Inflace kryptoměny – jak funguje, co ji způsobuje a na co dávat pozor
Inflace kryptoměn
Již mnohokrát jsem slyšel od kamarádů méně vzdělaných v oblasti, že kryptoměny mají hlavní výhodu oproti fiatovým měnám v nepodléhání inflaci. To je známá poučka z dob, kdy všemu vládnul Bitcoin (BTC). Jenže dnes většina kryptoměn znehodnocení vskutku podléhá. A zpravidla nejde o malý fenomén. V tomto textu si o něm řekneme více.
Inflační kryptoměny vs. inflace kryptoměny
Na první pohled to tak nevypadá, ale jde o dva velmi rozdílné termíny. Pro začátek je budeme muset definovat:
- Inflační kryptoměny (typ ekosystému): Inflační kryptoměny nemají maximální strop mincí a nově „vyražené“ kryptoměny jsou důležitou součástí ekosystému. Jejich znehodnocování fluktuuje a nikdy neskončí, pokud nedojde k úpravě sítě.
- Inflace kryptoměny (atribut kryptoměny): Kryptoměny operující s vlastním blockchainem musí nějak lidi donutit, aby se připojili do sítě. Například odměnou, jako to dělá BTC. Právě odměna způsobuje znehodnocování. Tento faktor se liší napříč průmyslem.
Mohlo by vás zajímat: Tři mikro-kryptoměny, které byste měli mít v hledáčku!
Inflační kryptoměny – potenciální výhody a rizika
Mnohem častěji se skloňuje opačná strana spektra – delační kryptoměny či tokeny. Nicméně inflační kryptoměny jsou dnes mnohem častější, než tomu bylo za časů Satoshi Nakamota. Zpravidla inflační ekosystém vzniká jako řešení partikulárního problému, který se týká financování správy sítě. Abyste vytvořili decentralizovanou síť, musíte totiž ty, kteří se k ní připojí, nějak odměnit. A tyto odměny je většinou nejjednodušší prostě „vytisknout“.
To platí ve všech běžných systémech konsensu, ať jde o PoS (často) nebo PoW (málokdy). Inflace se u těchto kryptoměn bere jako dobrá věc, neboť podporuje utrácení za transakce, a hlavně připojení k síti. Přirovnal bych to k byznysové metodě „blitzscalingu“, kdy se na dluh snažíte vytlačit konkurenci svým růstem a dominancí. Zároveň inflační kryptoměny zmenšují riziko centralizace PoS ekosystémů, jelikož od jisté chvíle se kvůli inflaci nevyplatí držet víc a víc mincí.
Tento systém nicméně nese i nějaká rizika. Jedním z nich je fakt, že inflační kryptoměny mohou dlouhodobě přicházet o svoji hodnotu vůči americkému dolaru. Například ATOM má roční inflaci 13 % až 16 % (teď i víc). Pokud dolar má (standardně) inflaci 2 % až 4 %, tak je hned vidět potíž v dlouhodobém držení.
Tedy za předpokladu, že poptávka bude konstantní. Což o kryptoměnách říct vždy nejde. Ale zároveň pokud ATOM zůstane pozadu, o to větší dopad to na něj bude mít.
Nicméně zrovna Cosmos vymyslel pro ATOM dobrý mechanismus, který tento „cenový“ nedluh do jisté míry řeší. Jde o staking, při kterém získáváte kolem 17 % až 20 %. V takovém případě je při započítání inflace ATOM váš reálný úrok +- v oblasti 3 až 5 %. Čím více lidí používá staking, tím menší je vaše odměna i inflace, která se promítne do výsledné ceny. Zároveň staking snižuje nabídku na trhu, další pozitivní faktor pro cenu. Tím pádem je celý ekosystém poměrně dobře vybalancovaný a může konkurovat cenově i při standardní inflaci dolaru. Tabulka na další kapitole vám prozradí, že 69 % všech ATOM je zastakováno.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Inflace kryptoměn – seznam sítí a reálných úroků
Osobně jsem dlouhodobý investor, proto se na mě inflace v rámci některých mincí dost podepsala a chápu její význam. Myslím, že vám můžu předat dobrou hodnotu, pokud vypíšu reálný úrok jednotlivých sítí při stakingu. Ten se vypočítá úrokem z participace na síti minus inflací kryptoměny.
Níže dávám tabulku, reálný úrok je první údaj zleva:
Přeložená tabulka s úroky. Zdroj: Milkroad
Specifické příklady inflace kryptoměny – BNB
Bystrý čtenář si pravděpodobně všiml toho, že BNB se navzdory stakingu chová deflačně a každý rok se zhodnotí o 5 %. Proč tomu tak je? Kvůli tomu, že BNB je centralizovaná kryptoměna vázaná přímo na konkrétní společnost. Ta společnost (Binance) jednou za kvartál koupí BNB podle toho, jak se jí daří. Tyto BNB posléze spálí. Tím zvýší hodnotu zbývajících BNB, protože sníží celkovou nabídku.
Neexistuje moc decentralizovaných blockchainů, které by dělaly něco obdobného. Velmi vzdáleně možná Ethereum. Pokud vás některé napadají, můžete mi dát vědět na Discordu.
Specifické příklady inflace kryptoměny – BTC
Nakonec nutno zmínit, že inflaci podléhají v tuto chvíli i kryptoměny, které se staví do pozice „udržovatele hodnoty“. Hlavním zástupcem je BTC, kde nově vytěžené mince ke znehodnocování přispívají. Avšak jde jen o 1,74 % ročně. Taktéž vězte, že kolem roku 2140 už žádné Bitcoiny přibývat nebudou, protože jich je jen omezené množství.
I další Proof-of-Work kryptoměny inflaci podléhají. Například DOGE se pohybuje těšně pod 4 % ročně. Ekosystém Dogecoin je nastavený tak, aby se toto číslo dlouhodobě snižovalo.
Kryptoměny a inflace – závěr TradeCZ
Zdá se mi, že problematika inflace v oblasti kryptoměn je často překřičena nadšenci do různorodých tokenových deflačních schémat. Člověk by pak snadno přišel k tomu, že virtuální měny se znehodnocovat nemůžou. To není pravda.
V příštím textu se zaměříme právě na opačné spektrum – deflaci.
Obchoduj s námi 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Dobrý den, obchodují na stránce ga-te.vip.
Chtěl bych se zeptat na váš názor na tuto obchodní platformu? Jestli to není podvodná platforma? Moc děkuji
Nikdy jsem o ni neslyšel, tak opravdu pozor 🙂
Prověření brokeři jsou zde: https://www.tradecz.cz/brokeri/
Na menší coiny máme MEXC.