Co jsou decentralizované finance (DeFi)? Jak držet prostředky v bezpečí? A kterým se vyhnout obloukem?
DeFi je v roce 2022 nejžhavějším přírůstkem do ekosystému kryptoměn. Myšlenka, která je stará jako kryptoměny samy, konečně dostává konkrétní podobu. V rámci článku si vysvětlíme, k čemu platformy slouží, jak s nimi pracovat a jak vybrat ty správné. Nejedná se o nejjednodušší disciplínu, ale samotné užívání je snadné.
Co jsou decentralizované finance (DeFi)?
DeFi je finanční technologie, která je založená na decentralizovaném systému blockchain. Pokud kryptoměny vyřadily prostředníka z transakcí, tak decentralizované finance mají za cíl vyřadit prostředníka z bankovních služeb. Kupříkladu ze směny, půjček, investic do nových projektů, či dokonce z pojištění.
DeFi je reakcí technologického sektoru na ekonomické problémy moderního světa. Peníze uložené v tradičních bankách rozežírá inflace a mnoho kdysi samozřejmých produktů se stává pro obyčejné smrtelníky nepřístupných. V České republice více než polovina mladých nedosáhne na hypotéku. Ve zbytku západního světa to není o nic lepší.
Často se setkávám s omylem, že pro DeFi je nutnost investovat do volatilních digitálních měn. Není tomu tak. Velkým trendem DeFi je vyřadit z transakce volatilní kryptoměny a nahradit je stablecoiny, jako je Tether (USDT) či DAI (DAI). To znamená, že decentralizovaná platforma při dostatečném zabezpečení umožňuje objektivně lepší ochranu části prostředků než banka. Avšak klíčové slovo je zde „bezpečnost“.
Zní to komplexně, ale k užívání DeFi stačí vlastní peněženka a v ní nějaké kryptoměny. Samotné připojení na chytrý kontrakt na blockchainu a práce se službou je pouze otázka několika transakcí.
Výhody DeFi:
- Eliminují poplatky prostředníků. Platí se pouze transakce na blockchainu.
- Jednoduchost užívání. Stačí pár kliknutí.
- Služeb může využít každý s internetem a nějakými kryptoměnami na vlastní peněžence.
- Transakce prostředků lze dokončit v řádu minut. Služby můžete pravidelně měnit, stále hledat lepší.
TIP: Co jsou stablecoiny.
Jak bezpečně pracovat s decentralizovanými financemi
Neexistuje žádný stoprocentní návod na to, jak udržet své prostředky v chytrém kontraktu takových služeb v bezpečí. Bohužel, hackeři se na produkty tohoto segmentu zaměřují. DeFi projekty mají totiž často problém se zabezpečením, i když drží miliony dolarů. Nedávno z jedné platformy zcizili 625 milionů dolarů.
Přesto lze své riziko minimalizovat. Tady máte typy:
- V první řadě zabezpečte svoji vlastní peněženku. Protože když uzamknete prostředky a ztratíte přístup k peněžence, přijdete o vše. Držte ji v bezpečí a záložní seed (řetězec slov reprezentující klíč k peněžence) nikdy nikomu nesdělujte.
- Služby DeFi by měly sloužit jako možnost, jak zaktivizovat prostředky jen ležící na peněžence. Jde o nástroj diverzifikace, v blízké době určitě nenahradí banky na 100 %. Nedávejte na jednu platformu všechny peníze.
- Používejte důvěryhodné služby. Ty, na které existuje spousta informací a recenzí. Obloukem se vyhněte menším produktům, protože riziko hacku roste exponenciálně.
Na jaké služby se podívat?
Dám vám nějaké tipy na DeFi, o kterých byste měli vědět.
Uniswap a PancakeSwap
Tyto dvě platformy umožňují decentralizovanou směnu, jsou to decentralizované burzy. Jde o největší produkty v segmentu decentralizovaných financí. Fungují tak, že do různých párů přidáte likviditu: vždy stejné množství obou aktiv. Za službu budete odměňováni podílem na transakcích, které skrze daný pár protečou.
Odměny se liší podle toho, jak moc je pár likvidní. U těch největších bude APR kolem 20 % maximálně. Naopak malé tokeny, na kterých moc lidí likviditu nenabízí, umožní až vyšší desítky procent ročně.
Oasis.app
Můj oblíbenec. Oasis je projekt od decentralizované iniciativy DAI. Jde o jeden z největších DeFi produktů. Nabízí nejen špičkové zabezpečení, ale i práci s různými kryptoměnami.
Například můžete „zabalit“ BTC, vložit je do kontraktu a dostávat úroky kolem 5 % ročně. Zabalení je proces, kdy svůj Bitcoin směníte za kryptoměnu na jiné síti, která s ním drží kurz 1:1. Stablecoin, ale s BTC. Je to bezpečné.
Oasis.app nabízí řadu produktů. Od výše zmíněného úročení také půjčky. Nicméně u DeFi půjček je charakteristický vysoký kolaterál – kolem 170 %, tak se na to připravte. Ideální pro ty, kteří z nepředvídatelného důvodu potřebují prostředky, ale nechtějí prodávat své kryptoměny.
Compound.finance
Compound má celou škálu produktů a služeb. Nejzajímavější je Compound Treasury, kde můžete získat 4% úrok na svých stablecoinech. Compound spolupracuje s největšími jmény v průmyslu. Binance, peněženka Exodus, Crypto.com i BarnBridge nabízí služby, v rámci kterých s Compound interagujete.
Nevýhodou platformy je, že je to takový gigant, až jsou získané úroky takřka nulové. Na platformě je 20 párů. Podívejte se.
Závěr
Doufám, že jsem vás úspěšně uvedl do světa decentralizovaných financí. Pokud vás zajímají i další články týkající se finanční utilizace kryptoměn, tak se podívejte například na můj článek o stakingu. Vhod přijde i text týkající se pasivního příjmu s pomocí blockchainu a kryptoměnových platforem, kde dnešní téma bereme více zeširoka.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Dobrý den,také bych potřeboval poradit jak vyberu finanční prostředky z DeFi. Děkuji
Dobrý deň, potreboval by som informáciu ako vybrať peniaze z defi wallet , ďakujem
Kdybyste nenašel, na našem Discordu jsou krypto-nadšenci, co Vám poradí.
Stahnul sem jsi defi walet z crypto com vlozil prostredky ale ted mi podpora eth pise ze musim vlozit castku na overeni svoji penezenky a take na legalizaci mých vkladů
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jak vybírat peníze z defi.
Děkuji J.Marek
Zdravím, jestli tím je myšleno do fiatu, tak si každý musí zvolit způsob své fiat rampy jak IN tak OUT… v dnešní době existují stovky/tisíce možností od využití účtů s platební kartou (vč. anonymních transakcí), přes CEX burzy až po VEXL způsoby, kdy to pomění člověk peer to peer.