Stellar – co je Stellar, kryptoměna, token XLM, stellar lumens, nákup, cena a kurz
Stellar je navržen tak, aby všechny finanční systémy světa mohly spolupracovat na jedné síti.
V tomto článku si ukážeme, jak toho chce Stellar dosáhnout a jak moc je nyní ve své snaze úspěšný.
Co je Stellar
Stellar je jednoduše řečeno otevřená síť, která má sloužit k přesunu a ukládání peněz. Cílem projektu je pomoct finančním subjektům spojit se navzájem prostřednictvím technologie blockchain.
Stellar byl spuštěn v červenci 2014.
Podobnou myšlenku zastává také krypto-projekt Ripple – XRP, který se zaměřuje na bankovní sektor. Nejedná se však o náhodu, Stellar byl původně založen na protokolu Ripple Labs a po hard forku byl následně jeho kód přepsán.
Tokeny sítě se nazývají lumeny (lumens) a fungují zde jako most, který usnadňuje a zlevňuje obchodování a přesun aktiv přes hranice. Cílem projektu je stát se konkurencí pro zavedené poskytovatele plateb, kteří si za podobné služby účtují vysoké poplatky, na které pak doplácí především ti nejchudší.
Online graf Stellar (XLM/USD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Kdo jsou zakladatelé Stellaru?
Zakladatelé projektu Stellar jsou Jed McCaleb a právnička Joyce Kim, kteří opustili v roce 2013 projekt Ripple kvůli neshodám ohledně jeho dalšího směřování.
Součástí projektu je také nezisková organizace Stellar Development Foundation (SDF), působící zde jako CTO, která má za cíl „odemknout světový ekonomický potenciál tím, že peníze budou plynulejší, trhy otevřenější a lidé budou mít větší sílu“.
Co o Stellaru říká Jed McCaleb a jaké jsou jeho cíle?
Podle McCaleba je důležité nechat běžet paralelně s kryptoměnami také fiat a jiné druhy peněz. Jedině tak je možné, aby se kryptoměny staly hlavním proudem. Stellar má lidem umožnit přeměnit své fiat měny do kryptoměny a odstranit tření (poplatky, čas, transakce aj.), které v současné době vzniká při odesílání peněz po celém světě.
Čím je Stellar jedinečný?
Hlavní výhodou Stellaru by měly být již zmíněné nízké poplatky při transakcích, díky čemuž uživatelům zbyde více peněz pro ně samotné. Každá transakce v síti stojí pouze 0,00001 XLM (lumen), transakce trvá v řádech sekund, přičemž převod lze uskutečnit mezi téměř 200 měnami. V době psaní tohoto článku činí kurz 1 XLM = 0,3 USD. Dalším pravidlem, které by mělo zamezit zneužívání levné sítě je, že každý, kdo chce uskutečnit transakci, musí vlastnit alespoň 20 lumenů.
Problém vysokých transakčních poplatků ovšem netrápí pouze standardní převody z jednoho bankovního účtu na druhý, placení debetní či kreditní kartou nebo posílání peněz skrz PayPal. V současné době jsou velkým problémem také vysoké transakční poplatky na blockchainech Bitcoinu či Etherea.
Díky svým vlastnostem by mohl méně majetným uživatelům pomoct dosáhnout na mikropůjčky. V síti je možné spouštět jednoduché smart kontrakty nebo vlastní ICOs.
Spolupráce s technologickým gigantem IBM
Mezi nejvýznamnější spolupráce krypto-projektu Stellar lze považovat navázané partnerství s americkou akciovou společností IBM a založení projektu World Wire.
IBM se chce v tomto ohledu podílet na pomoci velkým finančním institucím, odesílat transakce do sítě Stellar a chytře využít sílu stablecoinů.
Kolik Stellar mincí je v oběhu?
Původní návrh (2015) počítal s vydáním až 100 miliard XLM, od té doby se nabídka snížila na polovinu. Nezisková organizace SDF spálila polovinu všech lumenů s tím, že adopce projektu může být dosažena i s menším počtem tokenů, ale slíbila, že už žádné další XLM pálit nebude.
Maximální nabídka tedy činí 50 001 806 812 XLM, přičem v současné době se v oběhu nachází přibližně 24 miliard XLM. Zbytek XLM drží SDF, která má část vyhrazenou na marketing a rozvoj Stellaru a přibližně třetinu na investice do jiných blockchain projektů.
Uživatelé sítě a držitelé tokenů mají právo hlasovat o tom, kterým podnikům bude poskytnuta podpora.
Jelikož byly již všechny tokeny XLM předtěženy, nelze kryptoměnu Stellar (XLM) těžit, ale lze ji získat verifikací transakcí.
Jak je síť Stellaru zabezpečena?
Síť Stellaru je zabezpečena pomocí protokolu Stellar Consensus, který zabezpečuje, že se každý subjekt může připojit k protokolu a dosáhnout konsensu, ale žádný subjekt nemůže disponovat většinou rozhodovacích pravomocí. Pokud většina serverů shledá transakci za platnou, je do několika vteřin schválena.
Protokol funguje na čtyřech hlavních principech, a to na: „decentralizované řízení, nízká latence, flexibilní důvěryhodnost a asymptotické zabezpečení“.
Obchodování a nákup Stellaru
Stellar je velmi oblíbené aktivum také mezi CFD obchodníky, a proto dnes již řada brokerů nabízí možnost obchodování XLM na páku skrze CFD. Jedním z nich je také broker NAGA.
Kde získat kryptoměnu Stellar (XLM)?
Obecný úvod do nákupu Bitcoinu a dalších kryptoměn
Kryptoměnu Stellar (token XLM) lze získat na většině známých kryptoměnových burzách a směnárnách.
Nejpoužívanější burzou pro nákup tokenu Stellar (XLM) je největší kryptoměnová burza na světě BINANCE. Ta je mezi obchodníky a investory oblíbená díky asi nejširší nabídce coinů a tokenů. I díky svému postavení pak pro Čechy a Slováky zajišťuje lokální support a servis v rodném jazyce.
Stellar lze nakoupit vuči BTC, BNB, USDT, BUSD a EUR.
Pokračujte na recenzi burzy BINANCE.
Kromě burzy BINANCE se seznamte také se směnárnami a burzami Coinbase a Bitpanda.
Vřele doporučuji využívat více možností nákupu kryptoměn, a to z důvodu občasných výpadků nebo delší doby trvání připsání depositu. Výhody diverzifikace kryptoměnových služeb jsem popsal v tomto článku.
Kde kryptoměnu Stellar uložit?
Po nakoupení coinů XLM je důležité tyto bezpečně uložit.
K tomuto účelu slouží kryptoměnové peněženky, jako např. Solar Wallet nebo velmi oblíbená Trust Wallet.
Nejbezpečnějším způsobem pro uložení nakoupených kryptoměn je hardwarová peněženka Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o.

Názor na Stellar
Celý projekt, stejně jako samotná kryptoměna, se ukázal jako funkční, a proto zůstávám ohledně Stellaru optimistický.
Roky existence, extrémně nízké poplatky a rychlé transakce jsou v podstatě novým standardem, které Stellar jasně splňuje.
Udrží ale tempo s novými projekty, které poskytují více než tyto dnes již základní požadavky? To je bezesporu zásadní otázka do budoucna, kde bude čím dál častěji soupeřit s projekty, které se soustředí také na škálovatelnost, sharding apod.
Domnívám se, že se Stellar udrží a bude pokračovat jako úspěšný projekt. V současné době bych ho přirovnal k Litecoinu, stálé, ověřené a fungující kryptoměně, od které nelze očekávat nadprůměrné výnosy.
Tržní kapitalizace Stellar
Stellar se v době psaní tohoto článku pohybuje na 25. místě s tržní kapitalizací 7 miliard USD a s 23,7 miliardami tokenů XLM v oběhu.
Pokračujte na seznam kryptoměn.
Jak na trading kryptoměn
Odkazy na zdroje a oficiální stránky: Coinmarketcap Stellar, Stellar.org