového kalendáře. Pro některé žadatele je to také jediná možnost, jak získat peníze pro financování své činnosti nebo potřeb.
Hlavní výhoda pro investora:
- velmi dobrá návratnost investic, která se pohybuje i kolem 10 % (z investované částky)
- pasivní příjem – na toto slovní spojení slyší většina lidí a faktem je, že právě P2P investice se řadí mezi ty, které toto nabízejí. Investice do P2P pak snese srovnání např. s dividendovým investováním
- investoři sahají po P2P investicích také díky diverzifikaci svého investičního portfolia, ve kterém kromě P2P mohou mít prostor investice do drahých kovů, dluhopisů, akcií či kryptoměn
Hlavní nevýhody P2P investic:
- nízká likvidita a fixace investovaných peněz na předem určenou dobu. Nelze předpokládat, že pokud někomu půjčíte peníze s 3letým splácením, tak vám je na vyžádání vrátí za půl roku.
- osobní bankrot žadatele, krach zprostředkovatele a jiné formy neschopnosti splácení
- zmínit lze také jistá amorálnost, kdy druhým lidem můžete půjčovat v těžké životní situaci s úvěrem i několika stovek procent RPSN.
- regulace a následná domáhání nejsou v této oblasti investic zatím na vysoké úrovni
Půjčka v bance vs. P2P
Nízký rating – přísnější podmínky
Při žádosti o půjčku zjišťují banky vaši bonitu. Což znamená, že prověřují, jestli nemáte dluhy z minulých období a jestli jste schopni svým závazkům dostát. P2P platforma zjišťuje podobné informace, ale v tomto případě se nejedná o bonitu, nýbrž o rating.
- Rozdíl mezi bankovní institucí a P2P platformou je v tom, že v bance vám při nedostatečné bonitě nepůjčí.
- P2P platforma vám půjčku umožní, ale musíte při nízkém ratingu počítat s přísnějšími podmínkami. Přesněji řečeno, čím horší rating, tím vyšší úrok.
Výše investice u P2P
U P2P investic většinou existují určitá omezení, pokud jde o výši investovné částky.
Nejnižší se pohybují v řádu stokorun, omezení se týká ale i horní hranice. Je to z toho důvodu, aby celou částku nepůjčoval pouze jeden člověk a mohli tak investovat i ostatní.
Platformy pro P2P půjčky
Platforem pro zprostředkování P2P investice / půjčky dnes na trhu existuje celá řada. Tyto platformy však nefungují na jednom principu, proto je potřeba se vždy s konkrétní strukturou seznámit. Nejznámější platformy jsou Zonky, Mintos, Bondster, Upvest či Fundlift. Např. Zonky funguje na principu, kdy i bez financování konkrétních investorů poskytne žadateli půjčku a posléze nabídne investorům určitý podíl.
Je samozřejmé, že tyto platformy musí z něčeho fungovat, a proto si za zprostředkování účtují předem stanovené poplatky.