Napište nám zprávu
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Zastav se a přemýšlej“ 👍
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Jak na levné pasivní investování do ETF – investiční plány od XTB


Petr Plecháč 8. 1. 2024
Jak pasivně investovat | TradeCZ

Jak pasivně investovat do ETF

XTB, světový fintechový gigant nabízející mobilní aplikaci xStation a internetovou platformu pro investice, představil mezi 3. a 4. kvartálem roku 2023 svůj nejnovější produkt zaměřený na dlouhodobé pasivní investiceINVESTIČNÍ PLÁNY.

Ty umožňují investorům z Česka i Slovenska snadno a bez jakýchkoli poplatků vytvářet své investiční portfolio z rozsáhlého výběru burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Jak se investiční plány popisují?

Investiční plány vám pomohou dosáhnout jakýkoli finanční cíl, ať už je to nový telefon, bydlení nebo důchod. Jsou pohodlné, bez komplikací a nevyžadují mnoho času.

Věnujte pozornost následujícímu článku, který vám přiblíží sílu pasivního investování do ETF a nové investiční plány od XTB.

Jak pasivně investovat | TradeCZ

Co jsou investiční plány XTB

Investiční plány nabízí funkce, které poskytují jednoduchý a pružný způsob investování do ETF. Díky nim si můžete vytvořit vlastní investiční strategie, které jsou v souladu s vašimi investičními ambicemi a úrovní rizika, kterou jste ochotni přijmout. Investiční plány nabízejí vhodnou možnost pro investory, kteří hledají dlouhodobé a bezstarostné investice.

Mějte i v tomto případě na paměti, že investování je rizikové – investujte odpovědně!

Výhody využití investičních plánů:

 • Jednoduchost: Investiční plány využívají ETF, které patří mezi základní a poměrně snadné investiční produkty. Každý si tak může vytvořit vlastní dlouhodobé investiční portfolio, aniž by potřeboval mnohaleté znalosti z financí. Jednoduché rozhraní aplikace pomůže ke snadnému sestavení a správě vašeho portfolia.
 • Přizpůsobivost: Investiční plány se dají přizpůsobovat podle situace (životní, geopolitické aj.). Můžete upravovat procentuální podíl jednotlivých investic, přidávat nebo ubírat ETF i kombinovat různé investiční plány spolu. Na výběr máte na 365 ETF, do který lze investovat již od 350 Kč.
 • Dlouhodobá návratnost: ETF jsou obvykle považovány za spolehlivou a dlouhodobě výnosnou investiční metodu. I v tomto případě je základním pravidlem myslet dlouhodobě (+10 let).
 • Cena: Investiční plány jsou bez poplatku při měsíčním objemu do 100 000 EUR. Všechny transakce nad tento limit jsou zpoplatněny drobným poplatkem 0,2 % (min. 10 EUR). Může být účtován poplatek 0,5 % za konverzi měn.

Jak pasivně investovat | TradeCZ
Přidejte se do komunity stovek investorů!

Pasivní investování jako vítěz! A co Česká republika?

Popularita ETF v České republice v posledních letech roste. Od roku 2021 se počet investorů do ETF v Česku zdvojnásobil a dosáhl podílu 36 %. Současně více než 31 % investorů v České republice začíná svou investiční cestu právě touto třídou aktiv.

Pasivní investování vychází z toho, že kapitálové trhy mají dlouhodobě vzestupný trend. Proto pasivní investoři kupují a drží cenné papíry, které reprezentují daný trh. Nejběžnějším způsobem pasivního investování jsou burzovně obchodované fondy (ETF), které kopírují výkonnost nějakého indexu, jako je S&P 500 nebo FTSE 100. ETF jsou levnější než aktivně řízené fondy, protože nevyžadují tolik práce a analýzy.

Investoři, kteří chtějí dlouhodobě investovat a snížit riziko výkyvů svého investičního portfolia, by měli oproti výběru konkrétních akcií zvolit spíše pasivní investování. Pro lepší výkonnost a nižší riziko je dobré mít v portfoliu ETF, které pokrývají různé oblasti, odvětví a typy aktiv – s tím však roste i rizikovost takového portfolia.

Ne nadarmo průzkumy S&P, které byly provedeny od roku 2002 do roku 2022, vyšly s výsledkem, že pouhá 4 % profesionálních portfolio manažerů v Americe dokázalo porazit Benchmark.

TIP: Zjistěte více o ETF a pasivním investování!


Pasivní investování ETF | TradeCZ

Jak lze využít investiční plány

Investiční plány lze využít v rámci naplnění různých investičních cílů.

Zde je několik případů:

 • Důchodové spoření: Pokud si chcete naspořit na důchod, můžete si vytvořit investiční plán, který bude alokovat prostředky do akcií a dluhopisů. Akcie nabízejí vyšší potenciální výnosy, ale nesou i vyšší riziko. Dluhopisy jsou stabilnější, ale mají nižší výnosy.
 • Nákup nemovitosti: V případě, že máte v plánu si pořídit v budoucnu nemovitost, můžete si pomocí investičních plánů začít zhodnocovat své volné prostředky. Další možností je například tvorba investičního plánu, který bude sestaven z ETF zaměřených na nemovitosti. Tyto fondy odrážejí výkonnost nemovitostního trhu, tudíž budete mít jednou nohou nakročeno.
 • Příležitostný příjem: Pokud chcete mít dodatečný příjem, můžete si vytvořit investiční plán, který bude investovat do akcií s vysokou dividendovou výplatou. Tyto akcie vám poskytnou pravidelné výplaty dividend, jež můžete například využít k financování svých nákladů.

TIP: Proč by vás mělo zajímat hnutí F.I.R.E.?


Hlavní vlastnosti investičních plánů podle XTB

 • Jednoduchost: Klíčová vlastnost investičních plánů. Intuitivní rozhraní je navrženo tak, aby bylo snadno použitelné i pro začátečníky.
 • Rozmanitost: Je důležitou součástí jakékoli investiční strategie. ETF nabízejí širokou škálu možností pro diverzifikaci portfolia. Více než 360 ETF znamená, že máte z čeho vybírat. Můžete investovat do různých sektorů, odvětví, zemí a regionů.
 • Přístupnost: Tato služba je dostupná i pro ty, kteří mají omezený rozpočet. Můžete si vytvořit plán již od několika eur a přizpůsobit ho svým individuálním potřebám.
 • Transparentnost: Vám poskytuje přístup k důležitým informacím o vašich ETF, včetně jejich ratingu, výkonnosti a složení portfolia. Navíc můžete zkontrolovat výkonnost svého plánu za posledních 5 let.
 • Flexibilita: Investiční plány jsou flexibilní a umožňují investorům přizpůsobit je svým individuálním potřebám. Můžete je kdykoli otevřít nebo uzavřít a provádět rychlé vklady a výběry.
 • Žádné přeplácení: Investiční poplatky jsou nízké a transparentní. Za měsíční objemy do 100 000 EUR se neplatí nic. Za vyšší objemy se platí poplatek 0,2 %, ale ne méně než 10 EUR. Za konverzi měn se může účtovat poplatek 0,5 %.


Důležitý prvek pasivního investování – ETF

ETF jsou druhy cenných papírů, které se staly v poslední době velmi populární. Reprezentují různá aktiva, jako jsou akcie, indexy nebo komodity.

ETF se liší od tradičních investičních fondů tím, že se dají koupit a prodat na burze stejně jako akcie. ETF jsou podobné akciím, ale namísto toho, aby se zaměřovaly na jednu společnost, sledují širší spektrum aktiv.

To může být prospěšné pro investory, kteří chtějí rozložit své portfolio a zmírnit riziko.

Hlavní přednosti ETF:

 • Diverzifikace: nabízejí investorům možnost investovat do rozmanitého portfolia aktiv, což může pomoci snížit riziko. Mezi nejznámější široká ETF patří SP500, které reprezentuje 500 největších amerických společností.
 • Nízké náklady: bývají často levnější než tradiční investiční fondy.
 • Flexibilita: dají se nakupovat a prodávat na burze kdykoliv během obchodního dne.

Hlavní nevýhody ETF:

 • Nižší výnosy: Pasivně spravované fondy mohou mít nižší výnosy než tradiční investiční fondy, které jsou aktivně řízené. Ovšem z velké části pasivní fondy překonávají ty aktivně spravované.
 • Komplexita: Mohou být pro některé investory obtížné na pochopení – pak pokračujte ZDE.

Investiční plány a jejich vylepšení

Od svého prvního spuštění ve 3. – 4. čtvrtletí roku 2023 XTB investičním plánům věnovalo velkou pozornost a neustále je vylepšovalo.

V konečné verzi přináší XTB následující novinky:

 1. Opakované platby (automatické nakupování)
 2. Vylepšené filtry umožňující správný výběr ETF
 3. Přehlednější rozhraní pro lepší orientaci
 4. Zavedení rizikového skóre
 5. Nová záložka Výkon

Investiční plány a Bitcoin ETF

Bitcoin ETF nabízí přitažlivou příležitost pro investory, kteří se snaží rozšířit své investiční portfolio a těžit z možného růstu trhu s kryptoměnami.

V aplikaci XTB vyhledejte BTCE.DE a VBTC.DE a investujte do Bitcoinu jednoduše a bezpečně!

Pokud hledáte metodu, jak získat expozici k vedoucí kryptoměně prostřednictvím svého investičního portfolia, aniž byste museli čelit rizikům spojeným s přímým nákupem kryptoměn, mohla by být pro vás vhodnou volbou investice do ETF, například jako součást vašich investičních plánů.

Více informací: Otevřete si bránu do světa kryptoměn u XTB

Investiční plány XTB jsou snadné na tvorbu

Pro návod, jak lze jednoduše a rychle sestavit investiční plány u XTB, využijte jejich oficiální video:

Celý proces se skládá ze 4 jednoduchých kroků, kterými jsou:

Založení účtu u brokera XTB.

 1. Výběr ETF – Vyberte si ETF, které vyhovují vašim investičním cílům a toleranci k riziku. ETF se liší podle toho, co sledují, jakou potenciální míru výnosu nabízejí a jaké jsou jejich ratingy.
 2. Alokujte své prostředky – Nastavte, kolik procent své investice chcete vložit do jednotlivých ETF. Nemusíte se o nic starat, vše za vás udělá náš algoritmus, na vás je jenom nastavení poměru mezi jednotlivými ETF. Například: S&P 500 (80 %) a TLT (20 %).
 3. Provedení vkladu – Začněte investovat již od 15 EUR. Můžete použít různé způsoby vkladu, včetně bezplatných a okamžitých. Nastavte si opakované platby, abyste si mohli pravidelně přispívat do svého investičního plánu.
 4. Sledujte své plány – Vaše plány budou fungovat automaticky. Vy se nemusíte o nic starat, stačí je sledovat a kontrolovat, zda jsou v souladu s vašimi investičními cíli.
Pasivní investování ETF | TradeCZ

Tvorba investičních plánů krok za krokem v aplikaci


Můj komentář k Investičním plánům XTB najdete na YT:


Přejděte na oficiální popis Investičních plánů.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook