Co je staking kryptoměn, návod, jak na to a rozdíl mezi stakingem a DeFi
„Staking“ jako termín ve světě kryptoměn se extrémně nadužívá. Často popisuje instrumenty, které s ním nemají vesměs nic společného. V textu vám představíme, jak staking funguje a k čemu se může hodit. Nezapomeneme ani na příklady kryptoměn.
Co je – a co není – staking
Technologie se někdy vyvíjejí rychleji, než se stíhá rozšiřovat jazyk a správné názvosloví. Možná právě to je důvod, proč se dneska označuje za „staking“ kdeco. Abychom mohli rozebrat, jak přesně jej využít ve svůj prospěch, projdeme první onu terminologii.
Staking je unikátní funkce řetězců druhé generace, kupříkladu Polkadot, Tezos či Cardano. Tyto kryptoměny se nedají těžit, jak tomu je u Bitcoinu či Etherea, ale místo toho se decentralizovaná struktura udržuje stakingem. Odtud také pochází název konsensu Proof-of-Stake.
Bitcoin konsensus Proof-of-Work se udržuje decentralizovaně pomocí procesu těžby, kdy síť pohání tisíce počítačů všude po světě. Proof-of-Stake řetězce takový „fyzický“ příspěvek nepotřebují, pohání je algoritmus. Ten si lze představit jako parlament, který hlasuje o každé transakci. A místo na židli vám zajistí právě uzamčení vašich kryptoměn do stakingu. Za to budete odměněni úroky.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Staking by neměl být brán jako součást ekosystému DeFi
Často se setkávám s tím, že se staking bere jako součást systému decentralizovaných financí. Nemělo by tomu tak být, protože jeho účel nemá s financemi nic společného. Udržuje síť bezpečnou, stejně jako těžba u Bitcoinu, která přece DeFi taktéž není!
Nejčastější záměna je s „těžbou likvidity“, v anglické literatuře „liquidity mining“. To je nejrozšířenější forma DeFi, kdy jste odměňováni za nabízení svých tokenů do finančních služeb – nejčastěji do decentralizovaných burz jako je Uniswap, PancakeSwap.
Mohlo by vás zajímat: Pasivní příjem s kryptoměnami: Legitimní způsoby, jak nechat své tokeny vydělávat
Jaké jsou výhody a nevýhody stakingu oproti DeFi
Je dost možné, že výše zmíněné řádky jsou pro vás nová informace. Proto vám vysvětlím, jaké jsou mezi DeFi a stakingem rozdíly a to, co je pro vás důsledkem.
Výhody stakingu oproti DeFi:
- Bezpečnost: Při stakingu zůstávají kryptoměny na vaší peněžence. U DeFi služeb tomu tak není. Při účasti na DeFi se vaše tokeny a kryptoměny stanou součástí chytrého kontraktu, který může (a velmi často se to stává) podlehnout útoku hackera. Staking je 100% bezpečný.
- Dlouhodobost a stabilita: Pokud držíte kryptoměny na vlastní peněžence a nejste žádným aktivním „farmářem“, tak je staking ta pravá volba. Odměny jsou stabilní a lze je sbírat deset let ve stejné výši. To u DeFi nenajdete, tam jsou odměny pod tíhou extrémní volatility. Z 1 000 % p.a. na 50 % p.a. se zvládne dojít za rok.
Nevýhody stakingu oproti DeFi:
- Nižší odměny: Staking nabízí konstantní odměny od 2 % do 15 % ročně. Nicméně DeFi zpravidla zvládne nabídnout od 200 % k 1 000 %. Ale jak jsem už nastínil, s každým dnem odměny na DeFi službách klesají.
- Staking funguje jenom s kryptoměnami: Stakovat se dají pouze kryptoměny, nikoli tokeny. To může limitovat to, jaké byste si představovali složení portfolia.
Návod na staking
Institut nenajdete na každé síti, i když dneska jej mají skoro všechny blockchainy. Navíc existuje více druhů, například delegovaný staking. Není se čeho bát, navzájem se příliš neliší a rozdíl jako uživatel nepoznáte.
Krok první: Vyberte si kryptoměnu a vytvořte si pozici
Poskytnu nějaké příklady. Mějte na paměti, že někdy je na staking potřeba minimální výše vkladu. Většinou je velmi nízká. Kromě Ethereum, kde to je 32 ETH.
- Tezos (XTZ): 6 % ročně.
- Cosmos (ATOM): 7 % ročně.
- Cardano (ADA): Liší se případ od případu, protože lze stakovat i na centralizovaných platformách, jako je Binance. Obvykle jde o 5 % až 20 %.
- Polkadot (DOT): Kolem 12 % ročně.
- EOS (EOS): 3 % ročně.
- Ethereum (ETH): Potřeba je velmi vysoký vstupní kapitál, ale poté jsou odměny od 5 % do 17 % za rok.
Pozor: Některé starší blockchainy vám staking povolí pouze, pokud budete neustále připojeni k internetu a nikdy nevypnete počítač. Avšak je to výjimka. V případě nejistoty dohledejte více informací.
Krok druhý: Dejte si kryptoměny na vlastní softwarovou peněženku
Z mojí osobní zkušenosti umí staking všechny peněženky, které jsou přímo určené k dané blockchain síti. Vložíte své prostředky a software už vás automaticky bude navigovat ke vstupu do stakingového kontraktu. Jsou to 3 kliknutí, přesných návodů je plný internet.
Pokud vám nejsou vlastní peněženky po chuti, tak Binance nabízí staking základních kryptoměn přímo na platformě. Například Cardana.
TIP: Jak stakovat Cardano.
Závěr
Staking nemusí být pro každého. Ale pokud chcete mít své portfolio v bezpečí a zároveň na něm něco vydělat, je tohle vaše nejlepší volba. Doufám, že jsem vám vysvětlil všechny náležitosti a ukázal, jak na to. Pokud budete mít další otázky, pište do komentářů, budu je monitorovat.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Dobrý den, nejsem z těch návodů vůbec moudrá, i když to určitě máte sepsáno výborně. 🙂 Mám na Binance nakoupen Bitcoin a Ethereum, musím je někde někam převádět, abych je mohla stakovat? Případně jak? Moc děkuji..
Můžete, ale dají se rovnou na Binance 🙂
PP
zdravím, super článek… nicméně chybí mi tu něco o danění a zdali je nutné mít na něco z toho živnostenský list?hodně rozdílných informaci je na internetu a dodnes nevím kde je pravda. díky za upřesnění
Děkujeme 🙂
https://www.tradecz.cz/jak-danit-prijmy-z-obchodovani-a-investovani-zdaneni-akcii-dividend-kryptomen-forexu-a-etf-navod-priklady/