Druhy investic do kryptoměn – spot, deriváty a kontrakty. Jak se v tom vyznat?
Druhy investic do kryptoměn
Ve světě kryptoměn funguje dosti složitá terminologie, která se navíc v některých případech liší od významu běžného na tradičních trzích. Proto se není čemu divit, že si mnozí pletou pojmy, jako je „spotové obchodování“, „deriváty“, „opce“, „futures“, … V tomto textu bude mým cílem problematiku vysvětlit.
Specifikum kryptoměn při investování
Kryptoměny, na rozdíl od jiných investic, nemají absolutně žádnou fyzickou reprezentaci. Fungují čistě digitálně, i když můžete mít papírovou peněženku. Tím se liší například od akcií, které mohou být i listinné.
Mohlo by vás zajímat: Co jsou kryptoměny.
I tak existují různé módy, v rámci kterých se mění vaše práva vůči vaší investiční pozici v kryptoměnách.
Pro přehlednost rovnou vypíšu možnosti investování do kryptoměn:
- Spotová pozice na burze
- Spotová pozice mimo burzu
- Pozice v derivátech futures a v opcích
Spotová pozice na kryptoměny
Jde o nejzákladnější pozici, jak investovat do kryptoměn. Spotová pozice vzniká ve chvíli, kdy nakoupíte kryptoměnu a máte možnost ji vybrat na vlastní peněženku. Pozice v tu chvíli nefunguje jako žádný kolaterál a můžete si s ní dělat, co je libo.
Spotové obchodování s kryptoměnami je nejčastější s nejmenšími kryptoměnami, kdy neexistují žádné deriváty. Taktéž se často užívá pro střednědobé obchodování – 6 měsíců až 1 rok.
Pozitivní i negativní výkon pozice se odvozuje 1:1 od výkonu dané kryptoměny. Tudíž mám-li 1 BTC a cena klesne o 10 %, tak moje pozice taktéž klesne o 10 %.
Spotová krypto-pozice mimo burzu
Pokud držíte svoji krypto-pozici na burze, jak je výše zmíněno, kryptoměna není dokonale vaše. V případě krachu nebo masivního hacku, jako tomu bylo u FTX, hrozí, že o svoje kryptoměny (a tedy o svoji pozici) přijdete.
Pokud chcete kryptoměny držet dlouhodobě, rok a déle, v každém případě je musíte mít na vlastní peněžence! Kryptoměny na platformě nejsou vaše. Jediná výhoda držení spotové pozice na burze je snadná likvidace, avšak to v případě dlouhodobé investice nutně nepotřebujete.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Co jsou futures deriváty a opce na kryptoměny
Pro účel tohoto textu se primárně zaměříme na to, co „deriváty“ jsou. Nikoli na konkrétní nástroje typu futures a opcí.
Mohlo by vás zajímat: Rozdíl mezi HODL a tradingem kryptoměn.
Deriváty jsou finanční nástroje, jejichž hodnota se odvozuje (derivuje) od nějakého podkladového aktiva. V našem případě od nějaké kryptoměny. Ve světě kryptoměn je nejběžnější setkat se s derivátem perpetuálních futures, ale na velkých burzách taktéž například s opcemi na kryptoměny.
Pokud svou pozici otevřete pomocí derivátu, vztahují se na vás úplně jiná pravidla. Jelikož de-facto držíte v ruce jen smlouvu, nikoli kryptoměnu, otevřou se různorodé možnosti. Třeba sázka na pokles ceny kryptoměny – short. Sázka na růst je „long“.
U derivátů na kryptoměny je běžné využívat nástroje páky. Když jej využijete, burza použije vaše peníze jako kolaterál pro půjčku, kterou vám sama poskytne. Páka zvyšuje potenciální zisky, ale taktéž ztráty. Pokud se trh nebude vyvíjet ve váš prospěch, může dojít k tzv. likvidaci, kdy platforma zabaví všechny vaše prostředky za účelem splacení dluhu.
Deriváty nikdy není možné z platformy vybrat, protože jde pouze o smlouvu s onou burzou. Při nákupu pozice pomocí derivátu nedržíte žádnou kryptoměnu. Proto vás poskytovatel zpravidla nutí s deriváty pracovat na úplně odděleném účtu.
Deriváty se hodí pro krátkodobé obchodování kryptoměn. Mezi retailem patří k oblíbeným možnostem tradingu kryptoměn tzv. CFD kontrakty, které nabízí levné, rychlé a především regulované obchodování kryptoměn.
Získej 10% slevu na poplatky u nejlevnější krypto-burzy na Ref. kódu TradeCZ
Deriváty vs. spotové pozice na kryptoměny
Při obchodování kryptoměn máte k dispozici celou řadu nástrojů. Na vás je poté využívat jich správně, abyste se nevystavovali velkému riziku. Obzvláště s pákou buďte velmi opatrní, nýbrž umí být návyková. Následně stačí jeden špatný krok a dojde k likvidaci.
Jirka Makovský je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.